| Rony23 a întrebat:

Ce se intampla cu sufletul atunci cand o persoana se sinucide?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cand cineva se sinucide isi da sufletul celui rau. Dumnezeu da viata si numai El are dreptul ca sa o ia.

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Sa te sinucizi nu inseamna ca faci un pact cu cel rau, Ema!

Nu stiu de unde aveti atatea viziuni, pe bune.

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Eu ma bazez pe Biblie cand fac unele afirmatii, dar tu?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai si cei care a scris biblia de unde stie?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Biblia este scrisa de oameni sub inspiratia Duhului Sfant.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Stiam ca spui asta, am invatat placile tale pe de rost. Si pe atei de ce nu ii inspira Duhul Sfant?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nici nu stii cat de mult ma bucur, inseamna ca nu postez degeaba! Pentru ca Duhul Sfant il primesti numai prin credinta si Dumnezeu nu Il pune intr-un vas murdar.El trebuie spalat de pacat prin sangele lui Isus Hristos.

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Pe fapte si pe judecata mea de viata si a multora.

Oricat de sigura ai fi nu ai de unde stii ca ce scrie acolo e adevarul.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nu draga, te inseli, am memorie buna si capacitate de anticipare.
Numai la sacrificii si varsare de sange va e gandul, "El trebuie spalat de pacat prin sangele lui Isus Hristos."

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ti-am mai explicat eu cum sta treaba cu plata pacatului. Stii sa imi spui tu? Nu de alta, dar sa vad daca chiar stai bine cu memoria. laughing

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Alta inventie groteasca, bazaconia pacatului, sa te nasti vinovat fara sa faci vreo fapta, sa te rogi unor inchipuiri toata viata sa te ierte pentru fapte necomise si sa crezi cu tarie ca esti vinovat asta inseamna sa fii lipsit de logica si scrantit la cap.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Scrantit la cap trebuie' sa fii cand nu realizezi ca esti pacatos si ai nevoie de iertare!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ce sa discuti cu dezaxatii care se autoinvinovatesc de vini pe care nu le au si zice ca sunt nebuni cei care nu se considera vinovati.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Iar ai facut chef toata noaptea? Se vede clar cine este aburit!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Daca n-a tinut vrajeala sa-mi asum vina inchipuita si scornita in capul vostru de habotnici, ma acuzi ca am baut si sunt mahmur. Trebuia sa-l chemi si pe Martian, tălmaciul minune sa te ajute la abureala. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ma descurc si singura.

| William a răspuns:

Ajunge in iad unde va ramane pe veci.

| danay72 a răspuns:

Moare.Ezechiel18:4

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Sufletul unui sinucigas moare, iar al unui crestin, sfant, traieste?
Cat egoism in cartea aia!

M-am saturat.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu,toti mor si merg in pamant, nu in alt locEzechiel18:20,Eclesiastul9:5,6,10.Dar cand Dumnezeu va aduce paradisul promis, cei care sunt sinceri si drepti vor fi inviati pe pamant.Ioan5:28,29.Si este foarte consolator, faptul ca Dumnezeu cunoaste inima oamenilor si chiar si cei care s-au sinucis doar de Dumnezeu depinde, deoarece El stie cel mai bine ce s-a intamplat in acel moment.
Însă nu uita niciodată că Iehova Dumnezeu învie morţii, iar printre ei se pot număra şi cei dragi ai noştri care, din cauza depresiei, a unor boli psihice sau a disperării, şi-au pus capăt vieţii.
Deşi sinuciderea nu poate fi justificată, este mângâietor să ne amintim că perspectivele de viitor ale celor dragi depind de un Dumnezeu care înţelege foarte bine că slăbiciunile l-ar putea împinge pe cineva la un asemenea act disperat. Iată ce se spune în Biblie despre Iehova: „Cât sunt de sus cerurile faţă de pământ, atât este de mare bunătatea Lui pentru cei care se tem de El; cât este de departe răsăritul de apus, atât de mult a depărtat El greşelile noastre de la noi. Cum se îndură un tată de copiii lui, aşa Se îndură DOMNUL de cei care se tem de El. Căci El ştie din ce suntem întocmiţi: Îşi aduce aminte că suntem ţărână". — Psalmul 103:11–14

| RAY a răspuns:

Nimic,exact ce se intampla cu toti

| Mădă0611 a răspuns:

La fel ca atunci cand cineva moare de batranete sau din orice alta cauza, dispare/nu mai exista/se sterge.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai vrea tu sa fie asa laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Asa e.
Si cum e interpretabil raspunsul, edit: asa e pentru ca asta e realitatea.

| milan9 a răspuns:

Se pare că după sfârşitul vieţii, SUFLETELE NICI NU MOR dar NICI NU SUNT ATÂT DE „INCONŞTIENTE" pe cât vor unii să fie. Imediat după sfârșitul vieții, SUFLETUL ÎŞI CONTINUĂ EXISTENŢA. Până vom conștientiza acest lucru prin experiența proprie, nu ne rămâne decât să credem cuvântul Scripturii:

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă,, ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi l-au îngropat; fiind în chinuri, în Hades şi-a ridicat ochii..." (Luca 16, 22-23), etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

CUVÂNTUL,,SUFLET" are în Scriptură mai multe înţelesuri. Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane, alteori la PERSOANA însăşi şi în unele cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI.

