| Roam a întrebat:

Ce parere aveti despre botezul la crestini ortodoxi? Care este semnificatia si de ce se face la prunci?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

"...si de ce se face la prunci?"

Ca să acapareze BOR-ul pe cât mai mulţi - până nu apucă ăia să conştientizeze ce li se întâmplă - şi să încaseze bănuţii pentru fiecare botez...şi pentru alte ritualuri cretine, după ce pruncul va creşte şi la rândul lui va deveni un client fidel.

| Roam explică (pentru NOname):

Nu cred ca este doar atat. Ma rog, e punctul tau de vedere. Multumesc pentru raspuns.

34 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Onule, parca nu erai analfabet. Ce naiba e asta? "Semnificația? păi o dată ce i-a botezat devine creștini și au și ei o religie."

@Roam: Un cerc ieftin ordinar la care foarte multi nu renunta din cauza rudelor. Am botezat-o pe fiica-mea, nu inseamna absolut nimic. O consider atee/agnostica pina in momentul in care o sa vina la mine si o sa imi zica "tata, uite am ajuns la concluzia ca religia x mi se potriveste cel mai bine si pe aia vreau sa o urmez"

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei botezul trebuie sa se faca dupa o cunostinta exacta din ea. Un prunc nu poate face acest lucru. Matei28:19,20

| OnuOnulică a răspuns:

O părere bună și ar fi bine să nu se schimbe niciodată.
Semnificația? păi o dată ce i-a botezat devine creștini și au și ei o religie.

| milan9 a răspuns:

"sau, situatia tragica, decedeaza" spunea un user...
Ei bine ce vina are copilul pentru a nu fi botezat, pentru a nu intra in Biserica Mantuitorului, pentru a muri fara sa primeasca HARUL DIVIN?

Oare nu ar fi aceasta o datorie a Bisericii? Oare copilul care este mic este lasat sa ajunga la 18 pentru a fi invatat sa vorbeasca?
Sau este mai intai invatat sa vorbeasca ("impotriva vointei lui" la urma urmei happy ) si apoi el va hotara daca va vorbi sau nu... frumos happy

| CommonSense a răspuns (pentru milan9):

Daca "datoria" Bisericii este aceea ce a forta pe cineva sa faca ceva, atunci privesc ca fiind de datoria noastra, a oamenilor care mai au putin bun simt si ratiune sa ne opunem acestui cancer al societatii.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Oare nu ar fi aceasta o datorie a Bisericii? Oare copilul care este mic este lasat sa ajunga la 18 pentru a fi invatat sa vorbeasca? "

Sau de ce sa nu-l drogam de mic? De ce sa-l lasam sa faca 18 ani si abia apoi sa incercam sa-l drogam cu tampenii religioase? Nu?
Mai ales ca asa cum am zis, poate se desteapta si nu mai vrea sa puna botul la rahaturile voastre.

P.S.: Daca tot comentezi ce am zis, ai butonul "raspunde", dar probabil stii dinainte ca ceea ce urmeaza sa spui este o prostie si incerci sa eviti comentariile si sa incerci sa te strecori miseleste, sperand ca trec neobservate ineptiile tale.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Nu compara drogul care ucide cu HARUL LUI DUMNEZEU care da Viata.
Dar tu nu crezi in Dumnezeu ion primul rand... sad

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Nu compara drogul care ucide cu HARUL LUI DUMNEZEU care da Viata."

Pana la urma religia actioneaza ca un drog, stati toti cu limba scoasa dupa "viata vesnica", o minciuna sfruntata in fapt, si acceptati orice prostie pe care religia v-o cere, sau mai exact liderii vostri. E un drog care creaza turme docile si usor de manipulat. Deci comparatia e mai mult decat potrivita.

| milan9 a răspuns:

Iata ce ne spun noua episcopii care au fost hirotoniti imediat dupa apostoli:

- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| milan9 a răspuns:

Dupa logica lui @Common, daca una dintre comportamentele parintilor este acela de a-i inveta pe copiii lor sa vorbeasca (*doar e impotriva vointei lor, nu?) o fi probabil de datoria noastra sa-i lichidam, sa oprim acest cancer al societatii nu?

| CommonSense a răspuns (pentru milan9):

Draga Milan, vorbitul este o forma de comunicare, ceva NATURAL la om (si alte specii de animale... Mai toate). La un moment dat sau altul copilul va invata si singur sa vorbeasca daca sa intr-un grup in care exista comunicare. Plus, nu imi amintesc ca parintii sa OBLIGE un copil sa vorbeasca. Acest proces decurge intr-un mod natural si armonios.
Cat despre religie... Nu am vazut in viata mea, si nu am auzit in viata mea ca vreo specie (inclusiv omul) sa aiba o nevoie naturala, instictiva de a se asocia bisericii ortodoxe. Te rog, corecteaza-ma daca gresesc!

| Roam explică (pentru CommonSense):

