| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre asta sau... ce s-ar mai putea spune despre așa ceva? Oare câți credincioși au fost cărora le-a luat banii, iar în naivitatea lor, i-a cerut un sfat unui astfel de individ?
http://youtu.be/jTEU6Tl1hyY

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Se pare că totuși, într-adevăr, este preot (deși îmi vine greu să cred).
Numele lui este Nedejde Constantin, are cetățenie americană și a fost arestat de cel puțin două ori până acum (ceea ce nu mă miră).

http://www.gandul.info/......na-9380451

Nu știu cum astfel de oameni sunt acceptați de către credincioși drept reprezentanți și călăuzitori. Cum un astfel de individ poate servi drept exemplu? Cum poate fi respectat și ascultat?
Penibil, jenant și dezgustător...

Nu l-aș lasă să se apropie nici la 100 de metri de mine și familia mea.

P.S. http://youtu.be/Dva0q-mspd8

14 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Omu' lu' Dumnezeu,bre! De asta zic ca tot ce tine de relatia laic-sacramental trebuie aruncat la gunoi si,daca doritorii vor,sa o arda ca-n Luca,cu Imparatia pamanteasca a barbosului lor in inimi, nu in zeci, sute de hectare, de complexe religioase. Abia astept Catedrala Furaciunii Neamului, o sa am pe ce sa urinez cand voi fi la faculta.Si o sutana ar merge, ca prea neagra e, trebuie niste culoare.Problema nu e ca injura, problema e ca exista, ca atare.

NOname
| NOname a răspuns:

Tind să cred că e un troll sau doar un scandalagiu fără minte, care a vrut să atragă puțină atenție.

| aliceinchains a răspuns (pentru NOname):

Crezi? Nu e ca și cum un individ s-a apucat să înjure pe net, spunând că e preot, atunci putem spune că-i un troll. Omul e nervos că nu i s-a aprobat viza și înjură ca un fotbalist/tractorist, ce vrei tu. Ca om, poate fi înțeles de unii, dar ca preot, nu chiar. Oricum, orice ai fi, preot sau nu, să te apuci să înjuri în gura mare în mijlocul aeroportului sau ce era nu mi se pare un lucru chiar ok.
Dar, vorba unui prieten, "se vede că-i preot, înjură cum trebuie".

| NOname a răspuns (pentru aliceinchains):

Ai dreptate. Bunul simț și un pic de autocontrol ar trebui să aibă oricine, fie el preot, văcar, profesor, șofer de tir sau președinte. Însă cel care ocupă funcții înalte și este luat drept exemplu, inevitabil are mai multe responsabilități.

Personal, însă, am dubii în ceea ce privește veridicitatea sutanei acestui individ.
Și eu pot să-mi pun veșminte de călugăriță (sau de polițist, medic, pompier, whatever) și să fac circ în locuri publice, punând pe cineva să mă filmeze, ca să-i discreditez (nu că ar avea nevoie de ajutor) pe cei care aparțin Bisericii și implicit și pe creștini.

Nu spun că nu e preot, nu am de unde să știu (am de partea mea doar logica și intuiția), însă nu sunt foarte convinsă.

Faptul că tot chema televiziunea, presa ridică niște semne de întrebare - efectiv cerșea atenție. Iar injuriile au fost mult prea exagerate și teatrale, după părerea mea.

Rămân sceptică în ceea ce privește identitatea acestui individ.
Însă oricine ar fi, comportamentul/atitudinea lui e de toată jenă.

| NOname a răspuns (pentru aliceinchains):

Se pare că totuși, într-adevăr, este preot (deși îmi vine greu să cred).
Numele lui este Nedejde Constantin, are cetățenie americană și a fost arestat de cel puțin două ori până acum (ceea ce nu mă miră).

http://www.gandul.info/......na-9380451

Nu știu cum astfel de oameni sunt acceptați de către credincioși drept reprezentanți și călăuzitori. Cum un astfel de individ poate servi drept exemplu? Cum poate fi respectat și ascultat?
Penibil, jenant și dezgustător...

Nu l-aș lasă să se apropie nici la 100 de metri de mine și familia mea.

P.S. http://youtu.be/Dva0q-mspd8

| AndiNyctophilia a răspuns:

Unii popi sunt retarzi și n-au ce căuta în biserică, iar ăsta e un bun exemplu. Și când te gândești că mai ia și bani pe frecat menta degeaba în altar...
Totuși, filmulețul m-a amuzat.

| RAY a răspuns:

Avatar trist

| aliceinchains a răspuns (pentru RAY):

laughing Ce legătură are avatarul meu cu întrebarea?

| Mădă0611 a răspuns:

Uandărful! laughing Popa - (minus) viza = icoane, sfinti, biserici laughing Nenea asta cred ca e calugar, si mai uandărful.

| Crucified a răspuns:

Ce tare îi... Mi-ai făcut ziua...

| Dorugar a răspuns:

De ce te miri!
Aici vedem ce este "harul" unui preot ortodox!

| DyNo a răspuns:

Cateodata se intelege: "Vreau **zda!", si se aude ca si cand ar latra. Un om care chipurile ar fi reprezentantul lui Dumnezeu pe Pamant, se injosesc in ultimul hal, astia care ii numesc pe oamenii astia asa.

Răspuns utilizator avertizat
| ven0m a răspuns:

E si el om, mai greseste

| aliceinchains a răspuns (pentru ven0m):

Chiar ai zis asta? Știi, e preot, oamenii îl îndoapă cu bani și se spovedesc la el de păcate, iar el ce face? Înjură ca ultimul tractorist? Seems legit, mna!