| Jay1 a întrebat:

Cine a fost primul preot al lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Conform Bibliei: Melhidesec.

| Jay1 explică (pentru SG1995):

Da corect!
Melhisedec acesta era preotul Dumnezeului celui Preaînalt.
Rege al anticului Salem și „preot al Dumnezeului Preaînalt", Iehova. (Ge 14:18, 22) El este primul preot menționat în Scripturi; el a ocupat această poziție undeva înainte de 1933 î.e.n.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Gresit, nu a fost Melhidesec ci Adam a fost primul preot conform Bibliei.
Biblia spune ca oricare cap de familie ESTE PREOT pentru Dumnezeu in familia lui iar Adam este primul cap de familie de pe pamant.

| Jay1 explică (pentru danut):

Bărbatul credincios (Adam) este capul şi preotul" DOAR" familiei lui!
Melhisedec, împăratul Salemului, a adus pâine și vin – el era preot al Dumnezeului celui Preaînalt. Melhisedec a binecuvântat pe Avram" (Geneza 14:18, 19).

| danut a răspuns (pentru Jay1):

"Bărbatul credincios (Adam) este capul şi preotul" DOAR" familiei lui!"
DA dar este pus de Dumnezeu asa ca este primul preot si nici nu avea alti enoriasi decat familia lui.

| Jay1 explică (pentru danut):

Melhidesec-neavând nici început al zilelor, nici sfârşit al vieţi!
Adam a avut şi început şi sfârşit al vieţi!
Evrei 7-3 În adevăr, Melhisedec acesta, împăratul Salemului, preot al Dumnezeului Preaînalt, care a întâmpinat pe Avraam când acesta se întorcea de la măcelul împăraţilor, care l-a binecuvântat, 2 care a primit de la Avraam zeciuială din tot, care, după însemnarea numelui său, este întâi „Împărat al neprihănirii", apoi şi „Împărat al Salemului", adică „Împărat al păcii"; 3 fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavând nici început al zilelor, nici sfârşit al vieţii, dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, rămâne preot în veac.

| danut a răspuns (pentru Jay1):

Adam il prefigureaza pe Hristos asa ca el este primul preot asa cum Hristos este a doilea Adam si preot in vesnicii. Melhisedec este primul preot care a aplicat Legea Ceremoniala care s-a SFARSIT la CRUCE, DAR primul preot asa cum ai intrebat este Adam.

| Jay1 explică (pentru danut):

1 Corinteni 14-38 Si, daca cineva nu intelege, sa nu inteleaga!
În Romani 5:14, Adam este numit „o icoană preînchipuitoare a Celui ce avea să vină"
Numele „Melchisedec"are o semnificație aparte în limba ebraică. „Melek" înseamnă „rege", iar „țedec" înseamnă „drept". Așadar, Melchisedec s-ar traduce ca „regele meu este drept", sau, așa cum îl numește Apostolul Pavel, „rege al dreptății. (Evrei 7, 2), iar după numele cetății sale, Salemul, care se tâlcuiește „cetatea păcii", el este și rege al păcii. Iar dacă adăugăm şi celălalt titlu, „preotul Dumnezeului Celui Preaînalt", se obţine unirea clară a preoţiei cu autoritatea regală, ceea ce corespunde exact poziţiei lui Hristos preamărit, adică împărat şi Preot.
Ce om poate fi împărat al dreptăţii şi al păcii? Nimeni altul decât numai singur Domnul nostru Iisus Hristos"

| Panamax a răspuns:

Nu are nicio importanta.Astept insa cu nerabdare sa-l cunosc pe ultimul.

| Octavian199 a răspuns:

Nu exista zei.

| Jay1 explică (pentru Octavian199):

Cel mai greu te ierți pe tine dar când ai reușit, poți ierta orice și pe oricine!

| Dorotheea21 a răspuns:

Cine a fost sora lui Hansel din basmul Hansel si Gretel?
Raspuns: "Nu exista basme." laughing
Imi era dor de prostovanii de aici. laughing
Poate imi cere dovezi ca Hansel si Gretel a fost scris de Fratii Grimm. happy
"Arata-mi o dovada ca fratii aia au existat, nu imi da citate."
E Magnific! laughing

| Jay1 explică:

Ceea ce Dumnezeu spune despre noi în cuvântul Său (Biblia) este mai adevărat decât orice am putea gândi sau simţi noi.

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

Arata-mi o dovada ca acele cuvinte sunt scrise de zeul evreu.

| Jay1 explică (pentru Octavian199):

Levitic 17:11 RMNN - Căci viaţa trupului este în sânge!
Nu una, uite10--Cele mai importante 10 dovezi ştiinţifice din Bibliehttps://www.youtube.com/watch?v=LnfeDOz83Kc

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

Iar sar cu 'Dracula'. Vreau dovezi, nu citate.

| Jay1 explică (pentru Octavian199):

Scientific research continues to unfold the wonders and mysteries of our universe. Interestingly, there is one book that has anticipated many of these scientific facts. That book is the Bible.
This booklet presents 101 scientific facts found in the Scriptures. Many of these facts were penned centuries before they were discovered. Scientific foreknowledge found only in the Bible offers one more piece to the collective proof that the Bible is truly the inspired Word of the Creator. How does this affect you?

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

Vreau dovezi, nu citate.