| Lightose a întrebat:

Ce parere aveti despre religii? Eu, desi sunt crestin-ortodoxa aleg din fiecare religie ceea ce consider ca e bine.
1)Eu nu i-au in serios icoanele pentru ca Biblia zice "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor". Nu mi se pare ceva bun in faptul ca oamenii se inchina la icoane si cruci. Dumnezeu e peste tot, in noi, in natura; aerul e Dumnezeu, de ce sa ne inchinam la icoana? Universul e creat de Dumnezeu! Icoanele si crucile sunt create de oameni, si da intr-adevar noi suntem "Dumnezeu", suntem creati dupa chipul si asemanarea lui dar de ce folosim icoane si cruci?
Idolatrizarea unei vedete mi se pare absurda! Un copil e de inteles dar un om trecut de 20-25 ani deja exagereaza!
2)"Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine". Unul singur e Dumnezeu, indiferent de religie.Eu stiu ca Dumnezeu reprezinta corectitudinea si tot ce are legatura cu lucrurile bune.
3)"Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert". Injuraturile de orice fel nu au ce cauta in viata unui om bun.Nu credeti?
4)"Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste". Aceasta porunca are mai multe semnificatii, cel putin asa o percep eu.In primul rand, sa respectam ziua Domnului dar avand in vedere ca noi il reprezentam pe Dumnezeu, trebuie sa ne amintim de zilele noastre de nastere si sa le cinstim.
5)"Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant". Da! Trebuie sa cinstim parintii dar nu doar pe ei, ci pe toti oamenii si toate fiintele. Exista insa si exceptii cand parintii, din dragoste prea mare pentru copii le influenteaza viata in mod negativ.
6)"Sa nu ucizi","Sa nu fii desfranat","Sa nu furi". Noi nu avem dreptul de a ucide fiinte pentru ca nu avem puterea de a le crea.De exemplu:eu mananc rar carne.Consider ca nu avem dreptul de a ucide animale.Trebuie sa fim corecti, cinstiti...pe vremuri fata trebuia sa fie virgina la casatorie, dar baiatul? El de ce sa nu fie virgin? O fata care isi incepe viata sexuala cu un baiat si se casatoreste cu el dupa cativa ani pacatuieste? In zilele noastre e ceva obisnuit, ori nu sunt bani, ori cei doi parteneri nu sunt hotarati sa faca pasul cel mare...
Nu avem dreptul de a fura.Cine suntem noi sa furam din munca altuia?
7)"Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau". Mi se pare corect! In viata trebuie sa fim corecti si sa spunem doar adevarul, in situatiile in care cineva e judecat!
8)"Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau". Aceasta porunca e incalcata de multi oameni fara ca ei sa isi dea seama.De exemplu:trece un copil pe strada cu o inghetata e pacat sa poftesti, dar nu inteleg de ce.
E pacat sa faci dragoste in post? Nu e pacat sa iti refuzi sotul/sotia? Credeti ca posturile sunt binevenite de Dumnezeu?
Zilele trecute am vazut pe un site crestin ortodox, un articol in care erau caracterizati toti oamenii, in functie de religie si etnie. Mi s-a parut absurd faptul ca romanii erau vorbiti de bine, in schimb rromii si celelalte religii erau discriminate.De cand religia se ocupa cu discriminarea? In acel articol spunea clar ca relatia dintre romani si rromi e un pacat. Oare in Biblia crestin ortodoxa scrie asa ceva? Nu cred ca Dumnezeu apreciaza asemenea lucruri.Toti suntem creati de EL si nu ar trebui sa ne privim altfel decat ca niste frati cu totii.Sincera sa fiu, nu mai am incredere in Biserica, preoti, calugari, etc In ziua de azi toti ajung sa faca astfel de meserii fara sa aiba vocatie.
Sa faci dragoste cu prezervativ e pacat? Asa stiu dupa un site crestin-ortodox si nu mi se pare corect.Cum sa fim inconstienti si sa facem multi copii fara sa avem ce sa le oferim? Oare acesta e motivul pentru care copii saraci ajung bine de cele mai multe ori? Dumnezeu are grija de ei?
Voi ce religie sunteti? Ce stiti despre ea? Mentionati cateva "reguli" care sunt respectate doar de religia voastra.Astept cele mai bune raspunsuri!

