| unpierdut a întrebat:

Ce se intampla dupa moarte? Ce se intampla inainte de nastere?

Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Salutare
~☆Viata Exista moarte NU, nu generaliza, intr-adevar sunt multi oameni pe aceasta planeta care privesc Viata ca pe un sfarsit pentru. ca se limiteaza fiind ghidati de ratiune si de sistemele de credinta(guvernul mondial) dar nu toti.Pe acesata planeta sunt multe Suflete fara experienta spirituala si nu pot percepe Viata si Existenta asa cum este ea cu Adevarat si apar neintelegeri sau se sperie de necunoscut.Nimic nu moare si nu dispare TOTUL isi schimba starea ca si starile de agregare ale apei.Trupul fizic este doar un vehicul pentru a se putea experiementa de catre Suflet in dimensiunile de joasa vibratie ex. planeta Pamant 3D.Esti Suflet parte din Creatie ce experimenteaza si evolueaza ca orice alt suflet dupa bunul plac si dupa alegerile personale.Fiecare Suflet evolueaza spiritual cat si cand doreste asta.''Dumnezeu'' nu este un ''El'' si nici un ''EA'' ci ENERGIE SPIRITUALA, SURSA intregii CREATII, poti spune ca vantul este un ''EL'' sau ''EA'' poti spune ca apa este un ''EL'' sau ''EA''? nu prea cred numai mintea rationala catalogheaza insa INIMA SIMTE si trateaza ca atare TOT ce EXISTA, asa ca lasa-te ghidat de INIMA ta si nu de mintea manipulata de sistem.NU te lasa pacalit de iluziile create in aceasta lume evident cu scopul de a pacalii omul inca netrezit asa cum si tu ai fost pacalit sau persoanele care inca nu au cunosterea necesara datorita lipsei de experienta spirituala sa crezi ca traiesti doar ca sa perpetuezi specia si sa mananci, bei apoi mori si gata sfarsitul povestioarei, ESTE TOTAL GRESIT.NIMENI NU moare frati si surori,TOTUL este EXPERIENTA, ce priviti in oglinda de fapt este trupul fizic o mica parte din adevarata voastra Existenta,lasati religia deoparte si alte judecati de apoi sau rai si iad,ura,aroganta,lacomia, invidia, agresivitatea, fricile, gandirea competitiva NU acestea sunt ADEVARATA voastra NATURA, SUNTEM SPIRITE fara sfarsit sau inceput fara timp, spatiu sau limitari acesata este adevarata natura a noastra sa EXISTAM.SIMTITI VIATA si lasati deoparte informatiile din mintea voastra sa va decida viata si actiunile voastre, o informatie fara IUBIRE PURA este goala si limitata.SUNTEM SUFLETE CU TRUP si NU invers.Numai BINE☆~

| Mircea08 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

De unde ai aflat ca Dumnezeu este energie?

| RAY a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Tu ai murit, ai inviat si ne spui asta

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru RAY):

Da

| RAY a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Vezi crestino ca in biblia ta scrie ca doar iisus a inviat din morti si lazar

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru RAY):

Nu cred în Dumnezeu, cred în știință, viata etc.

Nu vreau sa să cred într-un bau bau care face magie etc.

Nu sunt credincioasa dar am mai puține păcate decât un credincios.

Aleg să trăiesc și să cred în ceva real. Nu vreau sa impun oamenilor să creadă în ce cred eu.

Înainte aveam concepția asta,"Ce proști, aia cred în Dumnezeu haha"

Acum nu îmi pasă.

Ori ca cred în stinta ori în Dumnezeu suntem toți oamenii.

Sper ca m-am exprimat bine... Pe lângă greșelile gramatical =D

| RAY a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Nu cred în Dumnezeu, cred în știință, viata etc.

gresit,in stiinta nimeni nu crede,in stiinta stii,cunosti, voi romanii nu stiti sa faceti diferenta intre a crede si a cunoaste, de crezut poti crede in orice, de stiut ai nevoie de cunostere, dovezi, gandire critica

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru RAY):

"Voi românii "
Tu ce ești?

Ne faci prostii la fata.

Nu există dovezi concrete că există sau a existat ceva.

Fiecărei crede în ce vrea.

Poate crede în explozia big-bang sau în Dumnezeu.

Nu trebuie neapărat să crezi în Dumnezeu sau în ceva.

Dumnezeu a fost creat pentru a tine masele de oamenii sub control.

Dacă tu te crezi un Albert Einstein junior. Foarte bind. însă nu judeca oamenii că și pentru crede în Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Ce am scris ce ai inteles tu

| unpierdut explică (pentru QElenaBoghiu):

Pacat ca ti-am dat funda,"Ce proști, aia cred în Dumnezeu haha" insa mi-a placut raspunsul ala

| unpierdut explică (pentru QElenaBoghiu):

In stiinta nu pot crede pentru ca nu exista dovezi

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu prea multe se pot intampla, in afara de inmormantarea ta si ca ramai in amintirea celor dragi, practic e ca inainte sa te nasti

| RAY a răspuns:

Acum 19 ore | slayer09 a răspuns (pentru Algar):
Crezi ca ne tragem din maimute?

