| Lenuța123cute a întrebat:

Ce este botezul cu duhul sfânt și umplerea cu duhul sfânt?

10 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Când te preotul te baga in apa si savarseste taina botezului si taina mirungerii atunci esti botezat cu duhul sfant

| Jfydy a răspuns (pentru CostinAlamariu):

E greșit

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu e biblic. Cum sa fie asa? Cine din Biblie a primit Duhul Sfant la botez? Și nu ma refer la Domnul Isus, El Însuși e Dumnezeu.

| AdioTPU a răspuns:

Cred că primirea harului lui Dumnezeu in suflet.

| FilipSorin a răspuns:

Botezul cu Duhul Sfânt este cand te pocăiești in apa, poti face asta la o biserica penticostala, baptista
Umplerea cu Duhul Sfant este cand te rogi, citești din biblie, faci voia Lui Dumnezeu, ceea ce ii place, ajuți persoane, iti place ceva din biblie, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FilipSorin):

E greșit, nu ai înțeles bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FilipSorin):

Botezul cu Duhul Sfânt este acel moment când primești Duhul Sfânt cu adevărat, nu e ceva simbolic, și te insotesc semnele Duhului Sfânt, sunt detalii în Biblie despre cum să primești Duhul Sfânt. Umplerea este atunci când primești tot mai multa putere de la El. E destul de complex subiectul, asta e foarte pe scurt

| Jfydy a răspuns (pentru FilipSorin):

Greșit

| Mariushgv a răspuns:

Botezul cu Duh Sfânt este Taina Botezului iar umplerea cu Duh Sfânt sunt activitățile pe care le face creștinul intocmai pentru a fi umplut de Duh Sfânt, cum ar fi rugăciunile, mersul la biserică, citirea Bibliei s-a.m.d.