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Asa este, trebuie sa ascultam de Cuvantul lui Dumnezeu, nu de ceea ce fac ceilalti.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Multumim pentru ora de religie.

| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste. Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", a apărut de același autor Mircea Eliade și cel puțin o carte despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, eseuri critice de George Ory, traducere din franceză, apărută la Ed Științifică și Enciclopedică în 1981, și este a treia carte care trebuie citită ca importanță, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, o.wikipedia.org/wiki/Bhagavad_Gita///
http://translate.google.ro/....../translate
http://en.wikipedia.org/wiki/Bhagavad_Gita
Coranul, Tao Te Ching,(sau Dao De Jing, or Daodejing că este greu de tradus din chineză, „biblia daoismului " sau cartea fundamentală a daoismului, dacă o poți citii și înțelege este foarte bine și este a patra carte și apoi scrierile lui Bahá’u’lláh (Bahaulah) fondatorul credinței / religiei BAHÁ’Í (Bahai) http://www.bahai.org.ro/ și apoi Bhagavad_Gita, și nu în ultimul rând Coranul ) etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, că creștinismul nu este nici alfa și nici omega în materie de filozofie religioasă, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile cu foarte mult /sau cu mult mai serioase decât religiile și cu atât mai serioase decât creștinismul și cu mult mai serioase precum : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc.

Nu ai cum să pricepi și să înțelegeri cu cu adevărat religie, dacă nu cunoști la perfecție : matematică, fizică, chimie, etc și ajungi ca nebunele alea inculte și bigote, care se târăsc pe jos ca șerpii și ca râmele ( umblând în 4 labe prin curtea nu știu cărei biserici,) sau ca nebunii care asistă la ritualuri de exorcizare, când în realitate nu există nici un singur Diavol!
Direcționarea spre calea dată de Dumnezeu = direcționarea spre lumină.
Lipsa luminii = întuneric
Nu avem obligația idioată să inventăm aiurea, un cetățean numit Diavolul / Satana care vine să fure lumina!
Negarea realității Panteonului malefic --deci a tuturor dracilor în frunte cu Scaraoschi=Satana =Diavolul= Cel Rău =șamd --deja te scoate din creștinism, dar asta nu trebuie să te sperie.

| MMihai a răspuns:

Religii diferite de creștinism :
islamismul, / mahomedanismul, (
http://ro.wikipedia.org/wiki/Islam
http://www.rugaciuni.ro/modules/news/article.php?storyid=513
la ei Isus este proroc sau un profet oarecare, deci cam nimic, adevăratul Profet fiind Mahomed http://ro.wikipedia.org/wiki/Mahomed
http://www.islam-abc.ro/mahomed.aspx
iar Allah
http://ro.wikipedia.org/wiki/Allah
http://en.wikipedia.org/wiki/Allah
este Dumnezeul lor ),
mozaismul-- http://ro.wikipedia.org/wiki/Iudaism
http://biserica.org/Publicatii/2002/NoVII/10_index.html
https://docs.google.com/......ps?/viewer
http://referate.educativ.ro/cautare-referat-mozaismul.html
http://www.referatepenet.ro/cauta.php?referat=crestinismul-si-mozaismul
http://www.referate-4all.ro/......_mozaismul
http://www.scribd.com/doc/214557/MOZAICISMUL
http://ro.wikipedia.org/wiki/Evrei
http://referate1.ro/iudaismul.html
http://www.revista22.ro/......-3294.html
http://www.profamilia.ro/apologetica.asp?religia=4
unde nu există Isus--,
credința Bahai -
http://www.bahai.org.ro/
http://www.bahai.org.ro/faq.php
http://ro.wikipedia.org/wiki/Credin%C8%9Ba_Bah%C3%A1'%C3%AD
http://www.bahai-faith.org/romana.html
http://www.horoscop-astrologie.ro/bahai.html
http://urbo.ro/biserici/credinta-bahai-164916
http://bahairesearch.com/......iths).aspx
acolo Isus este unul din primii 6 mesageri, sunt 9 mesageri cel mai important fiind Bahá'u'lláh vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Bah%C3%A1'u'll%C3%A1h--,
daoismul,scris și Taoism
http://ro.wikipedia.org/wiki/Taoism
http://geealife.3x.ro/daoismul.htm
http://revistaphoenix.250x.com/Daoismul.htm
http://www.medicultau.com/......atatii.php
hinduismul,.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hinduism
Șintoismul
http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98intoism
Budismul
http://ro.wikipedia.org/wiki/Budism
http://www.scribd.com/doc/214546/Budismul
Lamaismul,
http://www.crestinortodox.ro/religiile-lumii/religii/lamaismul-71788.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Budism_tibetan
http://www.cartigratis.eu/carte/114186/lamaismul,
etc.

