| Klepto a răspuns:

Este un plan maret a lui Dumnezeu... este un test pentru cei necredinciosi...
Oamenii sunt de vina si atat, au intors-o pe toate partile pana cand a iesit bine pentru ei.
Inteleg, este pamantul lor(de unde si pana unde habar n-am), dar totusi, dai lumea afara din case, banuiesc ca asta este pedeapsa pentru cei care vin cu lumanarile de acasa si nu cumpara de la intrare, sau poate au despecorit ca au facut fotografii fara sa plateasca.
Farisei peste farisei, biserica ajuta, se ajuta singura si atat.Se da mita si pentru un loc intr-un sat "bun"(d.p.d.v. financiar).
Macar sa nu se mai ascunda dupa cires.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Klepto):

Ce plan maret al lui DZ bai nebunule, nu ti e rusine du te si spune-le tu asta oamenilor aia!
Multi dintre voi astia cu DZ in gura habar nu aveti ce e aia moralitate, vai de voi...http://www.youtube.com/watch?v=S7-MuqpPOSM

| Klepto a răspuns (pentru Buresbista123):

The sarcasm sense is weak with this one.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Buresbista123):

"Este un plan maret a lui Dumnezeu... este un test pentru cei necredinciosi..." - a omis ghilimelele!hee hee
Citeste-i tot raspunsul!

| Klepto a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Las-o asa, daca ar mai fi votul de stupid, as da numai raspunsuri tampite sa-l primesc, acuma trebuie sa ma multumesc cu vestitul eronat care nu raneste sentimentele.
Are dreptate, n-am moralitate, nici IQ prea mare, de asta ma uit la http://www.youtube.com/watch?v=3vQVLM7BUwQ

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Klepto):

Super tare, Klepto! Ce nebunhee hee Sa-mi mai arati la ce te uiti tu, ca nu-i rau deloc laughing

28 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Ce parere am? Nu pot ajunge la ei ca le-asi da foc.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Wehrmacht):

Daca faci tu asta, iti platesc eu transportul laughing

| Hombre a răspuns:

Da-i dracu' sa le i-a tot, nu se duce ei la manastire si pupa cururile de acolo, cum credeti ca a ajuns manastirea propietara pe asemenea suprafete de pamant, pe prostia dobitocilor. Nu am nicio compasiune.

NOname
| NOname a răspuns:

Nici nu mai am cuvinte...
Nesimţiţi, hoţi şi ipocriţi, care dărâmă casele oamenilor, în loc să-i ajute. Mi-e silă de ceea în ce s-a transformat biserica şi slujitorii ei (majoritatea).

http://youtu.be/UI-tOkTS4Rg

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru NOname):

Am convingerea ca multe lucruri reale vezi, insfarsit, daca nu ai fost de acord cu realitatea biblica, de a nu folosi sange,, lucru pe care eu il sustin,, iata, ca tu vezi acuma care este realitatea, in ceea ce-i priveste pe cei ce cu mandrie sustin ca sunt slujitorii bisericii si a lui D-zeu, dar in realitate, iata ce sunt,. Apreciez in ceea ce ma priveste postarile tale cu manastirea, cu preotii ipocriti care profita de lipsa de cunostinta biblica a enoriasilor lor, se dovedesc in continuu ai cui slujitori sunt,.In orce caz slujitorii lui D-zeu adevarati isi iubesc fratii si semenii, pana unde este cu putinta, manifesta interes fata de semeni, nu-i asupresc,. De fapt stim ca Biblia ne invata adevarul intotdeauna, si orce lucru sa ne fie folositor,, dar ne invata si ca Satan se v-a preface in inger de lumina si va amagi pe multi. Satan are diferite modalitati de-a atrage omul de partea lui, dupa aceea il ataca. cata dezamagire pentru oameni, care isi pun increderea in oameni si nu in D-zeu.Ai spus cel mai adevarat lucru despre ipocritii ce darama casele oamenilor in timp ce de ochii lumii fac rugaciuni lungi. Daca doresti te rog sa citesti in Biblie in Maleahi capitolul 2 cu versetele 2-9. Daca consideri si daca nu te deranjaza mai vorbim.

| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De regulă sunt de partea dreptăţii (aşa cum o înţeleg eu), Rodica, iar în cazul de faţă nedreptatea este colosală şi cu atât mai mare şi respingătoare este ipocrizia arogantă a popilor (care puţin îmi pasă din ce confesiune fac parte; judec faptele, atât).
Sigur, mai vorbim.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru NOname):

Da multumesc ca mi-ai raspuns, vreau sa-ti spun urmatorul lucru: DACA poti sa ai incredere in Biblie ca doar prin intermediul ei D-zeu ne invata ce ne este de folos si ne arata drumul pe care trebuie sa mergem, din ea gasim care este scopul vietii noastre. Dupa cum ti am zis sa citesti din Maleahi 2:2 aflam ca preotia ca si clasa a fost instituita de D-zeu, si trebuiau sa aiba o conduita buna, sa predea oamenilor adevarul, nu gandurile lor ci dupa ceea ce D-zeu pretindea de la ei, insa ei au facut din legea lui Dumnezeu un prilej de potignire pentru multi. si de accea Dumnezeu, a inlaturat preotia ca si clasa ~ in anul 700 i. e. n. De ce crezi ca preotii l-au condamnat pe Isus la moarte? Daca ei erau slujitorii lui D-zeu faceau lucrurile lui D-zeu, dar ei au facut exact invers, sau dovedit cu tarie ca sunt in serviciul lui Satan (citeste in Ioan 8:42-47).de atunci si pana in zilele noastre ei activeaza in ilegalitatea lui Dumnezeu. Gandeste-te la urmatorul aspect;- daca ar fi in slujba lui D-zeu in primul rand ar promova iubirea, dreptatea, ar cauta sa faca pace intre enoriasii ce-i platesc pentru orce serviciu le fac, Cica serviciu

| Mădă0611 a răspuns:

Pai da, de fapt le fac un bine batranilor, nu a zis Iisus sa isi lase tot ce au si sa-l urmeze?

Of, nu mai gasesc. Circula pe net o porcă... o imagine cu unu si Iisus in descriere fiind o poveste. Ala se plangea de niste probleme avute intr-o zi, destul de multicele, si pentru toate a gasit Iisus o explicatie. Mi-a placut cand a zis ca nu i-a sunat ceasul ca sa ajunga undeva, ceva important, pentru ca a venit ingerul mortii si el a trimis un inger sa se lupte pentru viata omului. smug

| Exilee a răspuns:

Asta e o gluma sau ce? Este o ipocrizie, hotie,, jaf! De unde si pana unde a junge la asa ceva? Totusi, un monah ne invata sa nu judecam preotii nevrednici ca si ei isi vor lua plata.

Apropo, mihaela33, sper ca-ti place mareata Creatie a DUmnezeului nostru: http://www.youtube.com/watch?v=GRZ7M-UZFjc

Puterea dansului se desavarseste in Creatie. Sper sa-ti placa videoclip-ul :)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Ceeeeee frumooooooos day dreaming Oare cum ar fi fost daca erai tu unul din pestisorii prinsi de pasari, sau de alti pesti, prinsi la randul lor de alti pesti thinking

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Exilee):

Nu este o gluma!

Si da, imi place Sarah Brightman...iar videoclipul este interesant! Multumesc!
Dumnezeu a creat toate acestea? happy
Stii, exista o vorba: " Asa e lumea cu al ei tipic, cainele cel mare il musca pe cel mic. Doar pe alocuri si din intamplare, cainele cel mic il musca pe cel mare!" Era si o continuare, dar nu mi-o amintesc! happy

| Kitler a răspuns (pentru Mădă0611):

:-? Dumnezeu asta, oare de ce a facut asa chestiile pe care le-a facut? :-?
http://www.youtube.com/watch?v=sc1o5unumm0

