| SaveTheNature a întrebat:

Intrebare Crestina.:Ortodocsi Catolici etc.
1. Ce se va intampla cu sufletele urmatoarelor categorii de oameni dupa moarte:
-musulmani
-budhisti
-hindusi
-atei
-protestanti.
2. Sunteti de acord in cazul in care veti ajunge in rai, sa prmiti musulmani, bidhisti, hindusi, atei, protestanti langa voi in cer (pe cei buni).winking
3.Cand muslumanii budhistii hindusii etc, nu se convertesc la crestinism, nu fac asta pentru ca:
-sunt rai?
-sunt prosti?
-sunt fraieri?
-sunt tampiti? si ca ei merita sa arda si sa sufere in chinuri?
4.Credeti ca membrii celorlalte religii ale pamantului au dreptul sa il vada pe Dumnezeu daca raman in religia lor si sunt buni, sau locul lor e in iad?
5. Daca religia crestina(ortodoxa, sau catolica, sau in fine care o fi ea) e cea corecta, inseamna ca noi suntem norocosi ca ne-am nascut crestini iar ceilalti sunt ghinionisti?
Ps:am pus aceaste intrebari pentru a afla daca oamenii sunt impotriva celorlalti oameni de alte religii.

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Fapta conteaza, nu religia pe care o porti asupra ta!

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca nu o religie sau o confesiune ne mantuieste, ci o inima buna si credincioasa, o relatie personala cu Dumnezeu.Fiecare om va fi judecat dupa faptele bune sau rele pe care le-a facut pe cand traia in trup.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Imaginea ta despre asa zisul rai este extrem de infantila si copilareasca. vorbesti de rai de parca am sta in cer pe niste norisori pufosi cu totii.
Mai studiaza si alte religii, combinale si ai sa vezi ca iese ceva mult mai credibil si inteligent.

| seagate a răspuns:

De ce exista atat de multe marci de automobile?
Nu era suficient sa avem una singura?
Am fi avut numai avantaje, piese de schimb ieftine si pe toate drumurile, service de calitate etc.
La fel si cu religiile.
Era suficienta una si buna.

| OctoberandApril a răspuns (pentru seagate):

Ce s-ar fi intamplat cu concurenta?
daca ar fi existat o singura marca de automobile ar creste pretul dupa bunul plac si ar aparea probleme in raportul pret calitate.am fi fost obligati sa cumparam aceleasi automobile care puteau fi si proaste si urate si scumpe dar totodata si singura optiune.
asa e si cu religiile.sunt mai multe pentru a satisface "nevoile omului" dar divinitatea e aceeasi indiferent de nume...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin simplul fapt ca am creat atatea religii si ne judecam intre noi facem un pacat. toti oamenii sunt absolut la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba eu sunt roman si ca roman zic si eu asa; cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal, 1 musulmani, protestanti, Ortodocsi, Catolici = paradis asa cred ei

hindusi, budhisti cred in reincarnare
ateii nu au suflet nici nu merg nici unde mai pe scurt te duci unde ai fost inainte sa te nasti
2 nu cred in asa ceva
3 fiecare crede in ce vrea
4 nu stiu
5 eu unu cred toate sunt acelasi lucru dar le deosebeste imaginatia

| SaveTheNature explică (pentru ateuNEGATIV):

Stiu in ce cred hindusii si budistii si restul.Insa intrebarea e ce parere au crestinii despre ei.Si daca i-ar accepta in rai sau nu, in ciuda diferentelor..intelegi?
Vreau sa intru in special in mintea unui crestin care supne urmatoarele:
Ei nu vor ajunge in rai pentru ca doar religia ortodoxa e cea corecta.Nu inteleg asta, ..ingamfarea asta..doar noi, doar noi avem voie, ei nu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru SaveTheNature):

Din punct de vedere biblic nu exista o religie adevarata anume majoritatea crestinilor nu le pasa in ce cred alti doar sa nu fi ateu

| SaveTheNature explică (pentru ateuNEGATIV):

Adica important este sa crezi in ceva..sa inteleg.

| madalina2222 a răspuns:

1)Musulmani:nu stiu nu-s Dumnezeu dar..nu mi se pare o religi prea corecta am citit cateva parti din coran si am citit despre viata lui Mahomed, in coran scrie ca ei trebuie sasi impuna religia cu forta ..si nu mi se pare prea corect. femeiile sunt doar niste obiecte sexuale din cate am citit in viata lui Mahomed stiat ca s-a casatorit cu o copila de doar 6 ani Aisha si a vut primele relati sexuale cand avea Aisha 9 ani ..asta se mai numeste prfet.
hindusi :nu stiu prea multe despre ei asa ca nu stiu cum o vrea Dumnezeu
budisticonfused/-//-//-//-//
atei:ei o sa fie judecati ca noi dar fiindca lau negat pe Dumnezeu si au ramas atei pana la moarte cred ca i vor astepta iadul
protestanti:nu prea stiu findca o neaga pe Maica Domnului si nu e prea bine.
2)da
3)in nici un fel zis mai sus nu toti oameni sunt la fel si nici nu vor fii.
4)Toti o sa-l vedem pe Dumnezeu la judecata acol se va sti totul.
5)Pai avem si noi norocul nostru ca om, dar musulmani cum ar fi majoritatea sunt fff bogati