| Vernusio a întrebat:

Ce este,dupa tine,moartea? Chiar oare nu exista viata dupa moarte asa cum sustin oamenii de stiinta? De ce ne nastem daca murim si se stinge totul? Nu are logica, sens.E mult mai logic daca exista viata.Nu am trai degeaba.Nu credeti? Exista oare viata dupa moarte?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

O stare de inexistenta.Dar moartea nu pune capăt vieții, pentru ca Biblia arată că morții vor învia în paradisul pământesc care va fi după distrugerea sistemului rău de lucruri. Eclesiastul 9:5, 6,10, Ioan5:28,29.

| RAY a răspuns:

1,moartea este reciclarea noastra ca finte,natura are modul ei de a recicla lucruri iar moartea e reciclare naturala, ai trait, te-ai reprodus leai crescut existenta ta numai are sens asa ca mori asta daca reusesti sa imbatranesti desigur, selectia natuala favorizeaza pe cei mai puternici care se adapteaza cel mai bine si se reproduc ei numai au sens de existenta daca numai se pot reproduce, stiinta nu sutine ceva anume pentru ca nu exista dovezi ca exista ceva dupa moarte, istoric vorbind omul mereu a visat la viata de dupa moarte asa ca nu-i de mirare ca ne dorim asta, nu are importanta ce e mai logic, crezi ca e logic ca ne nastem inegali? ca daca te arunci de la etajul 9 mori? in viata nu totul este logic si cum vrem noi, faptul ca existi e o minune si cred ca sensul si scopul vieti nu difera fata de orice alt animal,supravetuire -reproducere -adaptare -socializare nu suntem diferiti fata de alte animale, sensul vieti este sa apreciezi existenta ta, eu cred ca e minunat sa te gandesti ca asta e singura ta viata si isi da putere sa lupti, constinta dispare cand murim deci nu poti exista dupa ce mori ca numai ai creier -gandesc deci exist, asta cu traiatul degeaba sa fim seriosi cati nu traiesc degeaba viata nefacand nimic si sperand la multe, minciuna, speranta dau viata omului, speranta in viata de dupa da sens omului care traieste din vise si iluzi

| milan9 a răspuns:

Sufletul" este starea de CONSTIINTA pe care omul o pastreaza atunci cand legaturile neuronale il "parasesc". Si asta in virtutea naturii sale spirituale.

Cei care se considera "religiosi" dar neaga aceasta realitate (spre exemplu asa-zisii "martori ai lui Iehova") nu fac altceva decat sa se scalde in teorii bizare... Cum poate cineva atribui lui Dumnezeu sau ingerilor o natura spirituala dar sa o consideri in acelasi timp incompatibila cu natura umana? thinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Dar nu poti pur si simplu sa ma lasi in pace? Esti obsedat. Si mai zic unii de mine ca sunt imatur. Vezi-ti de treaba ta, de religia ta, de convingerile tale, mai citeste despre vreun sfant. Am precizat mai sus ca sunt convingerile mele personale, nu am cautat sa le schimb pe ale nimanui. Esti un intolerant, competitiv si las. Nu poti accepta ca exista si pareri diferite? Du-te la un psiholog, o sa te invete el probabil ca trebuie sa ii accepti si pe cei care nu impartasesc aceleasi opinii ca tine, si ca nu trebuie sa-i urasti sau sa le porti pica. Scarbos din partea ta. Data viitoare, cand ai de gand sa ma mai critici, critica-ma pe fata, fara calomnii si acuzatii false. Demonstreaza ca ceea ce am spus e fals, ca nu se potriveste. Daca e o minciuna ce am zis, contra-ataca cu adevarul, si pe fata. Lamureste-ma si pe mine cu sufletul asta, cum de vede doar dupa ce iese din corp, daca vrei sa dezbatem asta? O luam pe filozofie de data asta, lasam Biblia la o parte, stai naspa la categoria versete, si oricum le eviti pe cele care arata ca te inseli, deci?

