| marcelCelAgresiv a întrebat:

Ce spune religia despre dinozauri? Au existat, daca da, au trait inaintea oamenilor sau deodata cu ei? Ah?

Răspuns Câştigător
| Jay1 a răspuns:

Scriptura spune că animalele marine și terestre au fost create în a cincea și a șasea zi, adică perioada de creație (Geneza 1: 20-25, 31) *. Prin urmare, Scriptura lasă loc concluziei că dinozaurii au apărut și au existat o perioadă mai lungă.
Nu există nicio referire directă la dinozauri în Scriptură. Cu toate acestea, spune că Dumnezeu „a creat tot" și este evident că aceste animale sunt menite și ele (Apocalipsa 4:11). * Deși Scriptura nu menționează dinozaurii, ea indică anumite grupuri de creaturi din care ar fi putut să facă parte:

„Animale de mare mare" (Geneza 1:21).
„Toate celelalte animale care se mișcă pe pământ" (Geneza 1:25).
„Animalele sălbatice ale pământului" (Geneza 1:25).
Au evoluat dinozaurii din alte specii?
Dinozaurii nu au apărut treptat așa cum o spune teoria evoluționistă, dar apar brusc în înregistrările fosile. Aceasta este în conformitate cu ceea ce se spune în Scriptură, unde se spune că Dumnezeu a creat toate animalele. De exemplu, Psalmul 146: 6 îl descrie pe Dumnezeu drept „Creatorul cerului și al pământului, al mării și a tot ceea ce este în ea".
Biblia nu spune nimic despre dispariția dinozaurilor. Cu toate acestea, se spune că totul a fost creat prin voia lui Dumnezeu, din care este clar că a creat și dinozauri pentru un anumit scop (Apocalipsa 4:11). Când acest scop a fost îndeplinit, Dumnezeu a permis ca dinozaurii să dispară.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ei nu stiau de asta, cei care au scris biblia, dar apare ceva gen uriasi au venit si ti-au luat femei de pe pamant

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poveștile spun despre dinosauri. În povești ei se numesc balauri.

| Celcestietot a răspuns:

Biblia spune că au trăit deodată cu oamenii. Citește și vei afla cat mai multewinking!

| BlackLight1987 a răspuns:

Nu vorbeste despre dinozauri. Eu cel putin nu imi amintesc o referință scripturistica despre asta. Probabil i-am putea încadra în ziua a 5-a de Creație.