| Aramusha a întrebat:

Ce explicatii aveti pentru aceste versete din Biblie?
http://bibliapentrusceptici.ro/
1.Cum poti omori 42 de copii ca au ras de un profet chel?
2.Cum ofera Dumnezeu liber arbitru si lasa ingaduire si timp ateilor sa treaca la crestinism daca ordona crestinilor sa-i omoare?
3.Cum Iisus a putut spune ca pentru a-i deveni ucenic trebuie sa-ti urasti toata familia si inclusiv viata?
Ma dor mainile..lista poate continuaaa

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Raspunsul este simplu,vezi tu evrei aveau mai multi zeii asa ca cand au scris biblia au vrut sa arate faptul ca iahve este singurul lor zeu,de asta exista tot felul de legi,porunci ca sa arate puterea razboinica a lui iahve, ai putea vedea si talmud, aceste legi sunt valabile si azi, ele sunt pe veci, nu exista schimbare, bine ca evrei nu le mai urmeaza azi, dar mulsulmani uni le urmeaza iar crestini se fac ca nu exista acele versete

http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......title.html

| RAY a răspuns:

Uite ce am gasit, deci oricine care il batjocoreste pe iahve sau este blestemt de vreun profet de a lui merita moartea
10 Fiul unei femei israelite şi al unui bărbat egiptean, venind în mijlocul copiilor lui Israel, s-a certat în tabără cu un bărbat israelit.
11 Fiul femeii israelite a hulit* şi a blestemat** Numele lui Dumnezeu. L-au† adus la Moise. Mama sa se numea Şelomit, fata lui Dibri, din seminţia lui Dan.
* Lev 24:16; ** Iov 1:5; Iov 1:11; Iov 1:22; Iov 2:5; Iov 2:9; Iov 2:10; Isa 8:21; † Exod 18:22; Exod 18:26;
12 L-au aruncat* în temniţă, până** va spune Moise ce va porunci Domnul.
* Num 15:34; ** Exod 18:15; Exod 18:16; Num 27:5; Num 36:5; Num 36:6;
13 Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
14 „Scoate din tabără pe cel ce a hulit; toţi cei ce l-au auzit să-şi pună mâinile* pe capul lui şi toată adunarea să-l ucidă cu pietre.
* Deut 13:9; Deut 17:7;
15 Să vorbeşti copiilor lui Israel şi să le spui: ‘Oricine va blestema pe Dumnezeul lui îşi va lua* pedeapsa pentru păcatul lui.
* Lev 5:1; Lev 20:17; Num 9:13;
16 Cine va blestema* Numele Domnului va fi pedepsit cu moartea: toată adunarea să-l ucidă cu pietre. Fie străin, fie băştinaş, să moară, pentru că a hulit Numele lui Dumnezeu.
* 1 Imp 21:10; 1 Imp 21:13; Ps 74:10; Ps 74:18; Mat 12:31; Marc 3:28; Iac 2:7;
17 Cine* va da unui om o lovitură de moarte să fie pedepsit cu moartea.
* Exod 21:12; Num 35:31; Deut 19:11; Deut 19:12;
18 Cine* va da unui dobitoc o lovitură de moarte să-l înlocuiască: viaţă pentru viaţă.
* Lev 24:21;
19 Dacă cineva răneşte pe aproapele lui, să i se facă aşa cum a făcut* şi el:
* Exod 21:24; Deut 19:21; Mat 5:38; Mat 7:2;
20 frântură pentru frântură, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; să i se facă aceeaşi rană pe care a făcut-o el aproapelui său.
21 Cine va* ucide un dobitoc să-l înlocuiască, dar cine** va ucide un om să fie pedepsit cu moartea.
* Lev 24:18; Exod 21:33; ** Lev 24:17;
22 Să aveţi aceeaşi* lege pentru străin ca şi pentru băştinaş; căci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.’"
* Exod 12:49; Lev 19:34; Num 15:16;
23 Moise a vorbit copiilor lui Israel; au scos* afară din tabără pe cel ce hulise şi l-au ucis cu pietre. Copiii lui Israel au făcut după porunca pe care o dăduse lui Moise Domnul.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi, să vă iubiţi unul pe altul"
să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu" (Ioan 15, 12)
Aceasta vă poruncesc: să vă iubiţi unul pe altul"
"Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor.
Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.
Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.
Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura.
Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.
Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este imparatia cerurilor.
Fericiti veti fi voi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind din pricina Mea.
Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri" (Mt. 5, 1-12).
Ati auzit ca s-a zis: Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau. Iar Eu va zic voua: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va vatama si va prigonesc, ca sa fiti fiii Tatalui vostru Celui din ceruri; ca El face sa rasara soarele peste cei rai si peste cei buni si trimite ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

