| DanionM a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care uita de suflet si isi ignora constant constiinta?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt persoane nefericite si nemultumite.

| LikeARollingStone a răspuns:

Sunt acei oameni pe care eu ii numesc "periculosi". Fiecare dintre noi avem o lege interioara, constiinta. Daca nu tii cont de ea, esti pierdut. Iar un om pierdut e in stare de orice. Din pacate. happy

| Holiday a răspuns:

Discutam de etica si moralitate sau de indobitocirea religioasa? Fii mai clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca va sosi si momentul lor.
Pana atunci putem sa-i tratam ca pe niste copii, si sa le suportam ignoranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce EXACT te referi cand spui ''cei care uita de suflet''?
(cumva la cei care nu merg la Biserica, nu respecta sau adopta anume practici si/sau dogme religioase etc...)?!(La ce EXACT te referi?)

Pt mine ''a uita de suflet'' are un inteles cu totul diferit.
De exemplu :
-a putea face un bine cuiva mai necajit/abatut decat propria persoana
(de ex. a dona bani pentru diferite cauze, a sta de vorba cu o persoana care sufera si care are ''sufletul trist'', a incuraja pe cineva...)
-a nu uita sau a nu refuza personal sa te bucuri de micile placeri ale vietii.
http://sfatulparintilor.ro/......le-vietii/
-a nu incepe sa urasti fara motiv, sa fi frustrat, emotiv etc...(adica lucrurile rele ''sa se prinda de sufletul tau'')

...''si isi ignora constant constiinta? ''
Unii nu au ''constiinta'' asa ca nu au ce ''ignora''.

| salangwayongseo a răspuns:

Un raspuns greu de dat. Poate ca cei care uita de suflet(unii) nu cred in aceste notiuni sau nu exista in viata lor. Oamenii in general( e doar parerea mea) cred ca aleg sa traiasca cat mai usor cu putinta cand vine vorba de suflet constiinta etc.