| cristi202 a răspuns:

"Religia" mea e dupa cum spunea Sfintul Augustin: "Iubeste si fa ce vrei". Deci, eu incerc sa Il iubesc pe Dumnezeu. Uneori am reusit. Asta m-a facut sa ajung sa ii iubesc si pe oameni. Din nefericire, nu intotdeauna. Sunt si eu om, cu greseli, cu lipsuri. Insa, intotdeauna cind i-am iubit, am realizat un lucru - pot sa fac tot ce vreau, dar nu in sensul ca ce vreau eu de la viata asta, ci ce vreau pentru a-i ajuta pe altii. Iubesc, si cind iubesc, nu mai am timp de ce vreau pentru mine, dar am timp si libertate sa vreau pentru altii. Si nu e nimic mai frumos in lumea asta decit acest lucru.

| cristi202 a răspuns:

Sa nu mai zici nimanui ca esti ortodoxa. Ceea ce crezi tu nu e chiar conform cu invatatura ortodoxa. Poate ca te declari ortodoxa, insa mai degraba esti neoprotestanta. Insa totusi ai observat unele lucruri f bine.

| Angel0 a răspuns:

Sa nu uitam ca Moise era egiptean.A fost crescut de ei, educat si initiat in tainele lor oculte, doar era fiul regelui.
El a venit cu legile.A trebuit sa le adapteze unor nomazi crescatori de oi.Deci religia noastra isi are originea la pagani.Si te asigur ca la ei s-au pastrat intacte mai multe lucruri decat la noi.
Daca vrei raspunsuri, trebuie sa le cauti in alta parte.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

Gramatica o iei in serios?
Cum te-ai gandit sa scrii "i-au in serios"?
Se foloseste "i-au" cand formezi o fraza gen : "i-au dat o palma" pentru ca se refera la EL(lui i)i-au dat(ei au dat).
Cat despre religie sunt ateu.
Regulile sunt simple:NU EXISTA REGULI.Nu cred in nimic si nu sunt sclavul nimanui.

| Danutza27 a răspuns:

Dupa ce ai tarbacit bine cu Icoanele,ba vad si Sf Cruce pe acolo,Mai raminea sa zici si de ziua de odihna ca o fi sambata si sa motivezi,poate ca duminica si nu mai motivai ca o stiu si eu.Ia uite ai dat cu oistea-n gard si cu tot Clerul, dar stai asa ca vad si Postul bagat pe acolo Pai tu scrii cu minuta ta "nu mai am incredere in Biserica" dar pe la inceput zici asa "Eu, desi sunt crestin-ortodoxa". Chestia care urmeaza face sa se zbirleasca parul pe mine ca pe motan "si da intr-adevar noi suntem ''Dumnezeu'' Ia sa faci de bine sa pui mina pe Biblie pe la scrierile Pauline si vezi ce zice Sf Apostol Pavel.

| Danutza27 a răspuns:

Parintele Cleopa (Dumnezeu sa il odihneasca) spunea cam asa "citez din memorie" Biblia este ca o fintina,cu cea mai buna apa. Vine omul insetat,unul se arunca in fintina si pierdut este,altul vede o caldare si scoate apa, dar o ridica deasupra capului, pune caldarea la gura trage 3 gituri si restul curge pe el si pe jos, Altul vede o cana (ca la tara cana de tabla legata cu lantul ) scoate o caldare si apoi baga cana si incepe sa o bea pe indelete cu inghitituri mici. Acum ce vad eu la tine caldarea este scoasa este pe marginea fintinii dar tu o inclini si bagi "botul" in ea si mai mult curge pe de laturi, mai apuci si tu sa tragi citeva inghitituri.Eu zic sa lasi caldarea in pozitia normala si sa pui mina pe o cana si sa bei cu masura ca inca mai ai in caldare suficient.

| Foxie2 a răspuns:

Buna...Lightose
Parerile mele sunt afirmative cu ale tale.
Vreau sa stii ca exista uni oameni care cred ca (.) crucia este un pacat. Dar eu intreb, cum sa fie crucea un pacat, cand sangele Domnului s-a varsat pe ea si a devenit sfanta instantaneu? Cand doar a atinso! Stiu ca Iisus a murit pe ea, dar ea e sfanta!
Cat despre icoane, ceea ce nu sunt deaccord cu tine, noi nu ne facem chip cioplit. Iisus a venit pe pamant sub chip de om, iar mesterii de pe atunci au facut icoane cu el, prunc si mare cu Fecioara Maria si cu alti sfinti.Iar ele s-au pastrat ca niste forografi si ne inchinam astazi la ele. Dar nu ne inchinam la o bucata de panza cu niste vopsele, ne rugam la Dumnezeu imaginandune ca El este acolo. Vedem dincolo de icoane.Doar daca te-ai ruga la perete spunand ca Dumnezeu e acolo...nu ti-ai face chip cioplit? Asa puteau sa spuna si egipteni si poprul lui Moise care au facut un vitel de aur. Puteau sa spuna ca Dumnezeu e acolo, ca Dumnezeu e peste tot.
Mai bine intreaba un profesor de religie legat de icoane, sunt sigura ca iti va explica el.
O zi placuta in continuare! astea sunt parerile si
ps: si eu sunt crestin-ortodoxa

| WhiteWolf7 a răspuns:

Mda, sunt de acord cu majoritatea lucrurilor pe care le-ai spus, dar icoanele sunt alt ceva. icoanele sunt, intraeevar, din lemn cioplit, insa sunt sfintitte, iar atunci cand isi pierd caracterul divin, ca sa-i zic asa, sunt arse mi se pare, nu mai sunt sigur.Cauta mai multe pe net, mi-a povestit profa odata care sunt semnele ca isi pierd acest atribut dar nu mai stiu exact.

| tsevaoth a răspuns:

Lightose, Constitutia orcarei religii crestine ar trebui sa fie biblia,Isus nu a spus niciodata ortodocsii mei sau penticostalii mei. Din nefericire dupa moartea ultimului apostol care erau si pastratorii si aparatorii credintei si a invataturii lui Cristos in biserica timpurie, crestinatatea a deviat de la acele adevaruri iar rezultatele se vad astazi, uite in a doua epistola catre Timotei cap3 vers 15, 16 Apostolul Pavel spune "toata scriptura este inspirata de Dumnezeu si utila,ca sa invete, sa mustre,sa disciplineze in dreptate,pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie competent si complet echipat pentru orice lucrare buna"(traducerea limbii romane moderne),observi ca spune "omul lui Dumnezeu", nu face referire la vreo religie si ca sa-ti spun ce nu se prea spune pe la biserici, toti cei care au manifestat si manifesta credinta in cuvantul lui Dumnezeu nu au avut cateodata o religie din care sa faca parte (vezi istoria de la Abel si pana la Moise) si care si astazi se numesc oamenii lui Dumnezeu, de fapt pe acesti oameni linia credintei in Dumnezeu ii leaga nu vreo religie anume.Asa a stiut si Iosif ca nu e bine sa te culci cu sotia altuia cu toate ca cele 10 porunci nu erau inca date, deci nici legea cu adulterul.Eu i-ti doresc succes in aflarea adevarului care e greu de gasit azi dar nu imposibil fara un ghid printre atatea religii crestine de azi.Cat despre legea "sa nu poftesti" I-ti explic alta data, daca vrei poti sa-mi trimiti un mesaj.

| jadir a răspuns:

Lightose credinta este o stare de spirit o simti o mirosi si o intelegi intr-un anume fel, este greu de explicat si pentru faptul ca sunt preotii care nu asi fac treba tu esti suparata? Pai e pacatul lor sa nu crezi ca ei sunt scutiti de pacate, oricum problema ta nu cred ca e pe teme religioasa ci una lumiasca mai degraba.

| gaby37 a răspuns:

Yellowalien tu nu-ti dai seama ca te contrazici singur?

| agentulagent a răspuns:

Din ce vad eu scris de tine, nu esti Crestina-Ortodoxa. Numai pocaitii vorbesc asa, deci nu te pot ajuta.

| S0S0 a răspuns:

Si eu sunt credincios si ma intereseaza mult ce tine de religie... Cu unele lucruri ai dreptate. Vezi ca la porunca 8 "Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau" nu se refera la ce crezi tuh tongue. Aici intra de exemplu su sunt casatorit si tu ravnesti la nevasta mea. Nu se refera sa poftesti la inghetata unui om sau ceva in genu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca alegi din fiecare religie ce iti convine, crede-ma ca incetezi sa mai fi ortodox.