Caci daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata veti avea? Oare nu fac si vamesii acelasi lucru? Si daca imbratisati numai pe fratii vostri, ce faceti mai mult? Oare nu fac si paganii acelasi lucru?

| RAY a răspuns:

Apoi, daca umilirea publica si calcarea in picioare a demnitatii unui om nu ti se pare ceva grav si cu atat mai mult cu cat Elisei era un profet (Iisus compara jignirea cuiva cu o crima- Matei 5:22) atunci te provoc cand te afli intr-un autobuz si sa ii spui cu voce tare unui calator la urcare "suie-te chelule!" ori "suie-te grasane" (asta in functie de defectul lui fizic) si daca scapi nelinsat de el si ceilalti calatori iti transmit in avans felicitarile mele.

deci daca pe tine cineva isi spune ceea ce esti, tu l-ai ucide, bine ca stim si noi, a spune unui gras ca e gras nu e o jignire nici a spune unui chel ca e chel

| RAY a răspuns:

22 Dar Eu vă spun că oricine se mânie pe fratele său[a] va cădea sub pedeapsa judecăţii şi oricine îi va zice fratelui său: «Prostule![b]» va cădea sub pedeapsa Sinedriului[c]; iar cel ce-i va zice: «Nebunule[d]!» va cădea sub pedeapsa focului Gheenei[e].

| RAY a răspuns:

Iisus a spus sa iertam nu sa blestemam sa ne intoarcem obrazul, asa a spus iisus, desigur ca dumnezeu nu are nimic in comun cu iisus ori cat de mult il legati voi fictiv iisus era un profet care era impotriva evreilor mai mult, vorbesc de preoti evrei

| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa cunosti raspunsurile, urmeaza pasii:
http://www.adventist.ro/index/ => Materiale de studiu => Comentarii Biblice.
Descarci aplicatia si o deschizi la 2Imparati 2:24. Acolo vei gasi raspunsul la prima intrebare (daca vei da clic pe semnul "?" din dreptul versetului 24.

La intrebarea nr 2, raspunsul il gasesti in Evrei.11:31 si Iosua.2:11 tot in aplicatia respectiva.

La nr 3, raspunsul il gasesti in Ioan.12:25 tot in aplicatia respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Descarca si tu aplicatia respectiva.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Alt raspuns care nu are legatura cu intrebarea, 42 de copii omorati de dumnezeu ca au spus unui chelios ca e chel

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg ce raspuns cauti. De ce i-a omorat sau cum?

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Da de ce ia omorat dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Aplicatie adventista de spalat pe creier, raspunde tu la intrebare

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

''Lecția pe care trebuie să o învățăm de aici este că din copilărie oamenii încep să poartă răspundere morală pentru faptele și cuvintele lor. În cultura acelor vremuri, spre deosebire de vremea de azi, era un adânc respect arătat de către copii față de cei maturi. Copiii aceștia au arătat dispreț și și-au bătut joc de profet. Unii teologi susțin că copiii l-au recunoscut pe Elisei că este proroc tocmai prin faptul că era tuns chel, cum obișnuiau profeții. Dacă a fost așa, atunci fapta copiilor a fost și mai gravă prin faptul că și-au bătut joc de chemarea lui de profet și pedeapsa lor de la Dumnezeu a intervenit imediat. Lucrul acesta ar fi trebuit să-i facă conștienți și pe alți copii din acea vreme despre puterea Dumnezeului lui Elisei. ''

''Ziceți că vi se pare prea crud și nedrept? Dumnezeu este drept în toate hotărârile Lui și pentru că este Creatorul nostru, El este stăpân peste toată creația. Nimeni din noi nu-L poate trage la socoteală pentru faptele și deciziile Lui, pentru că noi suntem lutul și El este olarul. Să ne ferim de semeția de a-L judeca pe Dumnezeu pentru faptele Lui și mai bine să luăm lecțiile necesare din acest incident. ''

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Deci a ucide 42 de copii ca a spus unui chel ca este chel este corect, moral, deci tu ai ucide copii daca cineva te ar jigni, incredibil omule

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Inceteaza happy. Devii penibil happy

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Daca nu accepti Biblia, cum vei accepta raspunsul meu?

