| Anisoara961 a întrebat:

Ce va motiveaza sa aveti credinta?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Cunoștința.

19 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce va motiveaza sa aveti credinta?== Nimic

| danut a răspuns:

Credinta este un DAR (cadou) iar motivatia se afla in DORUL de TATA si de CASA.

| OOOLEOOO a răspuns:

Credinta in ce?
Daca nu crezi cum poti sa si reusesti?

| mimiwewem a răspuns:

Frica de Dumnezeu.

| robby212 a răspuns:

Multi au dat raspunsuri ca"nu stiu", "nu se stie".E logic sa stim.Noi suntem oameni, nu suntem mai presus.Suntem niste simplii oameni.Pentru noi e foarte greu.Pe mina ma motiveaza sa am credinta faptul ca am auzit de multe minuni, si mi s-au intamplat si mine cand l-am alungat pe Satana si l-am ales pe Dumnezeu.E o stare spirituala foarte linistita alaturi de credinta.E ceva mai presus decat orice.

| Nucreeed a răspuns:

rolling on the floor sa ajungeti in rai in pIm; nu stiu cum se face eu sunt multumit sa mor si gata.voi vreti viata eterna ...si sa va plimbati prin lanurile de grau...

| martzian a răspuns:

Credinta mea a inceput prin studiu (nu biblic, ci stiintific) pe vremea cand habar nu aveam daca sau ce este dincolo de lumea fizica, direct observabila. Stiinta nu a reusit niciodata sa ne ofere un raspuns mai plauzibil. Ea inca mai cauta (vezi explicatia de genul "nu se stie inca") si acesta este domeniul in care nu va gasi un alt raspuns niciodata.

Acum motivatiile sunt mult mai multe si le impartasesc in orice cadru in care nu se face misto. happy

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru andreidu):

Stiinta (ca sa fim corecti doar o parte a ei, exista multi oameni de stiinta corecti in abordarea lor) nu spune doar "nu stiu", in chestiunea asta, ci "este asa dar nu se stie inca". Asta aroganta! happy

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru andreidu):

"Nu inteleg." - Cam asa se intampla cand lansezi un punct de vedere inainte de a te informa. Ma refer, desigur, la explicatii ce tin de aparitia universului, legile fizicii, evolutie, etc. in care stiinta da verdicte in lipsa oricarei evidente. Ai nevoie de o credinta mai mare sa accepti ca totul s-a format din nimic si la intamplare decat pentru un design inteligent si o intentionalitate in creatie. Subiectul este rasdiscutat, mergi si tu in urma si vezi...

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru andreidu):

"Sa nu crezi ca scapi atat de usor." - Cred ca imi va fi foarte greu sa scap... laughing

Prietene, trebuie sa stii un lucru, inainte sa te mai agiti inutil si ca un pepsi. Acelasi rationament deficitar sta in spatele marilor erori ale omenirii. "Daca eu nu inteleg inseamna ca nu este" - cam asa s-ar traduce. Cam asta spui si tu aici. Daca nu intelegi tu, inseamna ca rationamentul este o tampenie sau nu exista, fara sa iei in calcul posibilitatea ca te depaseste ori ca ai nevoie de mai multe lamuriri.

"Tu ai spus ca stiinta spune ca stie X si in acelasi timp nu stie X." - In alte cuvinte, asta am spus. Iti dau un exemplu. O parte a mediului academic afirma ca universul a aparut din nimic, urmare a unei explozii absolut intamplatoare - asa zisul Bing-Bang, King-Kong, Kutzu-Kutzu - spune-i cum vrei. A explodat nimicul... Suna bine la unceput si toti sunt infierbantati si aroganti cu explicatiile de sus. Daca mergi pe linia rationamentului stiintific, insa, vei ajunge mereu intr-un punct mort, in care explicatia finala este datul din umeri. "Asta nu se stie INCA" ti se spune. Legile fizicii incep sa se contrazica, de la acel punct incolo, si sa se aplice dupa ureche, iar argumentatia stiintifica incepe sa semene a carte de colorat.

| Lizzu a răspuns:

Speranta de mai bine, poate.
Depinde de la om la om.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Viata. E singura sansa de a fi fericit.

| tlaura a răspuns:

Asa sunt invatata big grin laughing

| yo547 a răspuns:

Informatiile.

| Jackul336 a răspuns:

Nevoia si speranta

| Guildo a răspuns:

Frica de moarte, de neinteles, traditia, incultura, greutatile vietii, etc...