| AvalohAlyn a întrebat:

Ce Sfant sau ce viata a vreunui Sfant admirati,apreciati, cinstiti?
Aveti un Sfant protector?

Răspuns Câştigător
| Iliotropion a răspuns:

Nu se știe încă nimic despre canonizarea părintelui Arsenie la nivel de Sinod, curând poate însemna și peste 10 ani.
Am înțeles că la Cuviosul Daniil Sihastru au trecut sute de ani până să fie canonizat deși era cinstit de contemporanii lui ca Sfânt încă din timpul vieții, până și voievodul Ștefan Cel Mare se spovedea la el.
Multă lume îl simpatizează pe părintele Arsenie Boca, nu e necanonică treaba singurele lucruri necanonice sunt eventualele exagerări care de multe ori nu au treabă cu omul smerit.

7 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sf ierarh Nicolae

| R0R0 a răspuns:

Sf. Mina

Răspuns utilizator avertizat
| 熊Panda熊 a răspuns:

Sf. Pavel, Sf. Efrem cel Nou.

| AvalohAlyn explică (pentru 熊Panda熊):

Eu Sf.Nectarie,Sf.Andrei,Sf.Efrem cel Nou.happy
Am inceput sa il simpatizez si indragesc si pe Arsenie Boca, dar nu e inca Sfant.dar va deveni cred..NU?happy Eu asa sper.

| Iliotropion a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sfântul Nicolae e un protector, circula pe internet și o istorisire cu modul în care a protejat casa unui musulman care a cumparat o icoană a Sfântului pentru a-i proteja casa de hoți.

| Iliotropion a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu se știe încă nimic despre canonizarea părintelui Arsenie la nivel de Sinod, curând poate însemna și peste 10 ani.
Am înțeles că la Cuviosul Daniil Sihastru au trecut sute de ani până să fie canonizat deși era cinstit de contemporanii lui ca Sfânt încă din timpul vieții, până și voievodul Ștefan Cel Mare se spovedea la el.
Multă lume îl simpatizează pe părintele Arsenie Boca, nu e necanonică treaba singurele lucruri necanonice sunt eventualele exagerări care de multe ori nu au treabă cu omul smerit.

| Monyyyyy a răspuns:

Eu il am pe Sf Arhanghel Gavril, al doilea nume al meu este Gabriela si presupun ca de aia dar cel mai mult in Domnul si in puterea sa