| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre oameni care au fost atei si au venit la credinta ortodoxa sau catolica? Sau mai ales au venit la Dumnezeu,Iisus Hristos? Sunt multe cazuri,marturii,foarte multe in ultimul rand,sunt si pe youtube si pe internet,cazuri in care oameni ce au fost atei,nu credeau in Dumnezeu au avut o experienta foarte ciudata, o suferinta etc.si L-au descoperit pe Dumnezeu.Cainta se numeste.Considerati ca e un "dar" pentru omul respectiv sau nu? Au fost oameni care au dus o viata murdara,pacatoasa si au ajuns crestini ortodocsi, catolici sau de alte confesiuni.Considerati ca este un dar,cadou,castig duhovnicesc,sufletesc in viata,sa te intorci la Dumnezeu sau nu?
Eu consider ca e un mare dar,cel mai important dar al vietii dar cainta sa fie adevarata, sincera si mai ales cu dorinta de a nu mai face pacat.

PS:Nu sunt nici eu bunul si adevaratul crestin dar macar INCERC sa fiu.Prin cainta,ne va ajuta Dumnezeu,prin rugaciune,cerere.

Sincer, ati vrut vreodata sa-L cunoasteti pe Dumnezeu? Sa va intoarceti la credinta ortodoxa sau catolica (sau alta)? De ce?

Multumesc

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da sunt multi care din atei au devenit crestini si aceasta pentru ca inainte nu cunosteau Biblia si ce anume cere Dumnezeu de la ei, iar apoi printr-un studiu aprofundat al Bibliei si-au schimbat parerea.

| robby212 a răspuns:

Sa va intoarceti la credinta ortodoxa sau catolica (sau alta)? De ce?

Niciodata....Totdeauna am facut parte, fiindca Dumnezeu este Imparatul veacului.Slavit fie Cel ce pe Unicul Sau Fiu L-a trimis pe pamant pentru a fi rastignit pentru noi pacatosii.

| Mădă0611 a răspuns:

Aia n-au fost atei, ci crestini lenesi, sau crestini anti teisti. Ia zi-mi, cati dintre ei s-au intors fara sa fi vazut iadul, sau sa fi avut vreo problema (aici apare autosugestia negativa ca urmare a negarii unui lucru de care esti sigur ca exista si crezi ca te pedepseste)?

| sublime89 a răspuns:

Dar ce parere ai tu despre aia ce au fost crestini si au devenit ulterior atei? Adica despre toti ateii aproape laughing

| Alphawolf a răspuns:

Aia nu au fost atei, ci doar niste ratati.