| mentholinks a întrebat:

Ce inseamna ca omul este dupa chipul si asemanarea lui Elohim? Ce au in comun omul si Elohim?

11 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

Elohim? Cum? Tu esti mai multe persoane intr-unul? laughing

| mentholinks explică (pentru 6684464):

Razi ca püla ca nu stii sa raspunzi la intrebare. Asa scrie in Biblie ca Elohim a facut oamenii dupa chipul si asemanarea lui Elohim. Si eu am intrebat ce inseamna asta.

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns (pentru mentholinks):

In Biblia noastra cuvantul "Elohim" se gaseste numai in 1 Sam 10:5.
Si din cate stiu eu "Elohim" este folosit in Biblia ebraica si nu se refera intotdeauna la Persoana lui Dumnezeu ci si la ingeri, ba chiar si la oameni.
Elohim se mai foloseste si pentru Dumnezeul Trinitar de unde si gluma cu "Tu esti mai multe persoane intr-unul?".
Nu mai vorbi urat ca dai dovada de prostie.

| mentholinks explică (pentru 6684464):

Irelevant tot ce spui. Tot nu ai raspuns la intrebare.

| 6684464 a răspuns:

Ca să nu rămâi cu intrebarea: Coroana creaţiei lui Dumnezeu a fost aducerea pe lume a omului, după chipul şi asemănarea Lui. Aceasta înseamnă ca omul a fost aşezat pe pământ ca reprezentant al lui Dumnezeu şi că îi seamănă lui Dumnezeu în anumite privinţe.
Ca şi Dumnezeu, omul posedă intelect, o natură morală, capacitatea de a comunica cu semenii lui şi o natură emoţională care depăşeşte instinctul.
Dumnezeu i-a dat omului mandatul de a supune creaţia şi de a o stăpâni - de a folosi, dar nu de a abuza de ea. Crizele moderne ale mediului înconjurător terestru se datorează lăcomiei, egoismului şi neglijenţei omului.

Răspuns utilizator avertizat
| AdyUngur a răspuns:

Dumnezeu cand a creat lumea ne-a facut dupa chipul si asemanare lui, ne-a dat gand.suflet vesnic nemuritor.

Răspuns utilizator avertizat