| Fernando9Torres a întrebat:

Ce parere aveți despre persoanele "spirituale"? Persoanele ce nu cred intr-o religie (atenție, am zis religie nu zeitate) și care considera ca viața ne oferă exact ce dam la schimb? Eu am început sa merg pe ideea "o mana de ajutor e mai folositoare decât o rugăciune rostita" și chiar am încercat sa și încerc, câteva meditații. Dar am observat ca de când am început sa ajut oameni și sa rentunt la critici am o viața mai ok și chiar și spiritual (sufletește) ma simt mult mai împlinit. Voi ce ziceți? Credeți ca universul chiar ne da ce dam? Gen karma? Sau e acolo sun bătrân ce ne veghează? Dar copiii ce mor (foame, război, boli, etc) cu ei de ce e viața așa? Sau sa o luam la nivel mai mic, de ce eu nu am avut norocul sa ma nasc intr-o familie bogata (m-am dat doar exemplu, eu sunt mulțumit cu viața mea) dar ăla ce e bogat poate sa îmi zică mie ca "viața ne tratează la fel pe toți"?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pe pamant sunt DOAR doua variante, ori cu Dumnezeu ori cu Dracu. Rugaciunea este forma de legatura intre OM si Dumnezeu. Cat timp nu ai o legatura cu Dumnezeu, DRACU te lasa in pace fiindca esti al lui. Asta este realul si simplul adevar. (karma NU EXISTA cum nu exista nici NOROCUL).

| Fernando9Torres explică (pentru danut):

Pai dacă dracu e cel rau de ce Dzeu e cel ce permite masacrarea copiilor nevinovați, cancer, nașterea fără mâini și alte boli, oamenilor care poate sunt mai curați la suflet ca mine sau tine. De ce permite războaie? De ce permite violuri? Crime? Chiar dacă ești preot și om credincios poți sa fii bolnav de cancer sau omorât. De ce se spune "acesta a fost planul domnului" sau "aceasta a fost încercarea lui/ greutatea lui, data de Dzeu"? Dacă un prieten moare de cancer vine preotul și îți spune "așa a fost voia domnului" In schimb ce Satan e încadrat ca e cu rockerii sau cu aia de se tatuează? E adevărat, nu cred in noroc dar ia încerca tu sa faci 1 luna bine și 1 luna doar rau(și bârfa e lucru rau) și sa vezi apoi ce se întâmpla. Poți sa faci rau și sa te și rogi in același timp sa vezi dacă se schimba ceva, deși răspunsul e nu! Nu zic ca nu exista Dumnezeu, dar el poate sa fie un fel de "karma",

| danut a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Dumnezeu permite aceste nenorociri fiindca NU EL conduce lumea asta, acum ci stapan peste lume ESTE Satana DAR oricine are o sansa fiindca Dumnezeu a instaurat o metoda de SCAPARE pentru toti oamenii de pe pamant char daca mor TOTI vor fi reanviati si in functie de ALEGEREA oamenilor, vor trai sau vor muri. Dumnezeu NU poate interveni pana la momentul HOTARAT.

| Fernando9Torres explică (pentru RAY):

Ideea e ca eu am patit ceva cu chestii "vorbirea in limbi". Am participat odata la o asemenea adunare și o persoane ce vorbește in limbi(acestea sunt persoanele prin care se zice ca Dzeu îți da un mesaj) mi-a spus ceva din trecut de care el nu avea cum sa știe ca nu ne Cunoșteam, o alta mi-a zis un lucru din viitor ce s-a adeverit. Iar lui bunica mea i-a spus ca mai are de trăit 2 ani(și atât a mai trăit)deci când treci prin asemenea lucrui stai și te gândești la ele

| Fernando9Torres explică (pentru danut):

El e "rege al regilor", Biblia scrie clar ca el poate orice, ba chiar scrie ca El o sa îl lase pe Satan stăpân o perioada peste pământ. Ce fel de părinte bun își lasă copii sa fie maltratați, omorâți sau Violați doar pentru a ii modela? Și sa îți mai zic ceva personal, Zeus din Grecia are același flux istoric ca și Dzeu. Face un copil cu o femeie muritoare unde copilul la maturitate are puteri incredibile(acțiune diferă dar povestea e la fel) și Grecii îl au pe Zeus de mult mai demult decât noi pe Dzeu, deci care e adevărat?

| RAY a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Dar tu ajuti pe alti nu faci propaganda sectancta pe TPU asta e diferenta

| Fernando9Torres explică (pentru RAY):