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu penibil cand tu imi spui ca a ucide 42 de copii este moral si corect

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Omule ala nu era un raspuns si propaganda adventista

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Iti voi raspunde totusi la intrebare, chiar daca stiu ca nu o vei accepta.
Elisei era slujitorul lui Dumnezeu. Acei copii erau constienti de manifestarea puterii lui Dumnezeu in mijlocul poporului Sau, datorita lui Ilie care in timpul acela a fost luat la cer in mod vizibil.
Acei copii si-au batut joc de Elisei, de Dumnezeu si de lucrarea Sa atunci cand au strigat catre Elisei: "Suie-te, plesuvule!", facand aluzie la inaltarea lui Ilie. Aceasta a fost o sfidare la adresa lui Dumnezeu, si ei si-au primit pedeapsa.
Nu ne putem permite sa batjocorim ceea ce nu cunoastem (Iuda.1:10).

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Deci 42 de copii meritau moartea, si azi copii merita moatea daca fac la fel? atentie nu lau jignit, cum sa fie o jignire a spune unui chel ca e chel aaaaaaa?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Stiam ca nu vei accepta raspunsul. Dar ai omis si sa spui ca ei i-au zis sa se suie (dupa Ilie).

Iti voi da si un raspuns pe care il vei accepta.
Ce cautau atatia copii nesupravegheati la marginea padurii? Nu stiau ca sunt salbaticiuni acolo? Nu cumva parintii sau supraveghetorii lor sunt de vina ca i-au lasat de capul lor nesupravegheati? Cu siguranta ca da.
Astazi este la fel. Copii care nu au fost educati ca sa nu se joace cu focul se vor arde. Si nu doar 42, ci toti. Iar toti parintii care nu si-au educat copii isi vor primi rasplata pentru indiferenta lor.
Ma tem ca daca nu ne educam copii in toate privintele, va fi rau si de ei si de noi.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Deci copii sunt de vina acum, auzi mai aberezi mult? cum sa omori ma 42 de copii pentru o jignire esti psihopat omule nici hitler nu ar fi facut asa ceva, cum poti gasi argumente de astea atat de lipsite de empatie si bun simt, umanitate, in loc sa recunosti sa spui nu a fost ok, tu spui ba da a fost si azi este moral sa omori 42 de copii pentru o jignire, incredibil ce fel de om esti

https://ro.wikipedia.org/wiki/Psihopatie

| Aramusha explică (pentru RAY):

Ai drepate, un Dumnezeu infinit iubitor nu face asa ceva, Copii inca nu sunt dezvoltati intelecutal, ei rad si daca le ridici degetul, iar Dumnezeu ar sti asta mai bine ca oricine, doar el a creat omul nooo?

| RAY a răspuns (pentru Aramusha):

Logic,erau niste copii, ceea ce ma uimeste e ca uni spun ca a fost bine si e moral si daca azi se putea pune in aplicare

| Aramusha explică (pentru anonimg):

Deci eu ca om nu sunt capabil sa omor o furnica de mila, nici pe Hitler care a facut atata masacru si poate Dumnezeu care e infinit bun si iertator?
Ma asteptam de la tine sa contrazici aceasta idee, dar vad ca o sustii, si ideea asta e total, TOTAL in contradictie cu ideea de iubire si iertare infinita.

