| Aihao19 a întrebat:

De ce Biblia nu zice nimic de dinozauri? Se stie clar ca au existat,doar s-au gasit dovezi, o gramada de fosile si au existat inaintea oamenilor si multa vreme.De ce Biblia nu mentioneaza nimic de existenta dinozaurilor mult care ai trait cu mult inaintea oamenilor?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca biblia e o colectie de basme nu de ceva bazat pe ceva real

| RafaielLaur a răspuns (pentru RAY):

Mai pune mâna și citește încă odată Biblia Copile, și convinge-te singur că chiar e o colecție de basme cum crezi după bibilica ta sau e chiar cum este realitatea de fapt!

| RafaielLaur a răspuns (pentru RAY):

Mai pune mâna și citește Biblia Copile și dumerește-te tu singur dacă e o carte de basme așa cum îți sună ție bibilica sau e așa în felul cum e realitatea!;!

| RAY a răspuns (pentru RafaielLaur):

Mai pune mâna pe carte si formulează o propoziție corecta

| RafaielLaur a răspuns (pentru RAY):

Pune tu mâna pe carte și învață să formulezi tu și să înveți să gândești ba cârpă de șters pe jos!

| RAY a răspuns (pentru RafaielLaur):

Crestinule asa te comporti ma

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic si indubitabil nu aveau aceste informatii cei care au scris cartea... pentru ca stiinta nu a putu atunci sa estimeze si sa descopere aceste lucruri

| relian a răspuns:

Mucea vorbeste frumos,eu ce am scris a fost civilizat,nu am jignit,nu am injurat. Daca tu vii de stina,invata sa te porti,pe aici nu-s ciobani deai tai.
Invata sa gindesti,vorba ta, aici cam ai dreptate. ASi afirmat ca in biblie scrie nu stiu ce chestii,descrie nu stiu ce animaluri de astea gen dinozaur corect? Eu am spus daca asa stii tu ca scrie,arata,spune uite la capitolul X versetu Y este descris peste prajit la tigaie,sau ce animal o fi acolo descris.

Ce vezi tu ca am zis gresit? Fara sa jignesti,fara sa spui cuvinte absolut nefolositoatre pentru nimeni,nu poti? Zic asa sa duci o conversatie ca oamenii? Bine acu nu stiu daca esti om laughing uite asta nu am intrebat, poate ca tu oi fi de asta dea lui satana,numa cineva genul,vorbeste asa cum o faci tu, adica mocirla,gunoi,. Deci cauta sa discuti normal, daca cineva are o aprere si tu alta,respectai parerea, ori arata-i ca nu are dreptate.
Tu ce arati pe aici? Arati cit de ingramadit esti,cit de praf esti, in locul tau, sincer mas ascunde sa nu ma vada nici pamantu,cit de inapoiat esti,mai vii si jignesti fara motiv.

Pina una alta nu eu am dat peste tine, tu esti ala care s-a bagat in discutie. Daca te bagi,atunci fa-o civilizat, daca nu,mergi in lumea ta de unde ai iesit, pricepi ma agarici?
Esti un mucea, un coate goale,mate fripte, cam asta esti. Hai ia viteza,nu mai fa praf pe aici ca nu-i nimeni curios,
Macar de ai arata ceva,dar numa jignesti, injuri, probabil ce ai vazut si invatat din familie.
Daca iti dau eu tie lectii? Tie nu-ti poate da nimeni, tu esti in lumea ta, aia injuraturi, jigniri, in lumea aia intunecata.
Citeste ce ai scris, sa te minunezi si tu ce exprimari ai.Ai citit biblia,sau ceva din ea? Nu ai raspuns la absolut nimic din ce am intrebat. Doar arunci cu noroi,vorbe goale, nimic clar.