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kitler):

Da, si ce frumos mananca tigrii o caprioara, sau orice pui de mancatoare de buruieni. Ochisorii aia mari, plini de frica si durere. love struck Se numeste "inteligent dizain" smug, oamenii sunt prea prosti ca sa inteleaga planurile lui dumnezeu pentru o lume creata pentru oameni in care animalele se omoara una pe cealalta de 6000 de ani fara ca cineva sa stie de ele, de multe n-o sa stim vreodata.

| NOBODY a răspuns:

Nu avem păreri personale, ne place să fie colective. Iar cele colective sunt simple sondaje de opinie. ^_^

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pana la urma sunt institutia lui dumnezeu. ar trebui sa ia ce vor si cand vor fara tribunal si avocati, doar ei sunt reprezentatii lu barbos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca cei pe care-i dau aara sunt si cei care au donat cel mai mult de-a lungul timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O rezolvăm și pe asta.Ai auzit de Varg Vikernes? Ar trebui chemat și în România, așa mai scăpăm de câteva biserici.
https://www.youtube.com/watch?v=2Xwzm65SanM

| мιнαɛℓα36 explică (pentru anonim_4396):

Nu auzisem de Varg Vikernes? M-am uitat la video pe sarite. Maine il voi urmari complet, acum ma bag la cuibar. happy
Il gasim pe tip sau e la parnaie?hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

E în libertate.A fost închis 21 de ani pentru crimă și incendierea bisericilor.
http://en.wikipedia.org/wiki/Varg_Vikernes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea e lege si trebuie respectata. avaritia si goana dupa bunuri lumesti va fi judecata de alta instanta.dar aci pe pamant, unde e lege nu e tocmeala.in orice proces este uu pagubit, si un pagubitor. dreptatea este a unuia singur.si tiganii care sant vai de capul lor, le-a daramat statul palatele construite in mod abuziv.nu putem sa traim dea valma facand fiecare ce-l duce capul, si mintea.as vrea sa-i vad pe cei care acuza, daca ar fi pamantul lor si ar fi manastire pe el ce ar face. fariseilor.e usor sa dai cu pietre dupa pui de morosan ai? ca nu are ce-ti face?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru anonim_4396):

"sa-i vad pe cei care acuza, daca ar fi pamantul lor si ar fi manastire pe el ce ar face"- da, l-as da afara de pe proprietatea mea. Urgent! happy
Insa, nu la fel as proceda daca pe pamantul meu, ar locui oameni batrani ce nu au unde sa se duca, bolnavi si parasiti! Nu la fel as proceda daca s-ar afla o scoala! Vezi diferenta?
Biserica si cu atat mai mult o manastire, nu ar trebui sa insemne caldura, pace, sa te-ndemne la iertare? Chiar au nevoie de atatea averi? Si pentru asta, ce fac? "CALCA PE CADAVRE"? ( e doar o vorba)
Pe la Manastirea Agapia, se perinda an de an, mii de turisti, din toata lumea! Deci bani au...Numai daca ne gandim la taxa de intrare( cu care nu sunt de acord) si vanzarea de iconite( preturi destul de piperate).
Eu am fost acolo, in spatele manastirii se afla si Casa Memoriala Alexandru Vlahuta.
Imi aduc aminte cum batranelele ce locuiesc pe langa manastire, vindeau in fata portii serbet facut de ele ( cel mai bun serbet pe care l-am mancat vreodata) si sirop din muguri de brad. Ma intreb: nu o fi cumva si invidie din partea manastirii?
Cert e ca pe unii nu ii mai satura Dumnezeul lor!

| DiamondEyes a răspuns:

Dobitocii, se folosesc de zeul lor si de banii oamenilor pentru a mai lua pamant. Si pe-al cui si-au gasit!
Ma intreb, preotii aia cui dracu se spovedesc? Le sunt "iertate" faptele astea?

| DumnezăuTatăl a răspuns:

Ce gest crestinesc.....pffff.