Ortodoxie = dreapta credinta, nu mixtura de credintewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah, inca ceva? Stii cum au aparut sectele? Uite exact asa: fiecare a luat ce a vrut din credinta sa si din alte credinte si a facut un bors mare.

Hristos a instaurat Ortodoxia. Cine nu-I urmeaza in toate, e clar ca nu este ortodox.

| yellowalien a răspuns:

Referitor la porunca 'Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor''... Ce spui tu despre cruci si icoane nu este tocmai corect, avand in vedere ca acestea sunt doar niste simboluri ale religiei tale. Tu nu te inchini la bucata de lemn pictata din fata ta, ci o folosesti drept mijlocire pentru rugaciunile tale. Cand te inchini la o icoana cu Maica Domnului, ai senzatia ca te inchini la bucata de lemn sau la entitatea reprezentata de aceasta? Tocmai asta este confuzia noastra, imi amintesc ca la un moment dat in Biblie scria despre poporul lui Moise care credea ca Dumnezeu a uitat de ei si pentru a "compensa" acest lucru au creat un vitel din aur si se rugau la el. Asta e un exemplu de "chip cioplit" la care se refera porunca precizata, icoanele au legatura directa cu religia si cu sfintii si sfintele ce ne au sub protectie.

| yellowalien a răspuns:

Gaby37, iti sugerez sa citesti cu atentie ce am scris eu acolo. Sa stii ca asta este explicatia pe care ne-a dat-o profesorul de religie din liceu, un om deosebit, obiectiv, cu o logica foarte buna. Mie sincer mi s-a parut cea mai buna explicatie. Icoana asadar este o modalitate de mijlocire a rugaciunii, te uiti la icoana cu chipul Maicii Domnului, dar te rogi la Maica Domnului, nu la bucata de lemn, e un mod de a te concentra mai bine, ca sa zic asa. Nu stiu daca m-am facut bine inteleasa, poate nu mi-am exprimat eu ideile foarte bine, insa de contrazis nu m-am contrazis deloc.

| Lightose explică:

Nu sunt pocaita.Sunt crestin-ortodoxa, insa astea sunt cateva din parerile mele despre religie.

| Lightose explică:

Da asa e, sangele Domnului s-a varsat pe ea dar nu e aceeasi cruce! Crucile din zilele noastre sunt facute de oameni.Mi se pare in regula sa ne inchinam dar nu la icoane sau cruci.Cat despre poza cu Fecioara Maria si Iisus.Voi credeti ca, chiar asa arata Ei cum sunt in icoane? Nu vedeti ca icoanele sunt diferite? Fara icoane si cruci nu ne putem inchina?
Si cine sfinteste icoanele? Preotii? E adevarat ca inainte majoritatea preotilor chiar meritau sa fie preoti dar acum...chiar nu!
Ptr saintocea
Ar trebui sa accepti ceea ce esti:un muritor ca noi toti, cu defecte si calitati.Nu stiu ce inteleg unii prin ''Dumnezeu'', dar eu inteleg tot ceea ce este corect. Dumnezeu nu vrea ca noi sa simtim sentimentul ''ura'', de aceea e interzis sa injuri.Nu stiu daca oamenii i-au inventat ziua de nastere dar Craciunul e una dintre cele mai importante zile din an.Cat despre faza cu ''biserica voastra'', te rog vorbeste frumos de Biserica.Ca in orice loc, sunt si uscaciuni dar cine suntem noi sa judecam? Nu ai scris de pomana.Eu nu citesc ''copy-paste'',daca vroiam sa citesc asta, cautam pe internet, dar am vrut sa aud de la cineva ceea ce are de zis.

| Lightose explică:

PentruEcea
Sunt om, e normal sa gresesc cand ma grabesc.Nu am probleme cu gramatica.

| Lightose explică:

In ultimul timp, mi-am dat seama ca nu exista viata perfecta, nici oameni perfecti ci fiecare dintre noi vedem lucrurile perfecte in felul nostru.Sunt destul de confuza in ceea ce priveste religia, insa niciodata nu as renunta la ea.M-am nascut crestin-ortodoxa si asa voi ramane.Probabil ca fiecare dintre noi avem defectele noastre dar si calitati.Niciodata nu avem dreptul sa judecam pe altii indiferent ce gandesc sau ce fac.Fiecare dintre noi suntem diferiti!