| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre baba Vanga?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Aceeasi parere ca si despre Mama Omida. happy

| HazelEyes77 a răspuns:

Prezicatoarea oarba... avea ce sa zic un har divin. A avut viziuni clare in ceea ce priveste viitorul indepartat al omenirii pana la popularea planetei Marte si la contactul inevitabil cu alte civilizatii avansate. Era un om pur, care isi dadea seama imediat cu ce oameni are de a face chiar daca era complet oarba.

| VelaJohnny a răspuns:

Parerea ta care e?

| AvalohAlyn explică (pentru VelaJohnny):

Un mare prezicator.Prezicerile ei unele au fost exacte, a recunoscut asta institutul de parapsihologie din Bulgaria dar eu ma refer la prezicerile mai mici si mai vechi.Alea au reusit.Si are si pentru viitor o gramada de preziceri.E interesant subiectul, intotdeauna am fost fascinat de fenomene paranormale. Cert e ca a avut un dar divin.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ea era prezicatoare. Clar, numa divin nu era darul ei, din moment ce Dumnezeul Bibliei condamna ghicitoria. Cu siguranta, daca e adevarat despre ea, darul era din partea demonilor. Pacat ca te intereseaza lucruri de genul.

| Darkmagic a răspuns (pentru VelaJohnny):

Profetiile nu inseamna "ghicitorie".
A avea viziuni independent de vointa ta nu are niciun fel de legatura cu ghicitoria, dealtfel, Biblia abunda de profeti si profetii.
Sau in opinia ta, Avraam, Asaf, Enoh, Ioan, etc, au fost "ghicitori"? big grin
Vanga nu cerea acele viziuni, nu le provoca prin lucru mecanic sau incantatii.
Ele veneau pur si simplu in mintea ei, iar faptul ca era oarba si analfabeta aduce un urias plus in autenticitatea acestora, respectivele viziuni neputand fi explicate de stiinta sau de eventuale fraude.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Darkmagic):

Vezi ca nu stii ce vorbesti. Daca baba aia era profet, de ce declara, conform wikipediei. Nu cred ca stii ce inseamna profet. Nu vad de ce te ti destept si imi dai lectii despre profetii Bibliei.
„Vanga a susținut că abilitățile ei extraordinare au avut ceva de-a face cu prezența unor creaturi invizibile"

„Ea a spus că vedea și vorbea cu oameni care au murit cu sute de ani în urmă."

„Potrivit site-ului rus Pravda.ru, Vanga a prezis că un al Treilea Război Mondial va începe în anul 2010[12]."

Cu siguranta, un profet al lui Dumnezeu nu s-ar ocupa cu lucruri de genul, pe langa vindecari prin plante. Un profet al divinitatii nu ar starni interesul ezotericilor, cum a strans baba asta.

| Darkmagic a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ti-as ramane recunoscator daca ai studia inainte ceea ce urmeaza sa afirmi.
Nu-i o tragedie daca nu cunosti diferenta dintre PROFET/PROROC si PREZICATOR/GHICITOR, important e sa nu te apuci sa jignesti gratuit...
1. Ghicitorul/prezicatorul apeleaza la influente fizice/psihice exterioare: foloseste o recuzita, sacrifica animale, ingurgiteaza sau inhaleaza diferite substante, "citeste in stele", "in carti", "in maruntaie", face incantatii, apeleaza la METODE DE PREZICERE SI INTERPRETARE, etc, ETC!
Sunt convins ca gasesti pe net metode de prezicere sau ghicit tip: astrologie, aritomantie, chiromantie. uromantie, tarot si altele...
Acestia sunt intr-adevar "condamnati de Dumnezeul Biblic".

2. Profetii/prorocii, (asa cum au fost Avraam, Mahomed, Enoh. Zoroastru, Ezechiel, Baba Vanga, Samuel, Nostradamus, Isaia, Ieremia, Abraham, Ioan, Lucia Santos, Jacinta Marto, Francisco Marto), etc, NU FOLOSESC recuzita externa!
Mai clar, NU fac nimic fizic sau psihic pentru a recepta respectivele profetii.
Primesc "datele" direct in creier, de la entitati pe care in functie de gradul de dezvoltare al mintii lor le asociaza cu "ingeri", "creaturi", "extraterestrii", "duhuri", etc.
Acestia NU sunt in oprobiul "Dumnezeului Biblic", asa cum te-ai exprimat tu, ba mai mult, multi dintre profetii amintiti in exemplele mele, SUNT BIBLICI!
Repet, informeaza-te inainte sa jignesti si sa afirmi tampenii!
Sau dupa parerea ta, "Les Propheties" lui Nostradamus ori "Apocalipsa lui Ioan"...sunt..."preziceri/ghicitorii" si NU "Profetii/prorociri"? laughing
In concluzie, (pentru cei mai incuiati dintre incuiati!): Mohamed, Baba Vanga, Lucia Santos (Fatima), etc, AU FOST PROFETI.
Nu cereau profetiile respective, NU faceau nimic pentru a le obtine, le primeau pur si simplu in stare constienta, semi-constienta, in somn, indiferent de vointa lor!
"Mama Omida", "Ciresica", "Rodica", sau "preotesele" "Oracolului" din Delphi sunt/erau "ghicitoare"/"vrajitoare"/"prezicatoare", pentru ca invocau respectivele "preziceri", facand lucru mecanic!
"Citeau in stele", "dadeau in bobi", "citeau in maruntaie", "se holbau in globuri magice"...si luau banii unora ca Velajohnny... big grin

Răspuns utilizator avertizat
| unprietenaproape a răspuns:

Ai auzit ce a spus despre Romania?

| Mașka98 a răspuns:

Deuteronomul 18:10, 11 spune clar parerea lui Dumnezeu despre astfel de oameni: '' Să nu se găsească la tine nimeni care îşi trece fiul sau fiica prin foc, nimeni care ghiceşte, nimeni care practică magia, nimeni care caută semne prevestitoare, niciun vrăjitor,  nimeni care leagă cu farmece, nimeni care consultă un medium sau un prezicător, nimeni care întreabă morţii.''

| Vladutz1986 a răspuns:

Baba Vanga = Aresenie Boca = moaste = povestid e adormit copii