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5).
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43; etc...

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4.

| GoldenZenith a răspuns:

Moartea este privita gresit. Biserica nu prea ii numeste morti pe cei care au decedat ci adormiti. Moartea e o stare provizorie pana la judecata generala. Suna prea religios ce am zis, stiu.

| VelaJohnny a răspuns:

Cei religiosi, sustin ca exista. Eu sunt religios, si sustin ca exista doar daca ai parte de inviere. Daca nu ai parte de inviere, nu ai parte de viata „dupa moarte". Nu cred ca te-ai prins, sa explic, nu cred ca dupa ce mori, o sa fi in continuare viu, si o sa te privesti cum treci prin tavan, si ajungi in cer, sau treci prin podea, si ajungi in infern. Cred (si prin „cred" ma refer „convins") ca dupa ce mori, esti la fel de inconstient si neviu, ca un mort. Creierul iti moare, putrezeste, ai nevoie de creier pentru a fi constient, ai nevoie de ochi pentru a te privi cum treci prin tavan. Zicea un user, si ii sunt recunoscator pentru ideea lui, ca nu ar mai fi oameni orbi, daca „sufletul" ar fi programat sa vada. Sau... orbii au suflet orb? Trist pentru ei, nu se pot vedea cum trec prin tavan...

Sunt de acord cu tine, e mai mult decat ciclul asta nesuferit, te nasti, traiesti, mori, sau in cazul altora, din fericire pentru ei, nu se mai nasc (inainte de a ma acuza de ceva, Solomon a spus asta), dar tot la moarte se ajunge... Doar daca ai parte de invierewinking. Asta inseamna pentru mine „viata dupa moarte".

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Deci conform celor spuse de tine, Hitler este mort acum si inconstient, neplatind si nedand socoteala pentru tot ceea ce a facut? Atat de nedrept crezi ca este dumnezeul la care te inchini? Daca nu vom da socoteala, de ce nu am actiona toti ca Hitler? De ce este gresit ceea ce a facut Hitler?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Un dumnezeu care te chinuie vesnic, pentru zeci de ani de rele, in care, cu siguranta ai facut si lucruri bune, cum e? Drept, sau crud? Plata pacatului este moartea, nu chinul vesnic, conform cu Romani 6:23. Rasplata, pentru faptele bune este invierea la viata vesnica. Nu ma astept sa intelegi, dar macar incearca sa nu-l imiti pe milan.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eu nu imit pe nimeni. Insa incearca sa spui rudelor victimelor de la Holocaust. Incearca sa le spui ca Hitler nu este companionul focului si nu da socoteala pentru ceea ce a facut. Daca nu vom fi pedepsiti, de ce sa nu ne purtam precum Hitler?

"Un dumnezeu care te chinuie vesnic, pentru zeci de ani de rele, in care, cu siguranta ai facut si lucruri bune, cum e? Drept, sau crud?" - Dumnezeu este drept! Atata timp cat te comporti intocmai cum ti-a spus sa te comporti. Orice fapta buna o faci de dragul Lui, este acceptata, si orice fapta faci pentru chestii lumesti este strict pentru chestii lumesti, neprimind rasplata pentru ea.

Diferenta dintre un orb si unul care vede, este aceeasi? Diferenta dintre murdarie si curatenie este aceeasi? Asa este si diferenta dintre credincios si necredincios. Unul care traieste viata fiind rau, fumand, band alcool, injurand, furand, talharind este la fel cu unul care este bun, cinstit, onest si evlavios? Este un Dumnezeu corect acela care i-ar trata pe ambii dintre ei la fel, netinand cont de cel care a facut efortul de a trai conform normelor lui?

PS: Inca o data, eu nu imit pe nimeni, cu atat pe putin pe milan, care din ce am vazut este MUSHRIK (POLITEIST). Profetul Muhammed (alayhi sallat wa salam) a spus ca cine imita niste oameni este unul dintre ei. Caut adapost la Allah de SHIRK si de a fii Mushrik, si de tot ceea ce mi se atribuie in mod incorect.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

„nu da socoteala pentru ceea ce a facut" - parerea ta. Daca asta crezi ca e dreptate si judecata, crede.

