| EmaS a întrebat:

Ce este pentru voi pacatul? Un mod de viata, sau un accident?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
28 răspunsuri:
| EmaS explică:

Vizitiul
Cred ca ai inversat ordinea...

| EmaS explică:

Vizitiul
Crezi ca nu stiam?

| EmaS explică:

Hombre
Tu stii ca si gandurile cu jacuzzi sunt pacatoase?

| EmaS explică:

Hombre
Nu poti sa generalizezi.Eu nu pot sa spun ca toti ateii sunt la fel.

| EmaS explică:

Alexsmenaru
Dar,tu ai siguranta zilei de maine? Pleci de acasa,dar esti sigur ca te mai intorci? Astazi, daca auziti glasul, intoarceti-va la Dumnezeu care nu oboseste iertand!

| Dumnezău a răspuns:

Sa nu-ti vina chinta roiala cand te bagi all-in...

Apache
| Apache a răspuns:

Este posibil ca un om sa nu faca pacate in ziua de azi?
din pacate traim intr-o societate in care esti calcat in picioare daca lumea te vede slab ...si din cauza asta oamenii isi inchid sufletul, devin aroganti, si fac aproape orice.doar sa fie integrati in societate
asta e un lucru rau... poate printre cele mai mari dezavantaje ale epocii moderne in care traim

| Hombre a răspuns:

Am inceput sa urasc acest cuvant care se foloseste la acuzarea din nastere a omului, cica pacatos, rusine religiei pentru aceasta anomalie servita naivilor pentru ai ingenuchia.Sa nu indrasneasca cineva sa ma convinga cu vreun psalm ca il injur.Am zis.

| Hombre a răspuns:

Ema pacatose pentru tine, pentru mine sut deosebit de placute si daca nu crezi incearca, poti sa spui si o rugagiune atunci de iertare ca Dumnezeu in nemarginita lui iubire te iarta. Te astept in micul rai din jacuzii, nu simti ceva fluturasi?

| Hombre a răspuns:

@gabigab08 ti-a iesit seriozitatea pe gura la un raspuns de al tau,
Fragment; "Ce spui tu aici e un mare [caca]"

Iata si alte raspunsuri pline de piosenie si profunda credinta fara de pacat;

Intrebaresick Buna TPU. La ce varsta ar trebui un baiat sa isi inceapa viata sexuala?

Raspunsul tausick Eu mi-am inceput-o la 16. Am gasit o fata care mi-a placut si cu care m-am simtit relaxat si bine si ne-am inceput-o amandoi.

Intrebare;- I-am propus prietenei sa facem niste biletele (gen provocari sex)
sugerati-mi ceva (pozitie, fantezie, locuri, etc)

Raspunsul taufrustratedocuri : pe jos, in canapea, in fotoliu, pe masa, in baie cabina de dus/cada.
Pozitii (nu stiu ce ati incercat voi) : "capra", Fecioara la perete (Iubitul tau sta in picioare, iar tu il "escaladezi" cuprinzandu-i talia cu picioarele, iar gatul cu bratele), lingurinta.
Cand spun eu ca cei mai fatarnici sunt credinciosii.

| mgtow a răspuns:

Greseli realizate in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Intrebarea asta imi aminteste de fosta mea soacra big grin Rea femeie...Pacatuia in draci ( scuze ca am scris draci pe pagina ta ). Abia astepta sa vina duminica si dadea fuguta la Biserica, nu stiu ce facea acolo...se ruga! Cert e ca avea o foaie pe care erau scrise toate relele din saptamana aceea si o dadea preotului. Iesea de acolo fericita ca Dumnezeu i-a iertat pacatele si o lua de la capat! De atunci am prins o teama, ma feresc de oamenii care nu rateaza nici o slujba!

| ShowTim3 a răspuns:

LOL laughing gandurile sunt pacatoase? Daca ma gandesc la fete e pacat, daca ma gandesc la bani e pacat, daca... e pacat, haideti ma acum sincer si Dumnezeu mai face pacate, nimeni nu e, si nu are cum sa fie perfect, nici el, si niciodata nu o sa fi perfect la toate daca nu le incerci pe toate.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Alexsmenaru cred ca un control la creier e cel mai realizabil lucru pe care-l poate face un om. Tu nu crezi?