Am spus, arata citatele alea din biblie care descriu animale gen dinozaur, spune daca ai citit biblia, ori macar asa daca ai spicuit ceva.
Daca nu raspunzi, daca nu aduci nimic ce am intrebat, nu te mai chinui sa scrii nimic, esti oricum nul, esti egal cu zero sa nu zic sub inghet laughing

| xerxes1 a răspuns:

Vechiul Testament este o culegere de legende furate de evrei de pe unde au apucat.

| RafaielLaur a răspuns (pentru xerxes1):

Vechiul testament nu are nicio legenda furata este cuvântul scris de Dumnezeu dat nouă!

| Darkmagic a răspuns:

"Tanniyn" este termenul prin care Biblia se refera la reptile gigantice traitoare atat pe uscat cat si in apa, termen utilizat de cateva zeci de ori in V.T.
Actualii dinozauri din dex-uri.

Imi cer scuze ca in perioada in care s-a scris Biblia, NU exista termenul "Dinozaur"...ci Tanniyn. :D

Imi cer scuze si ca in limba romana nu exista "ignostic".
Mi-am permis sa-l "traduc".
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16070641/

Vreau si o "intrebare" de genul:
"De ce nu scrie in Biblie despre I.B.M., caci despre numarul "Fiarei" si "implantarea" lui pe/in oameni se face referinta?"
=))

"De ce nu am gasit in Biblie cuvantul "Pneumonie", daca boala exista dintotdeauna?"

De ce imi plac "intrebarile" de la Religie?
D-asta! :D

| relian a răspuns (pentru Darkmagic):

Ia arata-ne si noua dinozaurii aia in biblie, indiferent cum se numeau.Cand stii de existaenta acestor animale impresionante nu treci cu vederea laughing nimci nu s-a trecut cu vederea niciodata, daca acel lucru, organism etc a fost de mari dimensiuni.Nu mai veniti cu povesti.In biblie se vorbeste strict de ce aveau evreii, adica oi si capre, au mai cunoscut ceva animele prin Egipt lacuste, broaste probabil acolo au vazut pentru prima oara si atat au mentionat laughing Pneumonie laughing IBM numarul fiarei laughing si ce legatura are IBM cu nr fiarei? Te pomenesti ca pe atunci aia nu cunosteau numerele sau cum? Deci daca aia ppe atunci numarau asta inseamna ca deja aveau computere? Dar uitasem ca voi fara sunteti paraleli cu mai orice laughing Nu exista penumonie pentru ca habar naveau ce anume provoaca o boala, la ei toate veneau de la Dzeu sau de la satana laughing ca urmare nici nu le atrebuaiu nume laughing atata de incuiati ce erau.Si probabil sa marchezi cu numere ceva exista de cand e omu aparut, nu vad povestile tale implantarea in sau pe oameni laughing frate ce le mai rasuciti.In ziua de astazi la cata informatie poti gasi, nu exista chestii la care sa nu le gasesti un numitotr comun laughing pur si simplu nu exista.Deci poti lua orice din biblie cai gasesti imediat ceva comun laughing aia nu inseamna nimic e apa de ploaie.De asta imi plac si mie raspunsurile astea de mari ''destepti"laughing

| RafaielLaur a răspuns (pentru relian):

Bă copile dacă arunci o privire mai atentă asupra bibliei vei vedea că Biblia face referire și la dinozauri dar într-un mod indirect nu direct deoarece dinozaur este un cuvânt apărut acum modern, și apropo Biblia nu arată doar viața evreilor așa cum îți place să crezi tu arată lucruri chiar mult mult mai mari chiar poate și știința să o uimească!

| relian a răspuns (pentru RafaielLaur):

Nu veni sa arunci cunvorbe doara, daca tu stii unde is descrise acele animale ce noi le numim astazi dinozauri, arata, baga citatul respectiv, asa vedem si noi, lumineaza-ne tu, nu vezi sa ma iei peste picior laughing ba mucea care esti.
Tu s tii sa citesti? Am scris clar, sa arate acele animale, chiar daca nu se numesc in biblie dinozauri, sa le arate.

