| Qinz a întrebat:

Ce parere aveti despre Isus?
El merita sa fie Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Sa vedem...
A salvat mii de suflete.A murit pe o cruce.A fost batut.A fost biciuit.A indurat multe.A vindecat mii de oameni.A saturat gloate de oameni cu mancare.
Raspunsul cred ca e clar.
Cum sa merite Omul acesta sa fie Dumnezeu, fi serios?
El este, era si va fi mereu Dumnezeu.laughing

| Qinz explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Insfarsit, cineva care a inteles intrebarea, uitate si tu ce raspunsuri am primit si o sa vezi de zic astalaughing

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus este Fiul lui Dumnezeu.Deci in natura Lui este Dumnezeu.Are atributele Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

Nu, sa se tunda, ce-i asta pana la urma?

| ZOZOKid a răspuns (pentru Thunderstruck):

Lasa-l,mah, ca-i sta bine!

| milan9 a răspuns:

Noul Testament atestă în mod transparent divinitatea fiecăreia din cele trei persoane divine: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt! În acest sens există sute de versete în Noul Testament!

Iată doar o mică parte din citatele care atestă spre exemplu, divinitatea Fiului, a doua Persoană din Sfânta Treime:

Matei 28, 19 - "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh’’. Fiului şi Duhului Sfânt Ii se acordă aceeaşi importanţă ca şi Tatălui.

Evrei 1, 1 - "După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. - În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi prin Care a făcut şi veacurile;"!

Evrei 1, 3 - "Care (Fiul), fiind strălucirea slavei şi chipul fiinţei Lui şi Care ţine toate cu cuvântul puterii Sale (!), după ce a săvârşit, prin El Însuşi, curăţirea păcatelor noastre, a şezut de-a dreapta slavei, întru cele prea înalte,"

Evrei 1, 4. - "Făcându-Se cu atât mai presus de îngeri, cu cât a moştenit un nume mai deosebit decât ei.
Evrei 1, 5. Căci căruia dintre îngeri i-a zis Dumnezeu vreodată:; şi iarăşi:?"
Sfântul Ioan Evanghelistul spune despre Mântuitorul Hristos: Ioan 1, 3 -,, Toate prin El s-au făcut şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut’’. El nu face parte din "creaţie", pentru că El este "Creatorul"!

| milan9 a răspuns:

Ioan 1,34 – "Şi eu am văzut şi am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu. " Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (Mântuitorul Hristos) -,, Dumnezeu-Tare, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să vină’’

"Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut" (Psalmul 2, 6) şi "Din pântece mai înainte de Luceafăr Te-am născut!" (Psalmul109, 3) conţin un limbaj figurat şi se referă la Dumnezeu Fiul. "Astăzi" şi "mai înainte de Luceafăr" sunt două expresii care, aşa cum reiese din contextul lor original, se referă la veşnicie!

Ioan 1, 23 – "El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptaţi calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.,, Domnului" este aici traducerea pentru Iahve, Dumnezeu! Isaia Îl identifica pe Mesia (Mântuitorul Hristos) cu Dumnezeu.

Facere 1, 1 - "La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul. În textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-o formă de plural, Elohim. Acest plural este întâlnit în Vechiul Testament în sute de locuri! Şi ştim foarte bine că deşi evreii nu ştiau că pluralul se referă la treimea de Persoane divine, ei nu au îndrăznit să modifice Revelaţia lui Dumnezeu!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Biblia chiar îl numeşte pe Isus "Dumnezeu Puternic" (Isaia 9:6). Dar pentru a înţelege corect ce se are în vedere prin acest titlu trebuie să înţelegem felul cum este folosit termenul "dumnezeu" în Biblie. Termenul ebraic 'El (dumnezeu) înseamnă literalmente "cel puternic". Acest cuvânt este aplicat la Creator, adevăratul Dumnezeu, la alţi dumnezei falşi, şi chiar la oameni.
Astfel, Isus este numit „Dumnezeu Puternic" (Ebraic ʼEl Gib•bohr′)pentru a sublinia că are o putere mare. Dar asta nu înseamnă că Isus este Dumnezeu, aşa cum pretinde doctrina trinităţii. Isus este o persoană complet diferită de Dumnezeu, Tatăl său.

Răspuns utilizator avertizat
| MaTrIx8378 a răspuns:

Cam ' aiurite ' intrebarile tale, ce apreciez la tine, este ca ai scris corect numele Isus, cu un singur ' s', aprecierea mea.

| Ionut a răspuns (pentru MaTrIx8378):

De curiozitate intreb : Ce secta scrie Isus cu doi sau mai multi "s"?

| MaTrIx8378 a răspuns (pentru Ionut):

Am gresit eu, m-am grabit cand am scris, era in legatura cu " i " happy

| GRs a răspuns:

Dumnezeu a lasat-o pe fecioara Maria insarcinata cu El Insusi.
Iisus, care este Dumnezeu, se ruga Lui Dumnezeu, adica se ruga Lui insusi.

Cea ce-i lipseste Bibliei pentru a fi mai plauzibila este logica.

| florinmarius20 a răspuns:

El chiar merita.

| scumpik99 a răspuns:

Buna.Exista un singur Dumnezeu in 3 persoane:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Isus este parte din Creator, asa cum este Tatal si Duhul Sfant.Se numeste Misterul Sfintei Treimi!
Ca sa intelegi mai bine iti dau un exemplu:asa cum o caramida este formata din apa, lut si caldura primita de la soare, dar cu toate acestea este una singura, unicata asa si Dumnezeu este in 3 persoane!

| AnnealedPride a răspuns:

laughing Cele 3 persoane care este de fapt 1
Nesscafe a zis-o mai bine
3in1