| Dumniezău a întrebat:

Ce parere aveti de articolul asta? Vi se pare corect ca un om ca Hawking sa fie numit diavol doar prin simplul fapt ca el incearca sa gaseasca o explicatie mai logica a momentului creatiei decat sa creada ca l-a facut un zeu imaginar?
http://www.pelerinortodox.com/......magnifice/
Pentru cei care habar n-au cine-i Hawking sa nu se bage si sa ma injure.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Si Martin Luther l-a facut "prost" pe Copernic, si nu stiu care s-a dovedit mai prost intr-un final.

Ar trebui totusi ca bisericosii astia sa-si puna intrebarea de ce mai traieste inca Stephen Hawking daca e un diavol care face doar rau omenirii. N-ar fi fost mai usor ca d-zeu sa-l fi "luat" la el cu zeci de ani in urma? Prin anii '60 cand s-a imbolnavit Hawking, doctorii i-au mai dat doar cativa ani de viata. Iata ca el inca e aici, si nu doar ca traieste, dar si contribuie foarte mult la dezvoltarea cunostintelor umane. Daca Hawking era religios, toti crestinii ar fi spus ca e un miracol faptul ca inca traieste si acum. Ar fi spus ca d-zeu il tine in viata ca sa raspandeasca mesajul crestinismului in intreaga lume.

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu prea vad pe cine intereseaza ce spun toti trepanatii.
Un dement spunea ca a cazut in fantana si dupa a constatat ca fantana era in realitate intestinul lui subtire, ceea ce este absolut remarcabil, nu?

NOname
| NOname a răspuns:

Fanaticii religioşi. straight face

| doctorandus a răspuns:

Cum sa spun, Luther l-a facut Antihrist pe Papa iar Papa l-a facut Antihrist pe Luther. Deci se obisnuieste si pe la case mai mari.

| Deaad a răspuns:

laughing.''A reusit sa faca mai mult rau decat Charles Darwin, cu teoria evolutionista.''
Ce lume,frate...
Eu il admir mult pe Stephen Hawking, il respect enorm pentru munca pe care o depune si ca e atat de folositor omenirii.
Si nu e corect ce fac crestinii, logic. Tipic lor. Oricum, m-am saturat de aberatiile si prostiile care le pot spune.Ii ignor, chiar nici nu ma mira.Iti dai seama, ca daca cineva are o parere diferita fata de momentul creatiei, crestinii il catalogheaza demon.laughingMa amuza chiar!

| KhludCiprian a răspuns:

Aici e partea ce cred ca ii doare cel mai tare pe crestini: faptul ca stiinta falsifica din ce in ce mai multe dintre "adevarurile relevate" din Biblie.

Cine a creat animalele? Dumnezeu acum 6000 de ani: a nu, evolutia! Dar pamantul? Dumnezeu acum 6000 de ani: a nu, praf stelar facut din fuziune nucleara. Dar stelele? Big-bang-ul: dar cine a creat Big Bangul ca nu se putea face din nimic? Si vine Hawkins si spune: tocmai ca se poate, si de asta se poate ca suntem intr-un multivers.

Dat fiind ca sunt tot mai putine goluri in cunoastere, crestinii nu mai au unde sa bage pe Iehova ca "zeu creator" ca oamenii de stiinta sa nu aiba raspuns, si atunci ataca caracterul oamenilor ce falsifica afirmatiile copilaresti ale crestinatatii!

| NGheorghe a răspuns:

Nu mi se pare corect ca un om sa fie numit diavol. Dincontra, mi se pare foarte frumos si ii apreciez pe toti cei care gasesc explicatii logice. Dar unde este logica lui Hawking? Unde este diferenta intre ce spune el si ce spun preotii?
-Hawking a afirmat ca universul poate sa apara dintr-un nimic!
- tuturor crestinilor (de la ortodoxi la ultimii neo de neo de neo protestanti) li se implanteaza ca: D-zeu a facut totul din nimic!
AICI NU-I NICIO DIFERENTA!
Observa faptul ca in actul creatiei apare o substanta speciala numita si "apele primordiale"
Geneza 1
1. La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.

