| EmaS a întrebat:

Ce intelegeti din acest verset?,, Inima inteleptilor este in casa de jale, iar inima celor fara minte este in casa petrecerii.,,

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Esenţa înţelepciunii unui geniu izvorăşte din suferinţa sa, ea este cea care îl inspiră.Pe când, omul comun îşi construişte fericirea pe baza lucrurilor pământeşti şi vremelnice.

42 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Prostii pupa funduri si jelesc iar destepti isi traiesc viata petrecand.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Te inseli, eu nu puuuup nimic.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Tu esti asemenea acestui om:,, Si voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea, veseleste-te. Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! In aceasta noapte vor cere de la tine sufletul tau. Si cele ce ai pregatit ale cui vor fi?,, Asa se intampla cu cel ce-si aduna comori pe pamant si nu se imbogatesc in Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Farisei, una zice-ti alta face-ti, n-am vazut nici un "uns" al domnului, popi, predicatori etc. sarac, in schimb pupatori de funduri sfinte cat cuprinde. Dati-mi mie banii vostri vostri pupatori de funduri si fiti fericiti, flamanzi si trentarosi caci numai asa Dumnezeu va iubeste.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Posesiunile materiale nu trebuie sa fie o prioritate in viata crestinului, insa daca stim sa le administram corect, este ok!

| andreiush25 a răspuns (pentru EmaS):

Daca am fi fost toti crestini adevarati...ar fi trebuit acum sa dormim pe paturi de piatra si sa stam in grote pline de icoane...happy

| EmaS explică (pentru andreiush25):

Da? Unde scrie asa ceva?

| Prunela a răspuns:

Reiese ca lui Jizas nu-i pica bine sa vada lumea distrandu-se (aici, evident sa zicem ca petrecerile sunt distractive).

| RAY a răspuns:

Prostia este o vesnicie de fericire

inteligenta o eternitate de tristete

cam asta si vrea biserica sa fi prost mereu

| Mădă0611 a răspuns:

thinking Nu ateii erau ăia tristii din poveste? Ceilalti fiind, evident, ceilalti.
Intelepti vs ceilalti...

| milan9 a răspuns:

"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

"Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă":

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Merge la hantatar suflarea :))
cat de orb si de indoctrinat pot fi omule? scrie in geneza: omul SA FACUT un suflet viu. de ce nu scrie a primit un suflet? ce intelegi prin "SA FACUT"?

Ia zi mai, daca tot esti cu sufletul cu alea alea. viata dupa moarte: unde a fost adam inainte sa fie creat? apoi, cand a inviat lazar si baiatul vaduvei, si fetita lui iair, de ce nu au relatat, ce au vazut intr-o alta lume dupa moarte? iti spunn eu: pentru ca nu exista. sufeltul care pacatuieste moare. si, cum nu exista om fara pacat... toti mor. toate sufletele mor. dar normal... tu ignori biblia, sa iti aperi invatatura falsa cum ca sufletele vor fi chinuite in iad, sau vor mege in rai. "in zadar mi se inchina ei, pentru ca ii invata pe oameni, porunci care sunt doctrine omenesti" "ai inlocuit biblia normala, cu una de 2 lei cu carti apocrife gen: cartea intelepciunii lui solomon, macabei, paralipipena aia, mai stiu eu cum. conform cu apocalipsa 17 apele pe care sa curva scad, iar din curva face parte si ortodoxia, deci oamenii prosti care mer la popa "sa ii da bani" isi revin, o sa vezi tu, cum guvernele care le pupati in c*r o sa va calce in picioare. nu vezi ce o ajuns religia ta? un model de business:
http://www.digi24.ro/......ania_77191

scuteste-ma cu dumele astea de coltul blocului! cand o sa iti dai seama ca esti gresit indoctrinat... te vei afla in situatia celor 5 fecioare care au plecat dupa ulei, si cand au venit, POARTA ERA INCHISA!

