| anonim_4396 a întrebat:

Ce te-a convins sa fii ateu?
Ce te-a convins sa crezi ca Dumnezeu nu exista?
Ce te-a convins sa fii crestin?
Ce te-a convins sa crezi ca Dumnezeu exista?
Ce te-a convins sa fii agnostic?
Desi esti agnostic, balanta nu poate fi 50%/50% in toate cazurile, deci partea mai grea a balantei se inclina spre "DA" sau "NU"?

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce te-a convins sa fii ateu?
ateismul nu este o convingere,ateismul este lipsa credinteti in zeii, astfel si un panteist agnostic este ateu fiind lipsit de credinta fata de zeii,la fel si un deist panteist,si un teist care este lipsit de credinta fata de alti zeii,deci cu toti suntem atei fata de uni sau fata de unul singur sau fata de toti,nu cred ca un crestin e convins ca zeus nu exista,pur simplu a fost indoctrinat sa creada in alt zeu,nu ma convins nimic,pentru ca repet ateismul nu este o convingere, ma determinat stiinta, biblia, istoria religilor, comportamentul uman inclinat spre basme, faptul ca lumea nu e guvernata de un creator bun, traim intr o lumea haotica

Ce te-a convins sa crezi ca Dumnezeu nu exista?
ateismul nu este convingerea ca dumnezeu nu exista

Ce te-a convins sa fii agnostic?
lipsa dovezilor

orice agnostic este ateu, majoritatea ateilor sunt si agnostici

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ateii cred ca Dumnezeu nu exista, ba chiar exista si o specie de atei (nu au un nume anume) care vor sa aduca argumente si sa convinga lumea ca nu exista.
Agnosticii considera ca nu sunt in masura de a stabili un verdict, sau nu le pasa pur si simplu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii tu ma ce cred atei? scrii tampeni benny

| RAY a răspuns:

| MattDiamond aceste argumente se pot folosi pentru orice zeitate

| RAY a răspuns:

Mai Mircea08 dar 99% din voi sunteti crestini, ce vorbesti de lume rea, tu care ma urasti si imi doresti moartea vorbesti de iubire, incredibil

| SG1995 a răspuns:

Well sunt agnostic panteist. De ce? Pentru că am realizat că religia e un produs cultural. Iar panta teism-ateism e o puncte subiectivă nu obiectivă deci aleg să în lipsa doveziilor, la fel cu ateii aleg sa ca nu exista vreun zeu desi posibilitatea e posibilă.

| sabin89 a răspuns (pentru SG1995):

Ai încercat vreodată să reconsideri un răspuns înainte de a-l posta? Eu zic că ar merita să faci asta. 1. "o puncte subiectivă" - o puncte? 2. "aleg să în lipsa dovezilor" - alegi să? să ce? 3. "ateii aleg să că..." - să că? 4. "posibilitatea e posibilă" - posibilitate posibilă?
Calitatea unui răspuns pe care îl dăm nu stă numai în conținutul lui, ci și în felul în care îl prezentăm.
Dacă pregătești acum o justificare de genul "am scris în grabă" sau „am scris în timp ce eram în tramvai", îți spun dinainte că astea nu sunt argumente care să convingă pe cineva. Mai bine nu mai justifica nimic și încearcă pe viitor să fii mai atent.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Uneori ma consider deist, alteori ateu, alteori nici nu ma intereseaza in ceea ce cred.

Nu am decat o viata pe care nu vreau sa mi-o prapadesc filosofand imposibilul, adica intrebari ale caror raspunsuri nu vor fi aflate niciodata cu certitudine, precum "exista oare o faptura in afara Universului care a creat universul?". Poate fi posibil sa exista, fiindca nu interfereaza cu universul, deci nu se supune legilor acestui univers. Daca ea exista, bravo ei, nu ii datorez nimic, nu imi afecteaza viata in niciun fel, nici viata dupa moarte nu mi-o afecteaza, pentru ca nu exista asa ceva.
Dar daca ma intrebi de zei, sunt 100% convins ca zeul crestin nu exista, ca zeii egipteni nu exista, ca cei greci nu exista, ca Buddha si Iisus au fost niste simpli muritori, fara puteri speciale. Sunt ferm convins ca nu pot sa existe divinitati care sa fie in contradictie cu legile naturii.