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind,, martorii", ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă,, martorii" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Daca ar exista asa ceva, probabil ar dansa gangnam style

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia arată că omul ESTE un suflet viu nu ARE un suflet (Geneza 2:7 - Şi Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu).

Astfel când cineva moare pur şi simplu încetează să existe (Geneza 3:19 - "În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Face ce vrea. Sunt niste lucruri pe care oamenii nu le pot gandi afara din cutiuta lor, cum ar fi asta: te-a creat exact cum este el si ti-a dat liber arbitru, nu pe pamant ci acolo de unde vii. Si din momentul ala faci ce vrei. Tu alegi sa vii, sa ai o experienta fizica, in spatiu si timp. Tot tu alegi sa termini experienta asta dupa bunul tau plac. Cand zici ca ai un destin (un scop) este adevarat, dar este scopul ales de tine, nu ti-a impus nimeni nimic. Te ajuta doar sa I'll indeplinesti, nu iti ia puterea nici macar pentru o secunda ...si nu te pedepseste daca nu l-ai indeplinit. Tu esti cel care iti faci viata amara si te chinui ca si in iad din cauza nereusitei, tu singurel o faci, nu El. Poti sa-ti schimbi scopul, cheful si ideea de nenumarate ori - si chiar asa face toata lumea pe parcursul existentei lor- dar nu este nimeni de invinuit aici. Mai terminati cu prostiile astea: v-a facut si v-a testat, v-a judecat si v-a pedepsit, apoi v-a trimis in iad pentru eternitate. De ce sa tina pe cineva in iad cand poate, pur si simplu, sa scape de el? Voi chiar nu vedeti cat de aberant este?!?

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Nimic bun. De ce sa se sinucida?

| mihaitaLGP a răspuns:

Nimic, pentru ca nu exista suflet. Nu poti demonstra sub nici o forma ca exista suflet.

Prin absurd, argumentez dupa logica religioasa, daca exista suflet, dupa moarte el nu mai poate simtii absolut NIMIC. Atat in iad cat si in rai.

O data ce partea spirituala este desprinsa de partea materiala, partea spirituala nu mai poate simtii nici o durere, durere pe care doar partea materiala o poate simtii.Acea durere fizica. Deci tot acel foc din iad nu are cum sa raneasca partea spirituala pentru ca doar partea materiala poate simtii dureri fizice.

Nici din punct de vedere psihic, "spiritual" nu mai poate simtii nimic. Pentru ca tot, dar absolut tot este cauzat de CREIER, nu de suflet. Starile emotionale, ratiunea, constinta si memoria sunt cauzate de CREIER. Daca si sufletul ar avea aceste "abilitati" atunci cum se explica ca daca lovesti un om foarte puternic in cap acesta e posibil sa isi piarda memoria. In concluzie, o data ce creierul ca si activitate cerebrala inceteaza sa functioneze, totul MOARE.
Acel suflet nu mai poate simtii nimic. Pentru ca repet, starile emotionale, constinta, ratiunea si memoria sunt cauzate de CREIER, iar ele o data cu moartea creierului dispar.

Deci cum mai poate cineva sa raneasca acel suflet? Atat in rai cat si in iad?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Vin duhurile necurate sa isi ceara drepturile.

| TheDifference a răspuns:

Sinucide-te si aflii dupa.

| Apocaliptic a răspuns:

Ajunge in fata lui Dumnezeu pentru Judecata..., daca nu cade direct in iad.

| Rony23 explică:

De ce sufletul apare doar in contextul bibliei? Fara versete si citate nu se poate da o explicatie mai breaza?

| Lizzu a răspuns (pentru Rony23):

Se pare ca NU.
Oamenii nu stiu sa gandeasca si sa faca rationamente de unii singuri, au nevoie de o carte "sfanta" si vie care le vorbeste si le spune ce sa zica si cand.

| Rony23 explică:

Iesim la o bere?

| FFG454 a răspuns:

Există o singură cale sigură prin care poți să afli.

| FrozenSoul a răspuns:

N-o sa poata sa-ti raspunda nimeni la o asa intrebare, pentru. simplu fapt ca nimeni nu s-a intors de "dincolo". Dar intrebarea ta, ma pune pe ganduri... Sper sa nu ai idei de genu`... Viata are si suisuri si coborasuri pe care trebuie` sa le parcurgem. Daca totul ar fi usor, ne-am plictisi. Imagineaza-ti un joc, la care ai castiga mereu. L-ai mai juca? Te-ai plictisi, de aia mai trebuie` sa si pierdem, sa simtim gustul victoriei. Si ca sa castigi, trebuie` sa lupti. Castigatorii nu renunta, iar cei ce renunta, nu castiga. TC!