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet"

Cuvântul "suflet" are în Scriptură mai multe înţelesuri. Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane, alteori la PERSOANA însăşi şi în unele cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI.

Iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind,, martorii", ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă,, martorii" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Despre matei 10:28 si luca 12:4, 5 vreau sa te intreb: stii ce ii aia gheena? sigur tu vezi ce ca da. ii locul unde vor fi chinuite sufletele celor rai.

daca ar fi asa, DUmnezeu ar fi un mincinos, deoarece, i-a spus lui Adam ca va merge in tarana, caci din tarana a fost luat si in tarana se va intoarece, de fapt aici Dumnezeu a minit. adam urma sa mearga in iad.
apoi 1 tesaloniceni spune ca o categorie de oameni vor primi pedeapsa distrugerii vesnice dinainte fetei domnului. nu spune ca merg in iad...
dar stii ce sfatul lui Pavel este urmatorul: 1Timotei 6:20 http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=78&cap=6

o alta traducere spune asa: "(1 Timotei 6:20) Timotei, păzeşte ce ţi s-a încredinţat, ferindu-te de vorbirile deşarte, care profanează ce este sfânt, şi de contradicţiile a ceea ce se numeşte în mod fals „cunoştinţă".

deci, te rog, ce stii tu ii falsa cunstinta! am sa te ocolesc...

| milan9 a răspuns:

"Duhul şi sufletul" se referă la aceeaşi natură spirituală, diferită de materie, a omului.

În timp ce prin "duh" se face trimitere doar la preocupările de natură spirituală, termenul de "suflet" se mai referă şi la forţa vitală care animă trupul, energie de cu totul altă natură decât materia trupului, bineînţeles!

Aceşti termeni, neavând însă un sens exclusivist, pot da naştere foarte uşor la confuzii...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

"Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă":

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

Fllu, las-o baltă că-i târziu...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu scrie nicidecum în scrie in Biblie că "omul s-a facut un suflet viu".

"Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Explicația provine din faptul că unele învăţături ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificarea a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi" (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic (!), pentru a face faţă noilor învăţături (!) ale organizaţiei.

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a
numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Unde a fost Adam inainte sa fie creat?" E cea mai stupidă întrebare pe care am auzit-o. Dacă atunci a fost creat înseamnă logic că înainte de crearea lui nu exista, nu? Sau în loc de un lucru, acesta o fi vreun adevărat mister pentru unii?

"De ce nu au relatat ce au vazut intr-o alta lume dupa moarte?" Simplu, pentru că Biblia nu și-a propus acest lucru! Nu și-a propus să ne povestească ce serveau apostolii la micul dejun, când erau zilele lor de naștere, la ce oră stingeau lampa și alte curiozități mondene…

Pentru a ilustra viața sufletului după momentul morții, Mântuitorul Hristos a prezentat deja o dată pilda bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr, dar se pare că nu a fost suficient chiar pentru toți ereticii!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trebuie sa fim cu gandul la moarte tot timpul

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Atunci ai face la fel de bine sa te omori daca te tot gandesti la ea toata viata.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

Tu mergi cu ochii inchisi pe sosea

| Wøodenpints a răspuns:

Că unii îi atribuie inimii şi alte functii decât cele pe care le îndeplineşte.

| WhatheWow a răspuns:

Păi hai să vedem : eu sunt tot timpul trist și în căutare de răspunsuri iar tu ești fericită că l-ai găsit. Cine e în casa de jale și cine are starea să petreacă; cine e înțeleptul aici?

| EmaS explică (pentru WhatheWow):

Intelept este cel ce gandeste sa ii fie bine sufletului.

| dragos9234 a răspuns:

Cei destepti plang
Cei prosti sunt veseli.

| EmaS explică (pentru dragos9234):

Pare un paradox, insa daca mergi intr-o casa de jale iti aduci aminte ca esti trecator si ca intr-o zi vei pasi in eternitate si locul ti-l pregatesti in functie de alegerile tale. Ai investit tu ceva pentru sufletul tau?

| mola a răspuns (pentru dragos9234):

Are sens ce ai zis : )

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Din moment ce sufletul( spiritual vorbind) nu exista nu, nu am investit.