„Unul care traieste viata fiind rau, fumand, band alcool, injurand, furand, talharind este la fel cu unul care este bun, cinstit, onest si evlavios? " - nu, tocmai ti-am zis, cei rai nu vor fi inviati.

Daca ai fi citit discutia mea cu milan de aici (si credeam ca ai facut-o) as fi inteles la ce ma refer, adica la faptul ca el se ia de alte culte, care nu-i impartasesc convingerile, criticandu-le. Ti-am zis sa nu devii ca el, daca nu ma intelegi, in sensul asta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eclesiastul 9:2, 3 arata ca nu e nici o diferenta in ce priveste sfarsitul oamenilor, indiferent ca sunt buni sau rai. Cum ziceam, singura diferenta e ca cei drepti vor invia, cei rai, nu.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai eu nu ma iau de nici un cult. Eu imi spun opinia cu privire la alte doctrine. Daca mie nu mi se pare in regula o chestie, nu inseamna ca am ceva cu tine, sau cu, cultul din care faci parte.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Da, apreciez ca ai obiectivul asta. Inseamna ca esti rezonabil si intelegator, nu intolerant. Prea multe certuri la categoria asta. Nu mai stii ce sa crezi uneori.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eu nu cred ca sunt certuri. Imi place mai mult sa le numesc dezbateri. Fiecare are dreptul la o opinie si la o parere, iar felul in care si-o exprima este direct proportional cu nivelul de educatie si caracter al fiecaruia.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Din ce stiu eu, Martorii lui Iehova respind doctrina trinitatii. Intrebarea mea este: De ce in Biblia Lumea Noua, dupa fiecare verset apare semnul crucii? Sau ce reprezinta acel "+"?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Reprezinta trimiteri, sau plus-uri de informatii legat de acel cuvant sau verset unde apare. In versiunea tiparita se folosesc litere. Nu cred ca are nici o legatura crucea cu trinitatea...sau ma poti lamuri? Da, nu credem ca Isus a murit pe un obiect format din doi pari pusi unul peste celalalt in unghi drept. Dar nu inseamna ca daca apar plusuri, fac referire la cruci. Incearca sa apesi pe o „cruce", sa vezi ce se intampla.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

„ nu cred ca sunt certuri" e bine totusi sa evitam sa sune ca unele, sau sa degenedere in unele.

| reihiuke a răspuns:

Ce sens are un automobil, daca se strica? (pentru automobil)

| reihiuke a răspuns:

Dacă ai văzut Matrix, e un adevăr acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firește că există viață după moarte. Moartea reprezintă doar momentul când corpul fizic cedează iar sufletul se desprinde de el. Ce se întâmplă după, vom descoperi la momentul respectiv, cred că majoritatea sufletelor se reîncarnează.
Și n-o să fie nicio "judecată de apoi" unde un criminal ne judecă faptele și ne trimite fie în iad fie în rai, dimensiuni inventate de creștinism menite să sperie spălații pe creier.

| Creierash a răspuns:

Oamenii de stiinta nu sustin ca nu exista viata dupa moarte. Oamenii de stiinta nu sustin ca exista viata. Functiile biologice vitale sunt mecanisme fizice si chimice autonome, la nivel atomic. Aceste fenomene sunt schimburi energetice cu randament subunitar (ca orice schimb energetic din univers). Cand metabolismul nu mai face fata (energia necesara este insuficienta la nivel atomic), intervine asa numita "moarte".
Oamenii de stiinta nu sustin ca nu exista viata dupa moarte, ci doar sustin ca viata asa cum o stim noi, inceteaza odata cu functiile biologice vitale. Ce se intampla dupa ramane de vazut. Nimeni nu s-a intors din acel stadiu ca sa ne comunice.