| xerxes1 a răspuns:

Esti prea mic pe TPU si pui cam multe intrebari.
Astept sa mai cresti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Nu exista grupuri de oameni care sa fie agnostici, cum ar fi ateii sau ortodocsii. Sunt si intr-un grup si in celalalt oameni dedicati stiintei. Nu cred ca e bine sa vezi o baba ca se roaga si sa zici ca toti credinciosii sunt batrani!
Ai intrebat : - "Ce te-a convins sa fii crestin?", imi place intrebarea si raspund - INVATATURA LUI IISUS (Evanghelia ) care este SINGURA INVATATURA care iti explica pe larga cum sa te comporti normal. Am spus ce inseamna sa te comporti normal dar mai explic o data :
Foarte putini si-au pus intrebarea : - ce inseamna de fapt a trai normal? Pentru cei care cred ca omul este produsul unei evolutii, normalul se schimba in permanenta in functie de nivelul de evolutie al societatii, iar acestia nu vor sti niciodata care este normalul. Cei care cred ca omul a fost creat, au o alta abordare asupra notiuniii de normal, si asta datorita faptului ca Cel ce ne-a creat, ne-a lasat si o serie de invataturi cu privire la cum trebuie sa traim, El fiind cel mai in masura sa cunoasca acest lucru, si nu cred ca a dorit sa traim anormal, ci dimpotriva, acele invataturi au menirea de a ne arata cum sa traim normal.

EVANGHELIA – Model de viata normala

Acestea sunt insusirile normale ale unui om, asa cum sunt ele prezentate in Evanghelie:

"Sa fie milostivi,blanzi,cinstiti, drepti, modesti,cu inima curata, facatori de pace, care au in suflet dragostea, bucuria, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,înfrânarea, neimpovarati de nici o grija, nefatarnici, iubitori de adevar,care nu defaimeaza, nu umbla cu inselatorii,nu tulbura,nu umbla cu mestesugiri ascunse, rusinoase,fara viclesug, fara partinire,iertatori, isi iubesc aproapele si isi pun sufletul pentru. prietenii sai, care lucreaza intotdeauna ca pentru. Domnul nu ca pentru. oameni. care nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr."

(Extrase din Evanghelie)

Uitati-va cu atentie la fiecare insusire si cantariti daca este normal sau nu, sa le ai in felul tau de a fi. Nu treceti cu vederea doua dintre aceste insusiri si anume : - "bucuria" si "neimpovarati de nici o grija". Pt. a fi sigur ca le dobandesti trebuie sa traiesti intr-o BISERICA CRESTINA. Cititi-le si pe cele de mai jos si cantariti daca acestea sunt insusiri ale unui om normal :

" mânia, iuţimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de ruşine din gura voastră, nu fiti plini de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de hotii, de purtări rele, bârfitori, grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeţi, trufaşi, inchinatori la idoli, lăudăroşi, născocitori de rele, neînţelepţi, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă, hrapareti, betivi, defaimatori, iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, cruzi, neiubitori de bine, trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, si altele ca acestea cum ar fi desfrânarea, necurăţiea, destrăbălarea, Închinarea la idoli, fermecătoria, vrajbele, certurile, zavistiile, mâniile, gâlcevile, dezbinările, eresurile, Pizmuirile, uciderile, beţiile, chefurile"

( Extrase din Evanghelie)

Acesta este modul de viata al crestinilor, si ma intrebam : - oare ce insusiri suplimentare ar putea sa cuprinda un cod al manierelor elegante?". Evanghelia spune sa fim "nefatarnici", adica sa ne comportam exact asa cum suntem. Pentru ca sa avem maniere mai elegante ar trebui sa renuntam la normal si sa ne comportam altfel, adica anormal deoarece in afara normalului altceva nu mai exista! Cat de elegant sau manierat poate fi cineva daca spune unei femei obisnuite " vai ce superba esti!", daca nici el nu crede ce spune si nici superba? Ne poate impune civilizatia niste norme nefiresti de comportament care sa evolueze odata cu civilizatia? Eu nu cred. Eu cred ca masura civilizatiei o da caracterul oamenilor nu khilometrii de autostrada, complexitatea celularelor sau moda vestimentara

| DoctorWh0 a răspuns:

Eu sunt Crestin. Cred in Dumnezeu si ca Isus a murit pentru mine. De ce cred in asta? Pentru ca ma uit peste tot, si vad dovezi ca este adevarat. Ma uit la mine, o fiinta asa de complexa, si ma intreb cum unii oameni pot crede ca tot ce vedem si suntem a aparut din absolut nimic. Trebuie sa existe un creator. De ce un telefon nu apare din nimic singur? De ce insa universul trebuie sa apara singur? De ce universul nu trebuie sa aiba un Creator? De ce? Cu ce este mai special universul decat un telefon, sau o camasa? Exista o singura explicatie plauzibila: Dumnezeu a creat universul. Cum au mai zis si altii, Biblia este un manual de instructiuni, care noi il folosim nu numai pentru a ne ghida in viata, dar si pentru ca ne arata cat de mare si frumos este Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Mulțumesc pentru sfat!

| Mclaren12 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Bati campii. Crezi ce crezi pentru ca asta ti s-a bagat in cap de la nastere de catre familie, societate, biserica, gradinita, scoala. Nu ai ales ru sa crezi in mizeriile despre care vorbesti.
Lumea asta este un loc oribil pentru foarte multi oameni care probabil ar fi ales sa nu se nasca daca ar fi avut posibilitatea. Mizeria de religie numita crestinism care va spalat creierele poarta o vina semmificativa pentru foarte multe atrocitati care s-au petrecut in ultimii 2000 de ani si care au transformat lumea in ceea ce este azi.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Mclaren12):

Um... Nu m-a obligat absolut nimeni sa cred nimic... Nimeni nu mi-a băgat nimic in cap.

| Mclaren12 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Asta crezi tu. De cat timp esti crestin?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Mclaren12):

12 ani

| Mclaren12 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Si acum cati ani ai? Tot 12?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu nu am 12, mai mult. Cat despre câți ani am... Nu mi se pare normal sa zic pe forumuri la oameni absolut necunoscuți anii mei.

| Mclaren12 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu este ca si cum ai fi singurul om de pe planeta cu varsta respectiva. Oricum nu te poate identifica nimeni doar dupa varsta.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu că mă identifica. e politica mea, sunt oameni care nu accept cereri de prietenie pe Facebook, sunt alții care nu vor deloc să aibă de a face cu tehnologia în general.

| Mclaren12 a răspuns (pentru DoctorWh0):

In fine, ideea este ca religia crestina este doar un program de spalat creiere. Asa controlezi omul, cand bagi frica in el si-l faci sa ti se supuna ca daca nu il paste iadul despre care nu are nicio dovada ca exista.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ce ar trebui sa însemne asta? Un fel de plan de al tău de convertire la ateism nu înțeleg

| Mclaren12 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu, este doar modul cum controlezi un om sa creada ce ii bagi in cap sa creada. Nu vezi cat de spalati pe creier sunt romanii astia privind referendumul cu familia lor crestina si alte mizerii? Si ateismul nu prea are legatura, este o mizerie la fel de mare ca si crestinismul.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Mclaren12):

Deci nu crezi in Dumnezeu, dar nici nu esti ateu. Atunci ce esti?

| Nevroza a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu este Constiinta sincer. Religia este ceva ce face parte din societate, ceva ce este scris intr-un act de identitate, doar sa fie scris.
Cand intampini probleme e logic sa apelez la "Creator" insa nu si atunci cand iti merge bine, balanta de care vorbesti fiind peste 50 la suta.

Nu stiu daca ai inteles, insa omul si eu si tu suntem pe pamant cu un motiv. Biblia a fost scrisa cu mii si mii de ani, deci nu am de unde sa stiu ca autorii nu au fost fumati sau nu a fost schimbat continutul, pierzand o parte din esenta. Poate daca exista o inregistrare atunci era altfel, dar nu era tehnologie. Biblia este interpretabila, religia fiind o alternativa, daca nu te duce capul sa o pricepi cumva.
Parerile sunt totusi impartite.