| Dickbutt a întrebat:

Ce parere aveti voi despre razboaie? Mor oameni, sunt distruse orase, destul de neplacut, nu? Dar despre Holocaust? Da, si ala a fost cam naspa, milioane de evrei au murit, unii torturati. Lagarele de concentrare rusesti? Si acolo au murit destul de multi prizonieri de razboi, precum si oameni care nu il aveau la inima pe Stalin, chiar mai multi si mai greu decat in lagarele germane. Si bombele nucleare sunt niste chestii foarte naspa, nu credeti? Dupa ce ca au o raza de distrugere enorma, mai intra in calcul si radiatia.

Nu va plac chestiile astea, eh? Si totusi il slaviti pe Dumnezeu. Ciudat...

Adica, nu-i de parca Dumnezeu ar fi omorat milioane de barbati, femei si copii prin potopul acela. Dar poate ca nu se pune, poate acei oameni erau un experiment esuat al lui Dumnezeu. Okay, facem abstractie de ce am zis.

Stiati ca perioada evului mediu mai e si numita si "vremurile intunecate"? De fapt nu am auzit termenul asta, l-am tradus din "dark ages", termen istoric, pentru cei care au invatat rusa la scoala. Si de ce se numeste asa? Sa ne gandim...

Putem spune fara sa gresim ca pe atunci, Biserica Catolica era cea mai mare putere din Europa. Si Bisericii ii placea asta, asa ca si-a dat tot posibilul sa raman asa. Asa ca a ucis oameni deosebit de inteligenti care incercau sa desluseasca misterele lumii, si sa obtina raspunsuri diferite de cele invatate la biserici. Chiar daca acele raspunsuri nu aveau legatura cu existenta lui Dumnezeu. Galileo Galilei, Nicholas Copernic precum si multi altii. Biserica Catolica practic a oprit progresul umanitatii. Si inca mult timp. Nu mai mentionez milioanele de oameni ucisi in cruciade. Sau oamenii torturati in numele lui dumnezeu, pentru a fi adusi pe "calea cea dreapta".
Religia e cea mai mare catastrofa ce a avut loc pe pamant. A ucis milioane de oameni, mult mai multi decat au murit in orice razboi si practic a mentinut planeta in loc timp de cam 10 secole. Stiu ca m-am luat doar de Biserica Catolica, dar si Ortodocsii au facut aceleasi rahaturi, doar ca la o scara ceva mai mica. Musulmanii, nu mai zic, au ucis milioane de oameni la randul lor. 90% din religii au adus numai rau in lume. Si nu au adus nimic bun, dar absolut nimic.

Pentru toate astea, voi, oamenii religiosi, purtati un pacat pentru care nu meritati sa ii iertati. Ii slaviti si ii credeti pe cei care ne-au adus atatea necazuri. Si inca aduc, insa acum conducatorii religiilor au invatat sa fie mai subtili. Si credeti ca cei care se opun religiilor sunt pacatosi si vor petrece o eternitate de suferinta, doar pentru ca refuzam sa ajutam la distrugerea umanitatii. Sa nu va aud cu:"asta a fost acum mult timp, nu mai e la fel". Ba mai e, dar, din nou, acum sunt mult mai subtili. Ia ganditi-va, daca s-ar ridica Hitler din morti, lumea l-ar ierta? Adica, Holocaustul a fost acum multi ani. Nu. Hitler ar mai fi urat de oameni, daca s-ar intoarce. Pentru ca am fost invatati sa il uram. Si am fost invatati sa iubim biserica, pentru a nu vedea distrugerile aduse umanitatii.

Acum intelegeti de ce ateii, sau cel putin eu, atacam religia atat de mult, macar pe site-ul asta. Pentru toti cei religiosi: voi sunteti cancerul acestei planete. Chiar nu ma intereseaza daca va simtiti jigniti. Voi spuneti ca zeul vostru nu vrea decat dragoste si intelegere, pe cand religia a adus exact opusul. Ura si distrugere. Imi puteti spune ceva rau facut de atei? Nu, nu puteti. Pentru ca ateul prefera sa se opuna distrugerii rasei umane.

Degeaba incercati voi sa spuneti ca religia si stiinta merg mana in mana...nu. Si e ipocrit, ignorat si idiot sa spui asta, avand in vedere cate pagube a produs religia stiintei.

Acum insa, e clar ca religia va fi distrusa. Numarul ateilor cresc pe zi ce trece. Stiinta descopera din ce in ce mai multe argumente impotriva existentei lui Dumnezeu, desi voi, in ignoranta voastra, nu le acceptati si veniti cu argumentul "pentru ca asa scrie in biblie". Nu veti mai rezista mult. Acum asistam la distrugerea voastra, cred ca va place, caci asta ati facut si voi cu rasa umana, desi nu ati terminat.

Nu imi cer scuze pentru faptul ca am fost ofensiv.

14 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Stai putin. Dorinta oamenilor de a-si apara religia a dus la razboaie, credinta lor. Si oricum la biserica nu te invata nimic rau, raul il face societatea, televizorul.

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru Dickbutt):

Ne invata sa ne iubim aproapele, sa-i ajutam pe cei de langa noi. Ce e rau in asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru Dickbutt):

Nu ne invata sa-i uram pe satanisti sau musulmani. De unde ai scos asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru Dickbutt):

Oamenii au luptat pentru a-si pastra credinta atata tot.

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru Dickbutt):

Nu poti invinui toti catolicii de niste greseli din trecut. Oamenii aia care au ucis copiii aia erau niste bestii.

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru Dickbutt):

Nu s-au lasat. Dar nu toti credinciosii practica avortul sa zicem, doar o parte.

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru Dickbutt):

Nu se desprind si religia nu moare. Fiecare isi alege drumul in viata. Atat timp cat vor fi credinciosi, atat timp vor fi si necredinciosi.

| Raynn a răspuns (pentru Elvina):

... sa urati homosexualii...