Dar si vesel fiind, tot poti fi constient ca esti trecator.
Si din moment ce sunt trecator, tristetea nu isi are rostul.

| EmaS explică (pentru dragos9234):

Omul este format din trup, duh si suflet.

| dragos9234 a răspuns (pentru mola):

Din contra.

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Duh si suflet?
Nu-i cam acelasi lucru?

| mola a răspuns (pentru dragos9234):

Da...

| Epigonul a răspuns (pentru EmaS):

Iar dacă intri intr-o casă a petrecerii, iti aduci aminte că ești trecător și că viața este mult prea scurtă pentru a te reține de la plăcerile pe care ți le oferă.In opinia mea a-ți trăi viața în pocăința, cum mulți creștini o fac deoarece consideră că ăsta e modul cel mai corect de a trăi, inseamnă irosirea vieții.Nu știu ce se află dincolo de lumea asta, sau dacă se află ceva, dar știu sigur ce se află aici și nu merită risipa pentru o bănuială.

| dragos9234 a răspuns (pentru Epigonul):

Ti-as da 5 funde,
Dra nu pot.

| EmaS explică (pentru Epigonul):

Aceea este adevarata viata fara necazuri, dureri, boli si suferinta. Merita sa investesti in ea.

| dragos9234 a răspuns (pentru mola):

Hotaraste-te.

| Epigonul a răspuns (pentru EmaS):

Fiecare cu ce are... Oricum subiectul cred ca a deviat puțin.Eu văd citatul pe care l-ai scris inițial, de unde a pornit și intrebarea in felul următor:Cel ințelept se află in casa de jale, deoarece este conștient de tot negrul ce-l inconjoară, unde ințelege că lumea in care trăim nu este tocmai roz, iar cei fericiți sunt cei...mai puțin destepți, intelepți sau cum vrei să le spui, deoarece aceștia trăiesc viața in ignoranța in nepăsare, nefiind atinși de probleme grave pe care societatea le dezvoltă in fiecare zi.Personal dacă aș putea aș alege calea proștilor ca s-o spun așa, dar e cam târziu.Să nu se ințeleagă greșit, nu caut să jignesc pe nimeni, ci doar imi exprim părerea personală.

| Epigonul a răspuns (pentru dragos9234):

Nu-i nimic laughing apreciez că suntem de aceeași părere.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Conform cu geneza 2:7 omul este un suflet.
"omul a devenit" asa spune acolo. de asemena si 1 petru 3:20, aceiasi idee o transmite.
dar... daca ar fi sa iau precum spuneai aci mai sus, explica-mi te rog, care ii diferenta intre duh si suflet?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer cred ca cei destepti plang, cei prosti sunt fericiti!
Dar, oare mereu trebuie sa ne sacrificam pentru Dumnezeu.
Eu am 1000000 de pacate, tocmai de aceea nu merg la biserica!
Simpt ca acolo nu imi e locul si prefer sa ma indragostesc de dracu daca ma iubeste cum isi iubeste iadul big grin

E corect?

| riri2 a răspuns:

E mai mult probabil sa reflectam asupra caracterului efemer al vietii atunci cand suntem confruntati cu moartea nemiloasa. Acest lucru s-ar putea sa ne determine sa ne facem o autoanaliza si sa incepem sa punem accent pe lucruri importante, adica sa nu ne irosim timpul si viata fara rost.

| sorin12 a răspuns:

Cei intelepti vad cum Dumnezeu si Iisus este badjocorit de proprii lui copii (caci noi toti suntem copii lui) si plang pentru asta iar cei 'fara minte' sunt cei care il badjocoresc prin petrecerile lor(in timp de post, exagerare, betie si altele)