2. Pamantul era pustiu si gol; peste fata adancului de ape era intuneric.

Tu nu vei avea niciodata sansa sa pricepi notiunea de "adancuri apoase" asa ceva nu exista nici in romanele sau filmele SF. "Adancurile apoase" suna lipsit de sens, pe cand o traducere inversata, adica: "ape adanci"---- este o notiune foarte logica si banala pe care orisicine o pricepe... chiar si un analfabet.
Sa revenim, luand in considerare faptul ca tu nu vei pricepe niciodata notiunea de "adanc apos" si luand in considerare faptul ca tu nu vei invata niciodata limba iudaica, pot sa deduc foarte usor ca tu nu vei intelege niciodata ceea ce un evreu intelege din aceleasi doua versete. Un evreu intelege faptul ca D-zeu nu a creat niciodata acea substanta numita "ape primordiale" ci ea a preexistat sub forma tulbure. D-zeu nu este un creator al materiei ce exista in univers ci un creator de legi, El creand Universul nu din nimic ci dintr-o substanta ce era haotica (tulbure, intr-adevar ca si apele sunt tulburi, dar la evrei intre "haos" si "tulbure" nu exista diferenta ) pe care D-zeu cu mintea lui doar a ordonat-o dandu-i anumite "proprietati". Si oameni sunt creatori, oamenii cu mintea lor creaza case, drumuri, etc... asa din lipsa de ocupatie. Dar de ce oamenii sa isi foloseasca mintea sa creze ceva ca sa doarma repede in confort, cand poate sa isi foloseasca mintea zeci de ani sau sute de ani ca sa creeze case, drumuri si etc din nimic si daca se poate si fara sa miste niciun deget. Sa nu te astepti ca nu ar fi posibil, dincontra, chiar este posibil: trebuie sa inventezi o mie de minciuni, 500 le folosesti ca sa ii convingi pe oameni sa iti faca case si drumuri de gratis si pe celelalte 500 le folosesti ca sa ii convingi pe altii ca ca ii omoare pe cei care au construit casele, doar ca la astea din urma trebuie sa le dai ceva, si tu ramai cu restul. ca daca nu ramai cu nimic inseamna ca ti-ai pierdut vremea degeaba ca sa inventezi o mie de minciuni, nu?
Parerea mea este ca Hawking era prea destept pentru comunitatea stiintifica care il audia pentru ca isi batea joc de ea. Intr-o zi venea cu o idee si era sustinut iar a doua zi venea cu alta idee prin care se contrazicea pe el insusi, dovedind ca acum are dreptate si de fapt prima data audienta lui l-a sustinut de naiva ce era. Parerea mea personala este ca lui Hawking nu i-ar fi debitat mintea niciodata niste teorii lipsite de cauza si efect (nestiintifice!), identice cu cele bisericoase (traduse special pentru a crea nonsensuri) ca universuri facute din nimicuri! ci acestea i s-ar fi intr-odus fraudulent in carti, el habar n-avand ce se intampla.
Nu cumva acest "nimic", atribut lui Hawking, este cumva si "apos"? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strambatul ala de soarta, este foarte ciudat.nu o fi el diavol da nici a om nu arata, pe dinafara. poate pe dinauntru unde multi santem care trebuie sa ne mai spalam cugetele.da tu ce crezi? il are pe Dumnezeu in viata lui ori nu il are? asa dupa cum arata? fiindca eu vad iadul oriunde, omul, l-a izgonit pe Dumnezeu si se guverneaza singur fiindca poate.fiindca e liber. daca tu crezi ca lumea, societatea, planeta este un rai, asa cum trebuia sa-l facem de la adam incoace eu am mari indoieli.cred ca samana mai degraba cu turnul babilonului, cand s-au incurcat limbile.cam asta e cred eu lumea,o maaaare babilonie,care merge spre prabusire condusa de maria sa OMUL, inteleptul, puternicul, liberul, si nesabuitul.iar asta e cel mai inteligent? pai e bine. uite are si adepti.nu asa inteligenti fiindca fiecare are latraii lui.dar daca ei il cred, nu e prost cine zice, ci e prost, cine pune botul.

| Kabuto79 a răspuns:

"Ce facea Dumnezeu inainte de creatia divina? Pai pregatea iadul pentru cei care puteau astfel de intrebari. laughing))) Ce geniu... traim intr o lume de crestinopati.