Știi cum e? Fiecare om are dreptul la exprimare, problema nu e la cel ce transmite mesajul ci la acela ce-l primește, acela trebuie sa urce sau sa coboare la lvl-ul fiecăruia deoarece altfel nu va înțelegeți între voi și unul o sa iasă din discuție cu eticheta de "prost"

| RAY a răspuns (pentru Fernando9Torres):

De acord, daca nu impui credinta ta acelei persoane e super ok, sunt pro dialog deschis spre orice subiect, tema

| Fernando9Torres explică (pentru RAY):

Da, dar ca sa scapi dintr-o asemena Conversație trebuie sa te retragi. Când o persoana Încerca sa îți "impună credință" credință, cum zici tu, cel mai ok e sa ii dai dreptate și sa te retragi. In România in momentul de fata nu poți sa zici "eu nu cred ca religia X s buna) sau ca "Nu cred in ceva" deoarece o sa fii tratat mai rau ca un criminal?‍♂️, acesta e nivelul deocamdată

| RAY a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Nu ai vazut ori esti cu dumnezeu ori cu diavolu =fanatism curat, nu ai voie sa le contrazici ca esti cu satana partener, posedat de el, fanatici, dogmatici, care stau aici doar sa converteasca pe alti cu tot felul de minciuni, vrajeli, interpretari ale bibliei in folosul or

| Fernando9Torres explică (pentru Fernando9Torres):

E ca și cum ai zice" ori ții cu Steaua ori nu iubești fotbalul". Fiecare are parerea lui, dar cu acești oameni trebuie sa le raspunzi pe întelesul lor "Da, țin cu Steaua, acum lasă-ma" și ai încheiat

| danut a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Dumnezeu poate orice DAR Dumnezeu este raspunzator NU NUMAI in fata omenirii ci si a intregului Univers. Dumnezeu A LASAT liberul albitru asa ca NU POATE incalca proprietatea altuia decat la momentul hotarat pentru JUDECATA (hai sa-i spunem ca pentru atei, Auditul Terrei). Doar atunci poate Dumnezeu interveni, Dumnezeu PUNE CONDITILE dar le si respecta pentru corectitudine. Asta este adevarul dureros, OMUL a vandut DRACULUI administrarea pamantului pentru ceva groaznic, MOARTEA.

| RAY a răspuns:

Daca tu ai obs asta bravo tie, ajuta in continuare, multi care se dau mari sfinti nu ajuta pe nimeni

| Fernando9Torres explică (pentru RAY):

Ajuti, mergi pe ideea "fii schimbarea pd care vrei sa o vezi" dar am auzit o persoana zicând "Da, nu e bine sa ne lăudam cu faptele bune făcute, dar ele trebuie arătate și altora pentru a ii influența sa ajute", deci e ok sa spui ca ai ajutat dar nu e ok sa te bați cu pumnul in piept

| RAY a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Ai evoluat mult, bravo, te ai maturizat

| Digikey a răspuns:

Unii zic ca inainte de nastere putem sa ne alegem un scenariu ca intr-un joc video in functie de ce vrem sa invatam in viata respectiva.In cateva sute de vieti este posibil sa invatam cate ceva.
Avem ocazia sa intalnim incepatori care abia au aterizat din regnul animal (site-ul asta este plin) cat si avansati care sunt la clasele superioare(foarte rari).
Modestia este cheia, iar religia este irelevanta. Ajuta doar la inceput la grupa zero.
Capra cu trei iezi, spiridusul 3 in 1, tinerete fara batranete si viata fara de moarte,evreul care a inviat, etc.

| Alverto a răspuns:

Eu sunt de ambele părți, cred într-o religie cum ai spus tu, și îi ajut pe alții. Dar bună întrebare și pe asta mi-am pus-o și eu că de ce alții se nasc cu mai puține și alții cu mai mult, dar cred că asta e de la sine, Sa ii spunem "Mihai" poate daca Mihai se naștea cu mâna pe care nu o are poate devenea hoț etc. Poate e karma, poate e o divinitate, chiar nu stiu

| Fernando9Torres explică (pentru Alverto):

Ma pasionează și partea de "paranormal", și am văzut chestiile alea de la budiști cu "reîncărcarea"(emisiunea aia cu Freeman) și spună un tip dim India "situația lui Mihai(luam exemplul tău) de a nu avea o mana e pedeapsa primită pentru faptele făcute in viața anterioară"(am adus exemplul lui la exemplul nostru)

| Alverto a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Intresant, dar se poate. am urmărit și eu câteva cazuri de renaștere/rencarnare

| Irinel15123532 a răspuns:

Bogatia este doar ceva irelevant, depinde ce intelegi prin bogatie.
Oamenii cu pozitie sociala inalta, cu bani atat de multi incat nu le mai stiu numarul, de ce se sinucid? Cand au totul?
Un miliardar pe patul de moarte, daca tin bine minte lucra intr-o companie cunoscuta, ceva legat de tehnologie, Microsoft, dar daca stii despre cine vorbesc te rog sa imi dai si mie link-ul, nu imi mai aduc bine aminte numele lui. A fost pe patul de moarte si i-a spus sotiei ''toata viata mea am alergat dupa bani, am ajuns sa am bani cat sa le uit numarul, si acum imi dau seama, cand mai am 10 minute poate de trait, ca nu am fost bogat niciodata, nu am petrecut timp cu tine si cu copiii, nu i-am vazut decat foarte rar, nu m-am implicat in viata lor, nu am fost alaturi de ei, si acum imi dau seama ca ceea ce am avut a fost un nimic, nu am nimic acum.''
Facand o paralela, un om care nu are foarte multe, tinand cont de standardul lumii, poate trai fericit alaturi de familia lui, nefiind tot timpul plecat cu avionul in alte tari pentru conferinte si afaceri, dar mergand la locul de unca la 50 de km distanta de casa lui, isi intretine familia, in fiecare zi este cu ei, isi vede copiii crescand, se joaca cu ei, ii invata, si petrece timp cu sotia lui. Ceea ce intelegem noi prin fericire este relativ. Dumnezeu nu pune intreg accentul pe viata asta de 80 de ani pe care jumatate o petrecem dormind, El vede dincolo, ce vei face cand inima nu iti va mai bate? Unde te duci? Acolo se sfarseste totul? Ce ai facu in viata? Ce lasi in urma? Cine esti tu? Doar o intamplare, o coincidenta care a luat nastere in urma unei explozii provocata din nimic, intr-un singur punct fierbinte de marimea unui ac, din care s-a nascut galaxiile, Quasartii, legile fizicii, planete intregi, iarna si vara, elefantul si furnica, acum miliade de ani?

Totul se intampla cu un scop, tu esti creat sa fii fiul Lui Dumnezeu, sa fii sfant, sa lasi ceva in urma ta, sa lasi in urma ta o urma de bucurie, ajutor, sfintenie, totul prin puterea Duhului Sfant care locuieste in cel ce il are pe Hristos, si pe Hristos il are doar cine vrea.

https://www.youtube.com/watch?v=AdoyNMkn8w4&t=4s

| Fernando9Torres explică (pentru Irinel15123532):

Dacă toți ar fi nefericiți, ar fi sinucideri in masa(e și multă propaganda ca banii nu sunt buni)+ ca la fel ca și la noi, cei "normali" poate sa existe diverse motive pentru sinucidere. Depresie, odata ce banii îți acaparează viața nu mai ai prieteni, familia, droguri, infracționalități(chiar și fiscale) și nu mai poți dormi liniștit. Deci cum am zis, diferă de la om la om?‍♂️

| AXLST a răspuns:

Unde va este dumnezeul intr-o lume distrusă? In ultimii 100 de ani, omenirea a fost distrusă prin războaie, înfometare, supraglobalizare, tehnologia distructivă și materialismul, dorința de putere dusă la extrem.
FernandoTorres aka El Niño, și eu îmi pun tipul asta de întrebări, o chestie este sigură, nu agreez deloc fanaticii religioși.
Prin religie este controlată lumea.
Nici eu nu am raspuns de ce unii se nasc într-un loc/familie buna si altii au soarta pecetluită.
O chestie este sigură că ceva trebuie sa existe, sau este doar pur si simplu pe atat de simplu cât pare.
Si eu m-am gandit de ce unii se nasc intr-o familie de milionari/miliardari și o sa aibă o viață fără griji, fericită și alții nu o sa aiba o casă, de mâncare și nici parte de educație.
Pentru unele întrebări nu găsim raspunsul, doar ne dăm cu presupusul.
Cel puțin sa incercam cu cât mai mult cu putință sa ne îmbunătățim calitatea vietii si sa incercam sa evoluăm.
"Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift, which is why we call it the present."