| Meme10Memu a întrebat:

Ce se intampla daca China nu respecta legea carantinei de la Dumnezeu consemnata in Biblie in Vechiul Testament?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Vechiul Testament nu s-a adresat niciodata chinezilor (cu exceptia etnicilor evrei din China, care sunt cateva mii de oameni). Iar Noul Testament se adreseaza la circa 31 milioane de chinezi din circa 1.4 miliarde cat sunt ei. A, da, mai au 20 milioane care sunt musulmani, pentru ei conteaza Coranul nu VT sau NT.

| RAY a răspuns:

Iar faci blasfemie pe aici, dumnezeu are un singur popor cu care a facut un legamant si nu ia bagat in carantina

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Unele legi din vechiul testament nu au fost abrogate de Iisus si deci au ramas valabile pentru tot restul oamenilor pana in prezent. La venirea lui Iisus Dumnezeu si-a indreptat atentia spre oameni din toate popoarele pamantului desi de fapt si-a indreptat atentia si inainte intrucat oameni din alte popare puteau sa se integreze in randurile israelitilor cu drepturi depline ca acestia.

Exista o lege a carantinei. Dumnezeu nu a bagat pe israeliti in carantina insa le-a dat legea carantinei pe care ei trebuiau sa o respecte.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nici o lege nu fost steregoi, iar blasfemezi

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Citeste si tu cartea biblica Levitic, Numeri.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista nici o lege a carantinei in Biblie, sau vechiul testament!

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Ai citit vreodata Biblia de te bagi in seama?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea carantinei in biblie? Lool. Oricum ce conteaza biblia la chinezi, ei cred in alte povesti cu alte personaje

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Nu conteaza in ce cred chinezii atata timp cat ei respecta legea Lui Dumnezeu desi ei nu cred in Dumnezeu. Nu trebuie neparat sa crezi in autorul unei legi ca sa-i respecti legea. Si ca sa respecti acea lege nu e nevoie neaparat sa recunosti originea acelei legi. Stii tu vreo lege a carantinei mai veche decat cea data de Dumnezeu Israelului antic?

Respecta si tu intaietatea daca ai bun simt. Bill Gates a inventat primul sistem de operare. Dumnezeu a dat primul legea carantinei.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cum rahat vine asta. Nu crede in dumenezeu da asta nu contează ca dumnezeu tot exista pentru ei? Poate nu am înțeles eu sarcasmul din raspunsul tau

| Algo098 a răspuns:

Biblia e o fantezie primitiva, n-are nevoie nimeni sa caute in ea solutii pentru problemele actuale. Exista stiinta si cunoastere adevarata care e aplicata in orice situatie. Biblia tine loc de stiinta pentru cei naivi, lacomi, fricosi si creduli si le asigura "linistea sufleteasca" prin fantezie si logica stramba.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Afirmatia ta e nedovedita la fel ca teoria evolutiei in care crezi.