| beligan a întrebat:

Ce spuneti de acest,,ajutor" dat de Yehova Dumnezeu, pentru ca David sa-si ia nevasta?
http://www.youtube.com/watch?v=xn_PkVCIwkY
De ce credeti ca popii,pastorii,predicatorii, nu predica si acest subiect (printre muuuulte altele)?
Doar este descris in biblie nu in alta parte! Cugetati!

9 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dar ai încercat să ţii cont pe cine a omorât David cu acea ocazie? Pe membrii unui popor duşman. Însuşi Dumnezeu le poruncise să-i distrugă din cauza comportamentului lor degradat. Dumnezeu care vede inima, nu crezi că este capabil să emită anumite sentinţe?

| beligan explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Tu chiar crezi cu toata suflarea ta ca adevarata Divinitate,stapanul universului (nu mosul cu barba alba) face,,ordine''divina,indemnand la crime in masa?
De ce crezi ca Divinitatii i se mai spune si inteligenta supremă?
In inteligenta Divina nemarginita,nu crezi ca ar fi o cale de a,,rezolva''problemele omenesti si in alt mod,adica fara crime?
Parca pentru Dumnezeu este posibil orice,nu? asa va invata popii,pastorii,predicatorii! De ce nu ar fi posibila rezolvarea problemelor fara a se infaptui crime?
Adevarata Divinitate nu indeamna la crima,la ura,la separare,DIN CONTRA!
Oamenii sunt aceia care infaptuiesc si gandesc in acest mod gresit!
Din pacate perceptia de Divin este inteleasa foarte gresit de catre omenire,si ce-i mai grav este ca se si induce ideea unui Dumnezeu razbunator, gelos, instigator la crime, ceea ce este FALS!
Acele aspecte sunt umane nu Divine! si ceicare se folosesc de asemenea,, conceptii''o fac numai si numai pentru manipulare si inducerea fricii!
http://www.youtube.com/watch?v=-xiEganc0Uw

)

| Lizzu a răspuns (pentru beligan):

"Din pacate perceptia de Divin este inteleasa foarte gresit de catre omenire, si ce-i mai grav este ca se si induce ideea unui Dumnezeu razbunator, gelos, instigator la crime, ceea ce este FALS!
Acele aspecte sunt umane nu Divine! si ceicare se folosesc de asemenea,, conceptii''o fac numai si numai pentru manipulare si inducerea fricii! "

Da, asa este. Iar atribuind divinitatii, sau orice ar fi, aspecte pur umane e ca si cum ar personifica-o. Noi reflectam asupra Universului tot ceea ce este rezidual in noi sau tot ceea ce simtim ca ne defineste.
Daca simtim ura, atunci si d-zeu trebuie sa fie razbunator. Daca simtim pace, atunci divinitatea este una blanda.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru beligan):

Eu cred că Creatorul nostru are înţelepciunea şi experienţa net superioară nouă şi este capabil să discearnă mult mai bine decât noi care este pedeapsa potrivită. Mai mult, Dumnezeu nu este doar iubitor dar şi drept, iar asta înseamnă să aducă pedeapsă asupra celor ce o merită. Altfel ar fi nedrept.
Asta e felul cum privesc eu acele relatări biblice ce vorbesc despre anumite sentinţe pronunţate de Dumnezeu. Ele nu mă înspăimântă deoarece iubirea e cea ce mă îndeamnă să ascult. Ele nu mă îndeamnă să comit crime violente deoarece îmi iubesc aproapele. Ele constituie doar judecăţi pronunţate de Creator pe care nu doresc să le critic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beligane? vechiul testament este umbra, unde cele trecute arata spre cele viitoare.tu vrei sa predice preotii si pastorii din umbra cand ei au legea implinita de Iisus Hristos? si evangheliile? nici nu le este permis asa ceva si nici rost nu mai are, fiindca nu putem noi judeca vremurile, veacurile si practicile de atunci.era sistemul jertfelor de sange care a fost implinit de Hristos prin jertfa lui personala, nemaifiind nevoie de ceia ce e vechi.si crud as spune eu.fiindca si dupa apocalipsa este scris; si iata ca va fi un cer nou si un pamant nou, caci cele vechi au trecut...

| beligan explică (pentru anonim_4396):

,,Nu le este permis asa ceva, si nu are nici un rost''?
Pai parca stiam ca V.T si N.T. sunt declarate a fi,, cuvantul lui Dumnezeu''!
Spui ca noi nu putem judeca? OK. Dar putem sa ne punem intrebari?
Oare de ce crezi ca ne-a inzestrat Divinitatea cu aceste creier fantastic? numai sa urmam anumite,, cai''indicate de altii?
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-pestera-catre-lumina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu vezi relatia intre cele trecute ce arata spre cele viitoare.nu ai intales ce a spus mantuitorul; eu nu am venit sa schimb,{legea si pe prooroci}ci sa implinesc.

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca in a ucide pe cineva(indiferent de motiv sau din cauza oricaror legi)
este o lege care nu trebuie,,schimbata'',ce sa mai spun,implinita?
Din pacate Iisus a fost si este inteles total gresit,si pe acest fapt se si bazeaza cei care au indoctrinat multimea,ca Iisus ca fie inteles numai cum,, spun''dogmele!
Singura,, dogmă''Divina este iubirea si compasiunea, restul sunt reziduuri comportamentale, salbatice, ale oamenilor! nicidecum a Divinului!

| BlackSulphur a răspuns:

Pai, nu se preda decat ceea ce le convine! Normal ca nu-ti arata partea rea (Adica cea majoritara) a religiei! Dupa cum zic altii, toate religiile au partile rele... Numai ca celor mai multe religi le este frica sa o arate pe fata!