| RAY a întrebat:

Ce se va intampla cu cei 5 miliarde de persoane care nu cred in Iisus sau nu il recunosc ca Mesia sau nu au auzit de doctrina crestina?

1. Toti vor fi judecati dupa fapte? In acest caz credinta nu mai e necesara.

2. Vor fi judecati dupa credinta? De ce ar impune un creator credinta obligatorie vs iadul vesnic?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Ție frică?
Ai dat de dracu'. laughing)))
O să fierbi în cazanul cu smoală în timp ce toate drăcoaicele vor turna păcură încinsă peste tine. laughing))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Sper ca nu ma lasi la greu langa alea?

17 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

1. Vor fi judecati pentru ca asta e menirea noastra pana la urma.
2.Nu conteaza credinta atata timp cat aparti unui cult crestin vei fi judecat, si sa stii ca de multe ori se spune ca iadul este chiar realitatea care ne inconjoara, pamantul.

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Bun răspuns

| Mclaren12 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Menirea din capul vostru. De ce evreii nu cred in Cristos? Crestinismul este o religie evreiasca pana la urma.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

RAY eu ti-am raspuns la intrebare acum vreau sa imi raspunzi si tu mie la o intrebare https://www.tpu.ro/......opei-s-au/ daca nu te superi, sunt sigur ca tu stii sa imi raspunzi avand in vedere ca esti mult mai cultivat si citit.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am pus intrebarea pe un forum din de sunt curios ce o sa imi spuna crestini de acolo

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Care forum?

| RAY explică (pentru Superior):

Deutschland

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa sti ca spre deosebire de Hammurabi eu nu te i-au la misto.

| 6684464 a răspuns:

Amandoua raspunsurile sunt corecte. Esti judecat dupa fapte si dupa credinta. Esti judecat pentru fiecare circumstanta mai ales daca esti Roman(ai auzit cu siguranta de Isus) Luca 12:47-48.

Daca esti nelamurit in legatura cu cei ce nu au auzit in viata lor de un zeu, sau de cei care cred din toata inima intr-un zeu inventat de ei, atunci citeste Romani 2:14 - [se refera la faptul ca neamurile, care nu au legea... constituie o lege pentru ele insele. Ei isi formuleaza propriile coduri de diferentiere a comportamentului corect fata de cel gresit prin instinctele lor morale, iar Dumenzeu ia seama la cei ce fac ceea ce este corect in societatea respectiva].

Dumnezeu ia seama la cei ce sunt drepti si blanzi, nu conteaza din ce societate fac parte; daca esti musulman si furi Dumnezeu te pedepseste pentru asta, nu pentru ca nu L-ai cautat pe El.

| RAY explică (pentru 6684464):

Vezi ca sunt versete care te contrazic
Ioan 3:16 "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Său Fiu născut, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică".3:36 (NIV): "Oricine crede în Fiul are viață veșnică, dar oricine respinge pe Fiul nu va vedea viața, pentru că mânia lui Dumnezeu rămâne peste ei" [10] și 2 Tesaloniceni 1: 8-9 (NIV): "Cei care nu-L cunosc pe Dumnezeu și nu ascultă de Evanghelia Domnului nostru Isus, vor fi pedepsiți cu o distrugere veșnică și desființați de prezența Domnului și din slava puterii sale. "[11]

„Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. (Ioan 14:6)

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Asa, si cum anume ma contrazic versetele astea?

| RAY explică (pentru 6684464):

Nu esti direct, tot ocolesti raspunsul, dar versetele sunt clare

| RAY explică (pentru 6684464):

Cei care au credinta nu vor fi judecati

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Luca 12:47-48.
Tu ocolesti raspunsul, nu eu. Eu am dat raspunsul la intrebarea principala; cand ai venit cu niste versete cunoscute de toata lumea te-am intrebat cum anume contrazic versestele alea raspunsul meu.

| 6684464 a răspuns (pentru 6684464):

Si astept raspuns.

| Romanul86 a răspuns:

Vor fi judecați după conștința lor proprie.