Cred ca tu faci referire doara la NT unde citva zidari, ciobani si timplari baga ceva povestiri fantastice, da doara niste nume, doar atit, balaurul cu 15 capete si alte cacaturi, dar nu descrie ca ar fi cit casa poporului laughing

Dar ca idee, poate ca tu si altii nu stiti, cele mai mari animale care au existat vreodata, nu au fosot dinozaurii si nu au trait in trecut. Cele mai mari animale traiesc in zilele noastre, Balena este cel mai mare animal care a existat pe aceasta planeta vreodata, mai mare ca balena na fosot nici un alt dinozaur, sau alt animal.

Dinozaurii ce majoritatea oamenilor cred ca erau animale nemaivazut de mari, de fapt pe linga balena albastra, par niste jucarii laughing
Acei dinozauri cei vedem prin filme, rex ala carnivorul era nitel, deci foarte putin mai mare decat un elefant din ziua de a zi, dar mai mic decat un mamut linos de acum 10 mii de ani.

Ce se arata prin filme is exagerari, sa para ceva wow.Am o poza facuta la scara, arata toate animalele mari ce au trait si traiesc pe Terra, inclusiv omu, daca vezi poza o sa spui ca pana acum ai fost mintit laughing

Deci daca tu stii unde anume in biblie descrie ceva animale de astea gen dinozauri arata, nu veni doara sa spui altuia ba copile laughing eu am citit biblia, tu ai citit-o? Am curaj sa fac pariu ca tu nu ai citit biblia.

Biblia exact asta arata ce am spus, arata viata triburilor de evrei de acu 2 mii si ceva de ani. Aia acolo au notat pe unde au fost, ce au facut, poti spune ca este o istorie asa mai pe larg a acelui trib de migratori laughing
In biblie nu exista nimic uimitor, care is lucrurile alea uimitoare din biblie?
Arata cateva, nu doara sa vii sa arunci cuvinte si atit, baga citatu ala sa vedem si noi, mai stii poate ca tu citesti alta biblie decat noi.
Eu cred ca te uiti la prea multe filme si la documentare de alea care mint oamenii, stiu am vazut si eu, dar aia mint, o fac pentru malai, is niste aszisi oameni de stiinta, se dau loviti ca ei au vazut, studiat si baga numai minciuni, chestii inflorite, dar le baga pentru ca is cunoscuti, baga ce li se spune de catre acele posturi de TV sa spuna, o fac cum am zis doara pentru bani. aia pentru bani vind si pe maicasa laughing tot ce spun acei oameni poti dovedi ca mint.
Am vazut destule si referitoare la biblie si la pirmide si la tot felul de r ahaturi, omu vrea sa vada, sa auda chestii de a stea wow, asa ca acele documentare asta iti da, ce vrei tu sa auzi sa vezi laughing dar ala nu este adevaru, is povesti, basme.

| NGheorghe a răspuns:

Din același motiv pentru care nu menționează nici existența fluturilor, melcilor, rechinilor sau elefanților. Confunzi biblia cu zoologia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De când au fost create animalele și până la om au trecut ere (zilele creării/milioane de ani).

| RafaielLaur a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt o zi la Dumnezeu are 1000 de ani!

| Romanul86 a răspuns:

Există niste ființe gigantice pomenite în Bible ele se numesc leviathan şi behemoth, apoi mai există în Biblia ortodoxă Istoria omorârii balaurului şi a sfărâmarii lui Bel.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Cuvântul dinozaur e recent. De ce nu scrie în Biblie de mașină de călcat? De ce nu scrie în Biblie de Postmodernism? De ce nu scrie în Biblie de Manchester United? Vezi ce proastă e întrebarea ta?
Nici nu cred că ai citit-o pe toată. În Biblie nu scrie nici despre labradori. Puteai mai bine să te legi de Goliat. Măcar știi că noi creștinii credem că pământul are doar 6000-7000 de ani? citește prima pagină din Biblia din București de la 1688.

| Mclaren12 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Credeti ca oile o asemenea aberatie? laughing
Cred ca si civilizatia egipteana e mai veche de atat laughing

| RafaielLaur a răspuns (pentru Mclaren12):

Ce aberație mă