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

"Nici Hitler nu ar fi facut asa ceva". Daca erai evreu in timpul lui Hitler nu ai mai fi vorbit asa de frumos.
Trecem la cazul nostru, si apelez la ratiunea ta.
Chiar daca acei copii nu stiau, parintii lor stiau lucruri pe care erau obligati sa le intipareasca in mintile si inimile copiilor lor. Asadar, parintii stiau din Scripturi ca doi copii -preoti- ai marelui preot Aaron au murit in timpul cand faceau slujba, pentru ca in serviciul lor si-au permis sa faca altfel decat le-a poruncit Dumnezeu.
Parintii acestor copii stiau din Scripturi ca exista o limita a harului lui Dumnezeu, si ca atunci cand aceasta limita este trecuta, cel vinovat poate sfarsi cu moartea pe loc. Si sunt o multime de cazuri in Biblie cand Dumnezeu a fost nevoit sa faca asta. Iar acesti copii sfidatori nu s-au temut sa batjocoreasca pe Dumnezeu. Ei nu au fost educati sa ofere lui Dumnezeu cinstea cuvenita Lui. Parintii acestor copii au stiut ca Ilie a poruncit in mai multe cazuri sa cada foc din cer peste cei care cautau sa ii faca rau. (Lucrul acesta s-a petrecut in vremea lor; deci au fost evenimente proaspete).
Iar acei copii nu avut respect nici fata de slujitorul Sau, nici fata de El, si nu s-au temut ca li se poate intampla si lor la fel. Cine zice ca Dumnezeu nu pedepseste niciodata pe loc, se inseala. Biblia nu spune ca Dumnezeu nu pedepseste cu moartea pe loc.
Noi nu trebuie sa empatizam niciodata cu raul. Ci atunci cand citim astfel de relatari in Scriptura, noi trebuie sa cunoastem ca Dumnezeu este si Unul al dreptatii, nu doar al milei, si ca trebuie sa ne ferim a batjocori ceea ce nu cunoastem. Lucrul acesta este unul rational. Si daca lasam ca ratiunea sa o ia pe alte cai asa cum au facut-o acei copii, noi singuri vom fi vinovati si ne vom lua pedeapsa. Dumnezeu este sfant si trebuie tratat ca atare. Sau daca nu, mai bine ne vedem de treabea noastra decat sa batjocorim ceea ce nu cunoastem. Daca acei copii isi vedeau de treburile lor si nu se amestecau in ale lui Dumnezeu batjocorindu-le, ei ar fi trait pana la batranete, chiar daca la finalul vietii lor nu ar fi fost mantuiti. Dar macar se bucurau de viata aceasta. Dar n-au vrut.
Tu imi spui mie ca sunt lipsit de empatie si bun simt. Nu mai degraba acei copii au fost lipsiti de empatie si de bun simt fata de Dumnezeu si fata de slujitorul Lui?
Si sa mai spun ca si astazi din cauza jignirilor oamenii se omoara unii pe altii?
Ba inca porunca "Sa nu ucizi" se refera si la jignire. Numai cei spirituali pot pricepe lucrul acesta.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Wow ce roman ai scris,din nou acelasi afirmati lipsite de empatie, copii sunt de vina, meritau moartea, dumnezeu e bun, vezi ce rezumat mic am facut, nu romane cu copy paste

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Daca acei copii isi vedeau de treburile lor si nu se amestecau in ale lui Dumnezeu batjocorindu-le, ei ar fi trait pana la batranete, chiar daca la finalul vietii lor nu ar fi fost mantuiti. Dar macar se bucurau de viata aceasta. Dar n-au vrut.

omule erau niste copii, numai vorbesc ca nu exista mantuire in vechiul testament,habar nu ai ce scrii, tu stii ce inseamna un copil? e un copil omule e imatur,nu e matur in cat sa fie tras la raspundere ca spune unui chel ca e chel,vai ce mare jignire,daca un copil isi spune tie ca esti chel tu ai merge sa il omori a? ca na esti a lui dumnezeu, cica lau batjocrit pe dumnezeu ca au spus unui chel ca e chel fi ma serios cu aberati de astea, da numai ce spirituali pot pricepe, adica cei lipsiti de empatie, numai baga tu noul testament in TORA ca nu au legatura

| DeyCj a răspuns:

„1.Cum poti omori 42 de copii ca au ras de un profet chel? "
Se știe că pe vremuri pedeapsa cu moartea era o practică obișnuita, la fel cum e acum practica cu închisoarea. Oricum sunt doar scrieri, deci nu trebuie tratate cineștie cum, ci doar ca o lectură.
„2.Cum ofera Dumnezeu liber arbitru si lasa ingaduire si timp ateilor sa treaca la crestinism daca ordona crestinilor sa-i omoare?"
Aici nu e vorba de atei, ateii sunt altceva, ci e vorba de gentili, adica cei ce nu sunt creștini, și normal că n-au cum că se știe ca evreii urăsc gentilii, adică pe cei ce nu se-nchină zeului lor.
„3.Cum Iisus a putut spune ca pentru a-i deveni ucenic trebuie sa-ti urasti toata familia si inclusiv viata?"
Așa, simplu cu vorba.Acest personaj trece prin diferite stadii, ca la final el să fie cel mai cel mai dintre toate personajele, ca el a salvat omenirea de la distrugere.
P.S.
Ai grijă la sursele de informație. Unele din ele sunt scrise intenționat cu scopul de a dezinforma și a induce în eroare.

| Nilsson a răspuns:

Stii, ca idee, ateii care fac propaganda pe aici foloseau ca material de baza blogul crestinismulexpus unde erau cam aceleasi lucruri ca si in bibliapentrusceptici pana si-au dat seama ca e blog satanist care in alte articole aducea ode „tatucului" lor.

In fine, stiu ca tu esti mai sincer si chiar te intereseaza subiectul, o sa-ti raspund macar la primul punct ca altfel o sa ma doara si pe mine mainile happy
Unii experti in ebraica veche sustin ca termenul tradus prin „copii" poate insemna si adolescenti sau tineri care nu ajunsesera la varsta casatoriei, iar in cazul acest caz n-am mai putea spune ca erau chiar niste copilasi nevinovati fara discernamantul binelui si al raului.

Apoi, daca umilirea publica si calcarea in picioare a demnitatii unui om nu ti se pare ceva grav si cu atat mai mult cu cat Elisei era un profet (Iisus compara jignirea cuiva cu o crima- Matei 5:22) atunci te provoc cand te afli intr-un autobuz si sa ii spui cu voce tare unui calator la urcare "suie-te chelule!" ori "suie-te grasane" (asta in functie de defectul lui fizic) si daca scapi nelinsat de el si ceilalti calatori iti transmit in avans felicitarile mele.

| BogdantheDreamer a răspuns:

1.Cere-i tu socoteala lui Dumnezeu pentru asta.

2. Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului, ci indreptarea lui. Vezi Noul Testament.

3. Nu a spus sa iti urasti familia. A spus ca daca vrei sa-i urmezi intr-u totul, trebuie sa il iubesti mai presus de orice.

Tu acum ce faci? Ceri raspunsuri de la oameni pentru legile date de Dumnezeu? Nici o minte nu are intelepciunea necesara pentru ati raspunde de ce Dumnezeu a randuit astfel lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| Aramusha explică (pentru BogdantheDreamer):

AI citit varstele de pe site?
Acolo se promoveaza la maxim omorul ateilor, celor de alte religii, curiosilor, etc.
Legile astea sunt extrem de barbare

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Aramusha):

Acel site are unicul scop de a extrage pasaje din Vechiul Testament si a le rastalmacii. Prin jertfa lui Iisus Hristos Vechiul Testament a fost inlocuit de Noul Testament.
Ti-am mai spus: esti nou in ale religiei. Nu te arunca la asemenea intrebari. Ia-o usor, incepe cu Geneza.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa venirea lui Iisus nu.

"Domnul Iisus se refera in mod clar la cei de demult, deci face distinctie intre invatatura veche si cea noua. El se referea la temelia doctrinara a Vechiului Testament, la Tablele Legii, pe care le punea intr-o lumina noua. Au urmat si alte exemple, pe care nu le mai insiram (Matei 5, 27-37).'

''Dintre ele mai alegem urmatorul: "Auzit-ati ca s-a zis: Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Iar eu zic voua: Sa nu stati impotriva celui rau, ci, de te va lovi cineva peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt." (Matei 5, 38-39). In plina epoca de razbunare a sangelui prin sange, Domnul propovaduieste nonviolenta, mai mult chiar "iubirea vrajmasilor" (Matei 5, 44).''

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Raspunsul tau nu are legatura cu intrebarea

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Dupa venirea lui Iisus nu.
stii prea bine ca iisus a spus ca a venit sa implineasca si ca nimic nu se va schimba