| uglyCORPSEbride a întrebat:

Ce prostie! Profu' de religie vrea sa imi dea 8 pentru ca nu stiu bine "Crezul". De fapt nu-l il stiu de loc si la lucrare am copiat. Nu am de gand sa invat rugaciunile si Crezul pentru ca nu am nevoie de asa ceva, si asemenea lucruri nu ar trebui predate in scoli!
Ne indoctrineaza si daca cumva ne trezim la realitate si incercam sa ne revoltam impotriva acestui abuz ne strica media generala.
Religia nu ar trebui predata in scoli. Este un abuz. O tampenie!

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

De ce nu faci o cerere de retragere de la oră dacă tot eşti împotrivă? Religia e opţională.

| William a răspuns:

Eu cred ca sportul nu ar trebui predat in scoli ca e singura materie de la qesc mereu si imi umple catalogul de absente.

| Inferno a răspuns:

Tu doar urmeaza cararea batatorita de altii si lasa ratiunea pe seama celor care o creaza.

| uglyCORPSEbride explică (pentru Inferno):

De ce? Nu are nimeni dreptul sa imi spuna in ce sa cred si cum sa imi traiesc viata. Si asta nu se intampla doar in scoala mea ci in toate scolile din tara. Generatia de maine va fi mai proasta decat cea de astazi. Trebuie gasita o solutie.

| dracu14 a răspuns:

Bravo,pe mine profa de crestinism vrea sa ma lase corigent si mentionez ca sunt un elev de nota 8-9 la mate si romana

| uglyCORPSEbride explică (pentru dracu14):

Corigent? Ce aiurea...
Doar pentru ca nu crezi in ce crede ea? sad

| dracu14 a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

Da si e destul de ironic pentru ca sunt un elev foarte bun, dar nu sunt singurul nimeni nu are nota 10 sau 9 la ea, a dat numai 4-5-6

| uglyCORPSEbride explică (pentru dracu14):

Proful nostru este suparat pentru ca o jumatate din clasa isi bate joc de orele lui. Si se razbuna pe noi aia care suntem cuminti si nu deranjam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum se face ca unii destepti au ajuns sa te tampeasca pe tine? care esti o somitate, ca toti blegii care se cred mai destepti decat toti? nu am de gand sa invat.atunci mori prost.

| DavidozaurusMember a răspuns (pentru anonim_4396):

Invata mult

| uglyCORPSEbride explică (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca sunt mai desteapta decat altii. Nu vreau sa invat chestiile alea pentru ca pentru mine nu reprezinta nimic. De ce sa fiu evaluata pe ceva in care nu cred?

| AlexeHellsing a răspuns:

Bine, ai dreptate, dar numai în câteva momente. Proful tău de religie nu trebuia să-ți micșoreze nota, după părerea mea un profesor de religie ar trebui să pună numai note de 10. Dar crezul și alte rugăciuni, te opui sau nu, dar ești încă tânăr și nu realizezi ce-ți va trebui în viață, fie că ai 14 ani, 20 ani, sau 50. Nu îndoctrinează pe nimeni, dar sunt și profesorii oameni, dacă te pui împotriva a ceea ce știu încearcă să te facă să ai nevoie de ei. E un lucru omenesc manifestat din mândrie în orice domeniu. În școli există abuzuri mai grave decât o oră pe săptămână, într-adevăr este un lucru de care se folosesc în general puțini elevi, dar întrucât a fost un mod de viață pentru atâția ani e corect să fie propusă și elevilor. Depinde cel mai mult de profesor, omul sfințește locul, de asemenea poate fi și opus (nu vorbesc la modul general).

| uglyCORPSEbride explică (pentru AlexeHellsing):

Ba este doctrina. Crede-ma, nu ai vrea sa vezi manualele si caietele de religie a elevilor din 1-8.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru uglyCORPSEbride):

Sunt și eu în situația gimnaziului, nu văd ceva rău la aceste caiete.
Chiar îți răspund cu el în față. Caietul clasei a 8-a începe cu Simbolul Credinței. Explică cum s-a format și ce înseamnă. În continuare avem comunicarea oamenilor în biserică, având ca exemplu Sfintele Taine.
Mai avem povești, dicționar, notițe, poezii, pilde și întâmplări din Biblie, desene, articole din Biserică, cântece. Zici că e un caiet de clasa a 4-a la română. Care parte din acest caiet ți se pare doctrină? Ști ce înseamnă doctrină? Ai auzit de Hitler, Stalin, Ceaușescu? Nu te obligă nimeni înafara profesorului, cum am mai spus, depinde de caz. La noi la clasă profesorul nu ne lasă chiar să plecăm de la ore, dar ne îndeamnă să ne scriem temele în oră dacă nu avem,, chef,, de religie.
Mie nu-mi place matematica și chimia, le urăsc, dar nu transform ce nu-mi place în doctrină. Doar tac și trec prin viață și aștept. (Tot ce am scris mai sus am scris cu calm și limpezire. Îmi doresc să faci și tu asemenea, dar e alegerea ta )

| uglyCORPSEbride explică (pentru AlexeHellsing):

Ma rog... nu are sens sa discutam despre asta. Fiecare cu parerea lui straight face

| LegionarulRoman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

La noi la religie pruful ne pune 10 la toti si ne ridica media si toti il iubim fiind un exemplu de crestin de doar 26 de ani!

Răspuns utilizator avertizat
| JustAnotherFuckedUpGirl a răspuns:

Sunt de acord. religia ar trebui sa fie o materie optionala. s'o studieze doar credinciosii nu sa ne'o bage la toti pe gat.
'Religion is like a penis. It's fine to have one and it's fine to be proud of it, but please don't whip it out in public and start waving it around.And PLEASE don't try to shove it down our children's throat.'

| Paulla a răspuns (pentru JustAnotherFuckedUpGirl):

'religia ar trebui sa fie o materie optionala.' Religia E o 'materie'(dacă-i putem spune aşa) opţională. Unde învăţ eu, înaintea începerei fiecărui an şcolar, fiecare elev completează un formular unde specifica dacă doreşte sau nu să facă religia, pe lângă altele. Alte şcoli poate nu fac aşa, dar în orice caz tu ai dreptul să faci o cerere şi să renunţi la religie(şi nici nu trebuie să-ţi justifici alegerea).

| JustAnotherFuckedUpGirl a răspuns (pentru Paulla):

Noua nu ne da niciun formular. e materie obligatorie ca toate celelalte cica.

| Paulla a răspuns (pentru JustAnotherFuckedUpGirl):

Nu-i adevărat, e opţională şi după cum am zis poţi să te prezinţi la secretariat cu o cerere de renunţare la oră, prin lege sunt obligaţi să-ţi respecte decizia.

| DavidozaurusMember a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa invati 4 lectii foarte bine si dupa asta proful de religie iti va pune 9 sau 10 si nu o sa mai ai treaba cu el. Eu asa am facut si la geografie la franceza la mate la tehnologie si la religie si mi-a mers.

| uglyCORPSEbride explică (pentru DavidozaurusMember):

A zis ca daca fac o icoana imi da 10.
Problema aici nu este nota, ci faptul ca nu este corect sa fiu evaluata pe ceva in care nu cred.