| Broadway a întrebat:

Ce parere aveti despre agnosticism? happy

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Am fost agnostic vreo 2 ani, inainte sa ma dau mai mult pe ateism.Este o doctrina foarte logica si de bun-simt, da' cam lenesa, gen "poa' sa existe Dumnezeu, poa' sa nu exista, mi se rupe lula", dar care se apropie de adevar, prin acea indoiala.

| JeSa a răspuns (pentru Dumnezău):

''da' cam lenesa, gen "poa' sa existe Dumnezeu, poa' sa nu exista, mi se rupe lula". '' laughing

Dar stii de ce?

| Broadway explică (pentru JeSa):

Asa cum existenta lui Dumnezeu nu poate fi demonstrata, trebuie sa recunoastem, nici inexistenta lui nu poate fi demostrata (100%). Referitor la "rupt lula"( laughing )...se intampla din ignoranta. Oricum, si acestia tind tot spre necredinta. Daca ar crede in Dumnezeu, mi-ar arunca, frumos, citatul lui Blaise Pascal "Dacă cred că există Dumnezeu şi El nu există, n-am pierdut nimic. Dar dacă nu cred că există şi El există cu adevărat, atunci am pierdut foarte mult." oh go on

| JeSa a răspuns (pentru Broadway):

Bine bine de aici mai deducem si ca laughing ne place sa ne dam in barci.

| Broadway explică (pentru JeSa):

Cu "lula rupta" laughing

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Broadway):

Daca nu crezi un zeul bun mai sunt 2700? pariul lui pascal e primitiv si prost gandit in primul rand afirma 1 ca numa dupa moarte poti dovezi 2 afirma ca sa crezi in toti zeii nu poti dovedi ca al tau e mai real

| Broadway explică (pentru ateuNEGATIV):

Te-ai exprimat destul de deficitar da' am inteles ce ai vrut sa spui. Pai da, am zis eu ca sunt de acord cu el?! Nu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Broadway):

Mam grabit in afirmatie

| Dumnezău a răspuns (pentru JeSa):

De ce li se rupe, su cum? Pentru ca ei considera ca nu poti afla anumite "adevaruri", si prefera sa adopte doctrina asta, dar, daca vorbim de Dumnezeul crestinilor, acela chiar nu exista, iar agnosticii privesc gresit problema la partea asta.La fel si nihilistii, sunt lenesi adeptii drumurilor astea conceptuale.

| JeSa a răspuns (pentru Dumnezău):

Iti inteleg raspunsul; treaba e ca, in fond, noi ateii, agnosticii, credinciosii, s. a. m. d., nu ne putem demonstra conceptiile.

| Dumnezău a răspuns (pentru JeSa):

Nu le putem demonstra adevarul universal, pe care il credem a fi valabil, dar le putem demonsta dogma si opiniile foarte usor, odata ce le stim.

19 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

O părere bună, că îndeamnă la gândire raţională.

| Woodenpints91 a răspuns:

O părere bună...mult mai bună decât despre creştini.

| Holocaust a răspuns:

O părere bună. Cine nu ştie ce să mai creadă, cui nu-i mai pasă...etc.,se regăseşte în el. În mod normal, m-aş declara agnostică, deşi în ultima vreme, nihilismul mă caracterizează mult mai bine.Agnosticismul mi se pare o alegere inteligentă, în raport cu creştinismul/catolicismul/iudaismul şamd.Mai vedem...
Cheers.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal, dupa mine si agnosticismul e tot un fel de ateism negativ desi am o parere foarte buna, indeamna la cunoastere, ratiune ma bucur ca sunt pers ce gandesc rational

| Danielcristian a răspuns:

Niciuna, fiecare se zbate cum poate!

| Broadway explică (pentru Danielcristian):

Tu te zbati fara pareri. Am inteles happy

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns:

Din ce stiu eu agnosticii cred ca este posibil sa ai valori morale sanatoase si fara Dumnezeu...parerea mea este ca se inseala.

| JeSa a răspuns (pentru 傻瓜的毫不相干):

Cu ce se inseala agnosticii?

Broadway,

Paulla a pus punctul pe I.

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru JeSa):

Se inseala cu ceea ce deja am scris.Este pct-ul meu de vedere si nu doresc sa derapam, multumesc!