| soimos1 a întrebat:

Ce rost au pedepsele prorocite in Apocalipsa, prin care vor fi poedepsiti toti pacatosii, in contextul in care Isus "dumnezeul" si-a sacrificat propria-i viata pentru iertarea pacatelor noastre?

Ce vrea sa ne reveleze Apocalipsa?

Ca Isus a murit pe degeaba?
Ca oamenilor nu le sunt iertate pacatele prin "sacrificiul" lui Isus?
Sau ca povestea "sacrificiului" lui Isus pentru iertarea pacatelor noastre este o minciuna lansata de Satana pentru ca oamenii sa pacatuiasca linistiti, si sa se creada "protejati" de o minciuna, si astfel Christosul care se recunoaste in Apocalipsa 1.18 stapanul cheilor Iadului, sa asigure prin aceasta diversiune "surcele" pentru focul vesnic, bineinteles sub forma de suflete pacatoase si amagite?

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca Domnul Isus s-ar naste de o mie de ori in Betleem si nu se naste in inima ta jertfa Lui este zadarnica. La fel este si cu iertarea lui Dumnezeu Domnul Isus a platit pretul pentru pacatele tale, dar daca tu nu accepti iertarea Lui, este zadarnic.

| 4b a răspuns:

El a murit, pentru ca noi sa traim...insa nu mai traiesti pentru implinirea eului tau egoisthappy si mai o chestie, nu toata lumea accepta sacrificiul luiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca tu intrebi si tot tu iti raspunzi, ce rost mai are intrebarea? taci din gura si filozofeaza linistit, dupa aia iti publici parerile.

| Silviuloan a răspuns:

Poi cei care au facut cele bune spre invierea vietii adica raiul iar cei spre invierea osandirii. Pai tu nu ai inteles Iisus Hristos sa jertfit pentru noi si inca se mai jertfeste pe Sf Masa la fiecare Liturghie, dar de acea este si taina Sf Spovedanii unde iti marturiseti pacatele cele de voie si fara de voie altfel nu poti sa te mantuiesti "bucurie se face in cer pentru un pacatos care se pocaieste"

| richarddawkins a răspuns:

Nu-mi pasa