| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul "Patimile lui Iisus" regizat de Mel Gibson? L-ati vazut? E prea dur? Credeti ca exact asa s-a intamplat acum 2013 ani?
Eu il vad un film foarte bun realizat din toate punctele de vedere.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Cu siguranță atunci, totul a fost mai dramatic, o atmosferă mai plină de ură și nedreptate, de suferință fizică și morală mai intensă, dar filmul, pe lângă rolul didactic, al prezentării evenimentelor, are inconvenientul descalificant al desacralizării Persoanei din centrul său! În acest film în mod special (și în general în orice film ce prezintă viața Mântuitorului) se insistă și este prezentată doar latura umană, scăpându-se din vedere demnitatea și latura divină (așa cum S-a manifestat ea chiar și în condițiile kenozei, ale umilinței deplin asumate de către Divinitate)!

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Patimile lui Hristos" nu e un film despre Isus; e un film despre trupul lui Isus. Un trup scuipat, flagelat, torturat timp de aproape 2 ore." Filmul reda ultimele 12 ore de viata ale lui Isus, nu mi-a placut si nici nu am avut rabdarea sa-l vad pana la capat, m-a plictisit, prefer filme cu tema mai larga.

| ZOZOKid a răspuns:

Mi se pare exagerat de violent. Nu stiu daca chiar asa s-au intamplat lucrurile sau nu, dar filmul e chiar stupid de violent. Pai eu cand am urmarit filmul, am adormit in timp ce il bateau. Cand m-am trezit ( dupa vreo 20 de minute), in continuare il bateau. Am mai atipit o ora, m-am trezit si l-am intrebat pe frate-meu ( care si el urmarea filmul), ce se mai intampla, si el mi-a zis sa ma linistesc ca n-am ratat nimic, Isus continua s-o incaseze. Si am urmarit pana la sfarsit, si tot intr-o bataie au tinut-o. Asta deja e sadism. Sa stai 2 ore ca sa vezi cum il bat intr-una pe unul mi se pare aiurea. Plus ca violenta nu ar fi trebuit sa devina punctul central al acestui film ci lectia pe care Isus incearca sa ne-o ofere.

| danay72 a răspuns:

Legat de persecutia suferita asa a fost, adica intr-adevar a fost biciuit cu un bici format din oase de oaie care chiar ii zdremtuia carnea.Cat despre inceput cand il prezinta pe Satan, acolo cam au aberat.

| RAY a răspuns:

Omul a vrut sa faca sute de milioane de dolari si a reusit, bravo lui, mai nasol a fost divortul lui, despre film ce sa spun plin de violenta, si ura impotriva evreilor

| Azµre a răspuns:

Este un film foarte bun, și bine realizat. Mie unul mi-a plăcut. S-a întâmplat sau nu oricum ar fi este reușit.

| M25M a răspuns:

Este doar un film bun inspirat dupa un bestseller. Atat.

| raluk27 a răspuns:

Prea multa vopsea rosie.

| Jardelin a răspuns:

Un film despre Iisus interzis minorilor! Este o eroare in conceptie!

| Jardelin a răspuns:

"Mel Gibson a reusit sa faca un film despre Iisus Christos in care Dumnezeu lipseste."

"Daca e sa rezum enormitatea demersului sau regizoral intr-o fraza, as observa ca, in multe tari, filmul e interzis minorilor. Nu-mi pot imagina o mai pacatoasa dracovenie, decit sa faci un film despre Iisus pe care copiii n-au voie sa-l vada".

Sint doua citate dintr-un articol al lui
Andrei Plesu. Dar mai bine cititi singuri, articolul accesind link-ul de mai jos:

http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8181

| Zenit313 a răspuns:

Sadic si imoral

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Acel film a fost facut pentru a manipula mai usor mintile maselor.

| dorelmarc a răspuns:

Departe.de.adevar

| NeverSayNever a răspuns:

Mie personal mi-a placut foarte mult, da pai e putin cam dura realitatea...

| taximetristul a răspuns:

Nota 10 pentru domnul Hombre...