| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Cine dintre voi isi da seama pe bune ca daca Isus/Iisus/Jesus nu ar fi murit pe cruce pentru pacatele noastre, noi nu am mai fi acum in fata monitoarelor? Mureau toti oamenii din timpul acela si noi nu am fi existat acum.

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Vai ce problema era daca lui Iisus nu ii se facea mila de noi!

Dar iata ca s-a sacrificat pentru noi, pentru sufletele noastre pentru toti rai sau buni, ca toti sa poata sa-si exprime gandurile in ziua de azii, si daca asi fii putut, mar fii suit eu pe cruce atunci!, dar asta nu se poate, deoarece doar el mantuieste! doar el este fara de pacate!

in seara aceasta te asteptam in biserica, pe tine si familia ta! poate suntem distanti dar in seara asta ne vom simti toti aproape in casa Domnului!

Pace tie happy

| JohnTheLittle a răspuns (pentru OOOLEOOO):

E inutil sa te certi cu crestinii in timpul pastelui. Tot ce o sa primesti o sa fie o gramada de argumente proaste si un Hristos a inviat... Si nu este nevoie sa-mi ziceti ca o sa ard in flacari=)

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru OOOLEOOO):

Asa e, si daca Domnului nu i s-ar fi facut mila de noi... poate nici nu existam, adica sa fim seriosi, sa se sacrifice Dumnezeu pentru noi doar din mila!? Pentru asta trebuie sa ii multumim toata viata.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ii multumesc lui Dumnezeu pentru darul nemeritat pe care ni l-a dat. Datorita Jertfei Lui eu am primit iertarea de pacate si viata vesnica in cer cu Dumnezeu.Hristos a Inviat!

| doctorandus a răspuns:

Iar daca Hitler n-ar fi pornit al Doilea Razboi Mondial, noi nici nu ne-am fi nascut, ci s-ar fi format altfel cuplurile antecesorilor nostri, in alte momente, deci s-ar fi nascut altii in locul nostru.

| anyia a răspuns:

Mda, la fel si cu tine... daca el n-ar fi murit pe cruce pentru pacatele tale, n-ai mai fi pus intrebarea asta ridicola si nu l-ai mai tari pe dumnezeu in tot ceea ce faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anyia):

Asa e..sa zicem ca am un frate..si cand ne facem amandoi mari imi da 1000 de euro..nu e logic sa ii multumesc si sa-i raman dator? E normal sa imi pun problema k daca nu ar fi existat poate ajungeam mult mai bn..sau k daca nu ar fi existat nu mai trebuie sa ii multumesc. din moment ce mi-a facut acest bine numai un schizofrenic poate gandi ca tine

| anyia a răspuns (pentru anonim_4396):

Schizofrenica nu sunt, asta iti poate garanta si doctorullaughing
Tie chiar nu ti se pare banal sa-i multumesti lui dumnezeu non-stop!? Adica okay, daca tot ai o credinta atat de mare, multumeste-i ca existi si ca ai capacitatea sa gandesti bla bla. Dar deja sa-ti pui problema jertfirii cand stai in fata calculatorului, cand faci dus, cand mergi la cumparaturi etc. e deja ridicol. Si oricum aici era vorba de divinitate, nu de frate-tu. In cazul in care ti-ar da 1000 de euro, i-ai multumi toata viata? Cand te-ai insura i-ai spune ca poate daca nu aveai acei bani nu mai gaseai fata respectiva? Sa fim seriosi! Hai sa terminam cu chestiile astea deoarece pe mine chiar ma amuza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anyia):

Normal ..eu am dat doar un exemplu..sa sti ca ce nea oferit Isus este mult mai mult decat cv material..deci este normal sa ii multumim toata viata. dar nu este vb sa ii multumesti in fiecare minut si atea. u i multumesti prin iubire fata de El si rugaciune..si prin post desigur..nimeni nu te obliga sa ti post sau sa te duci la Biserica. Dar daca faci asta te apropii fata de Dumnezeu..Chiar ti se pare asa greu sa ti post de cateva ori pe an si sa te rogi minim odata in fiecare zi... mie nu.

| anyia a răspuns (pentru anonim_4396):

Incepi procesul de crestinizare?happy
Cati dintre voi mergeti la biserica din propriile convingeri? Pe bune, chiar nu are rost sa incerci sa-mi explici ceea ce pot vedea si eu. Numai ca eu trag singura concluziile, nu iau ce-mi ofera ceilalti(in cazul vostru preotul, biblia, biserica in general). Si nu, nu mi se pare greu sa tin post sau sa ma rog, asta in cazul in care n-o fac de forma. Am mai spus, apreciez oamenii care chiar fac asta din cauza credintei lor puternice, nu ca o formalitate. Insa nu pot sa nu ma amuz cand vad ca se exagereaza...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anyia):

Sa sti ca ai dreptate multi merg la Biserica ori ca sun obligati de familie ori din alte motive care nu au leg cu credinta..Nu vreau sa te crestinizez..Fiecare face ce vrea..Am si pus o intrebare cu care cu ajutorul inca unuia i-am amutit pe toti ateii. Leam demonstrat ca viata spirituala exista..ma rog ei nici acumm nu crd k sunt incapatanati. dar trebuie voastra..alegeti ce cale vreti..larga e calea pierzaniei si multi care merg pe ea si stramta calea adevarului si putin care o i-au pe aceasta..Vezi? un lucru frt adv in Biblie..sa sti ca am vazut ca nu am cu cine si nu o sa mai iti raspund de acum incolo aici..ramas bun!

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

De unde stii tu asta? Poate daca nenea Jesus nu exista astazi eram mult mai evoluati

| ateuNEGATIV a răspuns:

Scrie asa ceva in biblie?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru ateuNEGATIV):

De asteroizi si de Albert scrie ceva?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Unde esti tu, Tepes Doamne?