| Vizitiul a răspuns:

Un mod de viata pentru un crestin si un accident pentru un ateu.

| Vizitiul a răspuns:

Ema, am inversat-o cu buna stiinta.

| Vizitiul a răspuns:

Ema, acum stiu ca stiai, cu certitudine.

| CandyTetris a răspuns:

Pentru mine pacatul e batonul ala de smash dublu pe care il vad in fiecare zi la magazin si mor de pofta; intr-o zi il cumpar si realizez ca e super gustos si a doua zi mai iau unul, si e parca mai bun.2 saptamani mai tarziu realizez insa ca am fata plina de cosuri si am pus 2 kile si imi va lua cateva zile si zeci de palme de la colega-mea ca sa ma las, saptamani sa imi curat fata si luni sa slabesc.

| GodBlessYou a răspuns:

Eu sunt extrem de pacatos... o sa ma pocaiesc pe la vreo 100 de ani, ca sa pot ajunge in cerrrr big grin. Vreu in cer! laughing(sper ca ma asteapta multe virgine pe acolo.)

| danut a răspuns:

Ce vrem este una si ce facem este alta (apostolul Pavel intr-o alta forma). Am vrea ca pacatul sa fie un accident dar este un mod de viata. Ideia principata nu este pacatul ci "lupta" contra acestuia si "locul" pe care il ocupa in dorintele noastre.

| 19marian60 a răspuns:

E accident cand se intampla, mai mult sau mai putin cu vrerea ta, cand se repeta si esti constient de asta atunci e un mod de viata!

mira
| mira a răspuns:

Pacatul este o notiune relativa si care de-a lungul istoriei isi schimba continutul.

| OmletteDuFromage a răspuns:

Hai sa iti spun o chestie, Ema. Oamenii de tipul tau cred ca e un pacat extrem de mare sa nu crezi in religie (in religie, NU in Dumnezeu). Eu am inceput sa ma cam satur de atatea religii pe pamantul asta. Sunt de acord ca cineva ne-a creat si ca o sa fim obligati sa platim cu varf si indesat tot ce am facut in viata asta. Dar daca eu am fost un om cu adevarat bun in viata asta (nu ca eu as fi fost)? daca eu am salvat vieti, dar totusi nu cred in religie. Asta inseamna ca sunt pacatos?

| ShyKido a răspuns:

Asa cum a spus si 'geologul'. Sunt de acord. Dar apoi vine partea a 2. Sunt doua tipuri de oameni: cei care se lovesc si nu vor sa o mai simta a doua oara pentru. ca stiu ca nu e bine si cei care se lovesc de-atatea ori si intr-un fel tampit, le place. Si le place sa ii loveasca si pe altii.
Nu il consider nici un mod de viata, nici un accident.
Ema, colegii mei de clasa au fost intrebati in urma unei fapte pe care au facut-o. Si-au schimbat locurile din banca neascultand-o pe diriginta, (diriginta e de religie, btw) nu au respectat profii au deranjat orele si asa mai departe. Porcarii pe care le fac toti copiii de a 7a. Si diriginta ne-ntreaba: De ce faceti chestiile astea?
Evident ca raspunsul lor sincer ar fi fost pentru. ca le place sa stea cu prietenii in aceeasi banca si vor sa se simta bine facand ce doresc in timpul orelor. In fine. Au raspuns: ispita.
Tampiti am putut fi. laughing Eu una cred ca e un raspuns penibil, ca sa nu isi asume repsonsabilitatea pentru. ceea ce au facut. Anyway.
Care hecki e parerea ta? Facem pacate din cauza ispitei? Nu ca nu as stii eu raspunsul, cel putin din punctul meu de vedere. Da' nu vreau iar un verset din ala din biblie. Ca doar cer o parere venita din creieru ala uman.

| Mirceamrc a răspuns:

Nu exista fiecare om pacatuieste face greseli da dzeu nu exista

| geologul a răspuns:

Din greseli inveti, pana nu te lovesti cu capul n ai deunde sa stii cum este, si cand te ai lovit nu ti mai doresti sa te lovesti si a doua oara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul,este nascut din pacat si este plin de pacat,nu putem fi altfel.Dar putem evita multe pacate, ne putem curati cel putin prin a cere iertare, Divinitatii.Numai bine.