ce intrebarea,nu,nu crede, nimeni nu crede, doar cei nu au habar de stiinta cred, in stiinta, nu exista cuvantul a crede si a cunoastem, cunoastem, stim faptul ca omul si cimpanzeul au avut acelasi stramos comun, dovezile sunt genetice, fosile, anatomie etc

| anonimg a răspuns:

Înainte de naștere nu este nimic altceva decât planul lui Dumnezeu de a ne da viață.
Așadar, când vorbim de viață și de moarte trebuie să căutăm răspunsuri/informații acolo unde se vorbește despre aceste lucruri: adică în Biblie.
Este adevărat că atât nașterea cât și moartea i-au"naștere" în spital. Dar nu spitalul a pus viața în pântecele mamei, nici în celulele bărbatului; și în privința morții spitalul nu are putere. Spitalul deci este un dar de la Dumnezeu pentru ca viața noastră să fie mai ușoară.
După moarte nu este nimic altceva decât o stare de inconștiență deplină. Trupul se întoarce în pământ, "în țărâna din care a fost luat" - așa cum se exprimă Biblia, iar suflarea de viață se întoarce înapoi la Dumnezeu care a dat-o.
Omul odată mort nu bântuie prin locuri pustii, nici pe cei dragi; nu mai simte nici o nevoie pentru că nu mai există. Omul în starea de neființă nu se duce nici în rai și nici în iad.
După moarte, toți oamenii vor învia- fie buni, fie răi. În funcție de alegerea pe care au făcut-o în timpul vieții, ei vor învia pentru viață veșnică, iar alții pentru judecată și moarte veșnică (moartea veșnică este trecerea în neființă pentru totdeauna, fără posibilitatea de a mai învia vreodată).
Domnul Hristos pentru aceasta a venit pe pământ: să ne răscumpere de sub puterea morții și să putem să ne bucurăm iarăși de viața veșnică. Nu a fost planul Lui ca viața noastră să fie limitată. Moartea este rezultatul păcatului care a venit în lume, pe pământ.
Dumnezeu a luat măsuri pentru salvarea omului mai dinainte de apariția/facerea primului om pe pământ. De aceea este scris că planul de mântuire este din veșnicii. Și acest plan este jertfa Domnului Hristos. Că omul ajunge insensibil și nu crede că Dumnezeu îl iubește, este altceva. Dar necredința noastră nu Îl face pe Dumnezeu să ne iubească mai puțin.
Totuși, El a hotărât o zi în care păcatul și consecințele acestuia nu vor mai exista.
Dumnezeu nu face nimic înainte ca El să avertizeze ființele pe care le-a creat. Chemarea lui Dumnezeu la mântuire este făcută cunoscut prin diverse mijloace. Nici antediluvienii din timpul lui Noe nu fost fără cunoștință. Corabia nu a fost făcută în ascuns. Noe le-a vorbit oamenilor din timpul lui și i-a invitat timp de 160 de ani. În tot timpul acesta le-a vorbit despre planul lui Dumnezeu de a distruge pământul prin apă. Și pentru că până atunci pământul era udat doar de rouă și nu căzuse ploaie pe el, oamenii nu credeau că o să plouă. Și după ce Noe a intrat în corabie împreună cu familia lui, șapte zile a mai trecut fără să se întâmple nimic. Nici nu vreau să-mi imaginez batjocurile oamenilor.
Dumnezeu avertizează și astăzi oamenii că pământul acesta va avea un sfârșit, și că fiecare în mod individual trebuie să se pregătească pentru acesta. Cum va fi sfârșitul, și în ce constă pregătirea și cum trebuie să o facem, ne este spus în detalii în Sfânta Scriptură.
Noi trebuie să căutăm să trăim veșnic, și să nu alegem lucrurile care ne despart de această viață veșnică și de Dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Si care e acel plan?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Iar aceea carte de povesti evreiesti.

| anonimg a răspuns:

Nu este sanatos pentru noi ca sa traim in necunostinta de aceste lucruri.
Noi nu trebuie sa dam pace si liniste sufletului nostru pana cand nu vom gasi raspunsuri la intrebarile care ne framanta. Dumnezeu ne-a descoperit lucrurile care sunt esentiale pentru mantuirea noastra. La intrebarile existentiale nu ne lasa fara raspunsuri.
Dumnezeu nu satisface niciodata curiozitatea, ci doar nevoia.

| mentholinks a răspuns:

Nu cred ca stie nimeni. Toti iti raspund dupa credintele lor.

| slayer09 a răspuns (pentru mentholinks):

Crezi ca ne tragem din maimute?

| Steregoi a răspuns:

Nu stii nimic inainte si dupa viata.

| Octavian199 a răspuns:

In ambele cazuri nimic.Nu existi.

| Mircea08 a răspuns:

Mai bine intereseaza-te ce se intampla cat traiesti. Daca afli, atunci vei sti si ce se va intampla dupa moarte. Inainte de nastere un "el" si o "ea" pun de o nastere. Nu cunosc amanunte

| SuNaM a răspuns:

Cum a spus o prietena de-a mea dupa o caterinca buna, lumina de la capatul tunelului pe care o vad toti cand mor, este de fapt lumina vazuta de fetus a deschiderii vaginale cand iese din burta mamicii in viata viitoare happy

| unpierdut explică (pentru SuNaM):

Crezi in reincarnare? big grin

| SuNaM a răspuns (pentru unpierdut):

Cred in mai multe, dar da :p