| Cosmin666 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi ocultism si cum il practicati? si daca de pe urma lui ati intampinat evenimente paranormale?

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

OCULTÍSM s. n. Doctrină ezoterică potrivit căreia există forțe invizibile care animă întregul univers, cunoscute prin alchimie și parapsihologice și captate prin intermediul inițiaților, privilegiaților, prin hipnoză, spiritism etc.

Asta e definitia ocultismului. Deci nu stiu de unde ai scos ca ocultismul se ocupa doar cu prezicerea viitorului.

Raspuns: Niste tampenii mistice fara valoare stiintifica.

1 răspuns:
| SuNaM a răspuns:

Prin definitie, ocultismul sunt anumite practici care de obicei prezic viitorul. Exemplu de ocultism sunt practicile gen:pendulism, kiromantie(citit in palma), spiritism, ghicitul in bobi sau ghioc.Acum eu iti spun ce am de spus chiar daca dupa nume nu o sa ma crezi.Aceste practici sunt opere ale Satanei si sunt inselari.Adica,ghicitul in bobi si practicile enumerate mai sus te duc doar la iad si la oprire de la impartasanie.Deci nu ajuta la nimic daca le practici+ca numai Dumnezeu poate sa stie viitorul, diavolul poate doar presupune.Asa ca ceea ce iti spune sunt doar presupuneri.Eu iti spun si te sfatuiesc sa nu te bagi in asa ceva, deoarece dupa aceea s-ar putea sa iti para rau.

PSbig grine cum ce practica nu stiu si chiar daca as sti nu ti-as spune deoarece nu doresc sa imi iau pacatul tau pe capul meu.Doamne ajuta! happy

| drutzix a răspuns (pentru SuNaM):

OCULTÍSM s. n. Doctrină ezoterică potrivit căreia există forțe invizibile care animă întregul univers, cunoscute prin alchimie și parapsihologice și captate prin intermediul inițiaților, privilegiaților, prin hipnoză, spiritism etc.

Asta e definitia ocultismului. Deci nu stiu de unde ai scos ca ocultismul se ocupa doar cu prezicerea viitorului.

Raspuns: Niste tampenii mistice fara valoare stiintifica.