Wow, foarte interesant ce zici. Buna ideea data de tine. Mersi!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Problema este ca neoprotestantii neaga importanta harului. sad
Negand lucrarea harului pentru 20 de ani, pana la intrarea in Biserica (pentru ca oricum la secte nu exista botez- TRANSMITERE DE HAR- ci doar o confirmare verbala), neoprotestantii NEAGA PE INSUSI FIUL LUI DUMNEZEU. sad sad

| Holiday a răspuns:

Se face la copii mici pe principiul "ce-i in mana, nu-i minciuna", adica, da banii acum pentru botez ca mai tarziu nu se stie, poate creste asta mic si ne da flit, sau, situatia tragica, decedeaza. Deci cu cat mai repede, cu atat mai sigur ca iau popii cotizatia de botez.

| express11 a răspuns:

Ortodocsi.semnifica convertirea la religia ortodoxa, se face la copii, deoarece ii crestineaza, devin membrii religiei.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru express11):

Si de ce la copii? ei nu au discernamant, de ce sa aleaga altcineva pentru ei?

| express11 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Au timp sa treaca la alta religie.nimic nu-i batut in cuie, nici viata.

| Roam explică (pentru express11):

Dar botezul este ceva mai mult decat un simbol. Acolo se pune un program pe copil care ramane impreganat toata viata. Poti sa pleci de la religia cutare, dar e greu sa scapi de acel program pus acolo, care nu are legatura cu iubirea.

| express11 a răspuns (pentru Roam):

Pai tocmai asta, nu suntem programati.nu suntem calculatoare. oricum sunt ortodox, crestin si asta raman.fiecare cu parerile lui.

| LTAA a răspuns:

Ca sa ii inece din greseala.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Botezul pruncilor e in esenta un abuz pentru ca un copil nou nascut evident nu poate avea informatii sau decide pentru sine. Abuzul continua cu initierea si informarea DOAR in religia in care a fost botezat. Si uite asa preotii isi iau banii, parintii primesc cadouri si au ocazia de a se impopotona la tol festiv si-a baga in ei ca de fiecare sarbatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce intrebi? pentru ca daca-ti exlic biblic ce semnificatie are, la cate prostii ti-au indrugat idiotii astia, o sa-i crezi pe ei fiindca sant multi si nicidecum un raspuns logic, din punct de vedere religios?

| Roam explică (pentru anonim_4396):

Eu cer parereri, nu cred ce spuneti. Nu cred ca zice nimeni de aici, dar de la o idee data de unul dintre voi pot ajunge la ceva interesant happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roam):

Cam greu mai roame, fiindca daca nu cunosti religia si traditia crestin ortodoxa nu pre ai cum pricepe.botezul e ceva concret in credinta crestin ortodoxa, ori cauti ceva interesant.sa dea bunul Dumnezeu sa gasesti ceva interesant, care sa te motiveze apoi sa mergi inainte catre desavarsire.

| MiyakoSaki a răspuns:

Devin crestini si apartin de o religie happy

Răspuns utilizator avertizat
| Delmoniko a răspuns:

In ce sens? Simbolic? Mitologic? Jungian?
Pentru ca, in sens strict omenesc, e doar o batjocura facuta de popi pentru a castiga un ban.

| Mechanix a răspuns:

Un lucru extraordinar. Iei un prunc, care nici măcar nu știe să se cace cum trebuie, îl vâri într-o găleată cu apă, de parcă ai vrea să îl îneci și îi umplii capul cu mizerii pe care nu a avut timp să le digere și să le judece. Dacă ăsta nu e abuz, nu știu ce e.

| DeusCorrupti a răspuns:

Ceva fără acordul tău, este un abuz.

| KodrutZ a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Sa nu exageram cu asta. Cind il speli pe ala mic sau cind esti vita si ii dai Coca Cola iar el nu poate zice da/nu e abuz? Cum ziceam mai sus, botezul e un circ ieftin. Nu e mai abuz ca trasul de falci sau gidilatul.

| CommonSense a răspuns:

Botezul este un ritual simbolic, care are mai tarziu rolul de a-l lega "psihic" pe prunc de religie. Atlfel zis, este un factor de indoctrinare.

| Roam explică (pentru CommonSense):

Esti sigur ca e numai simbolic?

| Floare_Alexandru_1998 a răspuns:

Copilul se boteaza in apa sfinita, prin afundare de trei ori in ea. In numele Sfintei Treimi( de trei ori ), in momentu in care esti botezat ți se iarta toate pacatele. De aceea daca vin adulti maturi si doresc sa se boteze, prin botez li se iarta pacatele de pana atunci. Acum copilul cand se naste nu are decat pacatul stramosec, moartea vine nu stii cand de acee pentru a nu murii copilul nebotezat, se boteaza de tanar. Asa se procedeaza la ortodocsi, credinta neschimbata de 2000 de ani incoace. Mulțumesc!