| soimos a întrebat:

Toti credinciosii care nu inteleg ca Apocalipsa inseamna doar o "revelatie", ne ameninta fara sa inteleaga acel text, ca vine Apocalipsa!
Si cica Apocalipsa vine din cauza ca omenirea s-a stricat si oamenii sunt plinii de pacate, si ca asta va insemna distrugerea totala.
Nu vi se pare ca aceasta parere incalca prima "lege" a crestinismului, si anume acea ca Isus a murit pentru iertarea pacatelor noastre?
Poi daca Isus a murit sa ne fie iertate pacatele, la ce sa mai vina Apocalipsa?
Nu cumva venirea ei este dovada ca Isus ne-a mintit?

11 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

Stai lin,cum sa minta Iisus? El a promis ca se va intoarce, Apocalipsa este doar revelatia "semnelor", intamplarilor care vor acompania apropierea venirii Lui.Mie mi se pare genial ca Bunul Dumnezeu ar vrea sa (re)vina printre noi...cum sa iti fie frica de cel care Te iubeste cu adevarat,cu toate greselile Tale?(Dumnezeu care iti spala picioarele,aminteste-ti)
Ah,si Iisus nu a murit, deci toate pacatele SUNT iertate-ci Iisus a murit pentru noi, deci iertarea este POSIBILA. Daca vrea El.Pentru oameni, pentru orice om, este imposibil sa se ierte singur de toate greselile(Matei 19-26)hee hee ar fi ca si cum ai incerca sa iti furi singur caciula-oricum stii unde e, chiar daca poti sa uiti o perioadahee hee
P.S.venirea Lui ar fi consecinta DIRECTA a pacatelor omenirii? sau,oare,exact ca intotdeauna in Biblie, sau in istorie, a faptului ca omenirea nu Il mai recunoaste.In suflet, adica.La inceput,Domnul Dumnezeu era subinteles,de-a lungul timpului s-a revelat in cuvinte.Dar,hm,cuvintele pot fi intelese diferit,nu-i asa? Pentru mine,de exemplu, prima "lege" a crestinismului ar fi "Dumnezeu este un Tata iubitor"-un scandal in timpul lui Iisus, exact ca si astazi.

| soimos explică (pentru miradoniz):

Sa te fereasca Dumnezeu de intoarcerea lui pe Pamant, pentru ca in modul cel mai sigur ar trebui sa-i dati socoteala pentru faptul ca il considerati Si il slaviti ca Dumnezeu pe cel care timp de peste 1500 de ani a fost slavit cu numele de Lucifer?

| miradoniz a răspuns (pentru soimos):

Mie mi se mai intampla sa ma rog sa ma mai fereasca bunul Dumnezeu de una sau de alta

| soimos explică:

Poi exact asta ziceam si eu, si asta dovedeste clar ca povestea sacrificiului lui Isus pentru pacatele noastre, este o minciuna gogonata care pute de la o posta!

| soimos explică:

Deci sa inteleg ca accepti faptul ca Isus este Diavolul pentru ca doar ala da "pedepse vesnice" si toate relele!
Poi cum sa ma pedepseasca Dumnezeul cel bun care este Iubire?

| Nippon a răspuns:

Nu cumva ai tu in tine o legiune de duhuri care nu te lasa in pace? si iti chinuie mintea si trupul ca tu sa pui astfel de intrebari prin care sa Il pui la indoiala pe Iisus?

| soimos explică (pentru Nippon):

Fi linistit!
Pe mine nu ma chinuie duhurile, ci ma preocupa prostia celor care isi randuiesc viata dupa povestile idioate ale unor sarlatani care le vand credinciosilor caii verzi de pe pereti si viata frumoasa cand tocmai atunci cand s-a terminat viata!

| Nippon a răspuns (pentru soimos):

Tu te tot legi de sarlatani. si tot felul de oameni, religii si bla bla bla-urile tale si ale stiintei. de ce te tot uiti pe orizontala? la ce e in jur? uitate mai omule pe verticala, la Dumnezeu, nu stiu cine esti, da sper si nadajduiesc ca vei primi lumina in legatura cu asta, poate poate candva,... Succes

| soimos explică (pentru Nippon):

Oare cat de jos iti este nivelul de inteligenta/intelegere daca nici atat nu esti in stare sa pricepi ca de sus nu iti vine niciodata nimic bun, eventual doar un meteorit sau asteroid care poate distruge planeta.
Si cat de lipsit de cultura poti fi incat sa nu accepti adevarul precum ca in perioada in care biserica conducea societatea umana, viata pe pamant era o anticamera a iadului!
Sper sa iti dai seama odata ca lumina vine doar din CUNOASTERE si nu din credinta a proasta!

| Nippon a răspuns (pentru soimos):

Nu inteleg de ce nu te comporti civilizat, ca un om normal, si tot te dai superior mie si celorlalti prin "inteligenta" ta iesita din comun si etc. daca tu nu esti capabil sa recunosti existenta si puterea lui Dumnezeu, nu este pentru ca esti foarte dotat intelectual, este pentru ca tu cultivi o forma de putere ipocrita, pe care crezi ca o ai, si ca daca negi existenta Lui esti mai superior celorlalti, omule deschide-ti ochii, eu nu ma refeream in SUS la propriu, serios, ai trecut macar prin scoala? Limba si Literatura Romana. straight face
si TOT ce e bun vine de sus, nici o stea nu cade fara aprobarea lui Dumnezeu, crezi ca meteoritii cad asa? de capul lor?
SI pe mine nu ma intereseaza de biserica, si toate religiile care apartin de diferite biserici, niciodata o religie nu te va duce in Rai, credinta si calea pe care o urmezi face asta, insa tu te tot opresti in biserici si bla bla bla, In ultimul rand, Tu cel mai probabil habar nu ai cum e proiectul la casa ta, insa sti ca pamantul e o anticamera a iadului, fantastic tongue
Stiinta ta e o nebunie in fata lui Dumnezeu, inceteaza in a o mai cultiva. s fi civilizat te rog frumos, fara insulte fara rost si auto-ridicari in slavi.

| andreitatae a răspuns:

Sincer sunt credincios dar nu cred in apocalipsa nu cred ca va veni