| Buresbista123 a întrebat:

Cine este mai tare ca Dumnezeu? cine e mai puternic? care e sefu lu DZ? cine l face? nu ma luati cu faza ca el e totul,pentru ca totul nu exista e vb de perceptie,cand zici totul oricum exista o limita, altfel nu ti ai putea reprezenta in cap asa ceva...

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nimeni nu este ca Dumnezeu!
Psalmii 89:6 Căci, în cer, cine se poate asemăna cu Domnul? Cine este ca Tine între fiii lui Dumnezeu?

| Buresbista123 explică (pentru EmaS):

Lasa citatele, raspunde mi cu propriile cuvinte la intrebare

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

Dumnezeu este Creatorul acestui univers minunat si al omului care este o fiinta atat de complexa.

| Buresbista123 explică (pentru EmaS):

Atat de complet nu exista, acest univer, de multiversuri nu ai auzit? de unde stii ca cineva ca DZ ca e baiat nu fata dupa cate vad prin biblie a creat ceva, ce dovezi concrete ai?---http://www.youtube.com/watch?v=Ovg0eYjM64w

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

Biblia cuprinde tot Adevarul.

| Buresbista123 explică (pentru EmaS):

Vreo dovada? de ce biblia si nu coranul? de ce DZ si nu Alah, RA, Zeus etc
http://www.youtube.com/watch?v=mQorzOS-F6w---the best!
http://www.youtube.com/watch?v=mQorzOS-F6w

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cuprinde adevarul! Dar cand este vorba sa iti sustii opinia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Presupun ca prin aceasta intrebare ai vrut de fapt sa sustii ca nu are cum sa exista ceva suprem! Totul avand o limita.Ok am inteles.Dar raman la aceeasi opinie..Pentru un ateu poate are sens dar pentru cineva care crede in Dumnezeu e lipsita de unul!

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

Pentru ca Biblia S-a dovedit a fi Cuvantul lui Dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Cum asa?

| Buresbista123 explică (pentru EmaS):

-S a dovedit- de catre cine? poate in capul tau...

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cum s-a dovedit?

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

Pentru ca Biblia raspunde la toate intrebarile vietii. Oamenii de stiinta afirma veridicitatea Noului Testament.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Iar Coranul este cuvantul lui Allah.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

"Oamenii de stiinta" este un personaj colectiv care nu exista, si o stii prea bine.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu exista oameni de stiinta?

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Nu, nu exista personajul "oamenii de stiinta" care au facut ceea ce ai afirmat tu.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Bun, acum vreau sa vad aceste citate fara sa fie pe un site subiectiv crestin. (Doar cu putina cultura generala iti poti da seama cat de false sunt unele dintre ele.) Orice poate pune niste cuvinte intre niste ghilimele si sa spuna ca este citat.

| Buresbista123 explică (pentru EmaS):

Nu inseamna ca daca un om e bun intr un domeniu nu poate sa greseasca in alt ceva, mai ales cand primesti cate o chestie din asta atunci cand esti cel mai vulnerabil-http://www.youtube.com/watch?v=6RNfL6IVWCE

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Raspund asa cum''vrea muschii mei''.

| Inferno a răspuns:

Dumnezeu este omnipotent, daca exista ceva mai puternic decat acesta atunci nu mai putem vorbi despre un Dumnezeu ci despre o alta enitate.

Argumentul Ontologic de exemplu,pleaca de la premisa existentei a ceva ce este "totul". Se pune intrebarea necesitatii existentei sale:
Totul exista,pentru ca trebuie sa existe un tot(este necesar) sau totul nu exista pentru ca nu trebuie sa existe un tot.(nu este necesar)
Un rationament logic, suficient de logic cat permite filosofia sa fie, suna cam asa:
Avem o molecula. Avem doua molecule. Avem elemente din ce in ce mai complexe. Intr-un anumit punct,acest sir al complexistatii trebuie sa se sfarseasca, summumul sau fiind chiar Dumnezeu.
Numai ca, in antiteza, putem spune ca acest sir nu se sfarseste niciodata, fiind infinit.
Nu stiu ce rationamen ai la baza cand spui ca totul nu exista, dar sunt convins ca nu este prea peremptoriu.
Pentru a sppune ca totul nu exista, ca summumul complexistatii nu exista, trebuie sa afirmi, indirect, si ca Universul este infinit, iar asta cam contrazice teoriile actuale.
Totul exista. Cat de corect este sa identificam "demiurgul" cu acest "tot" nu stiu.

| CristiB93 a răspuns:

Heii burii mai ia o pauza laughing

| eliaclodia a răspuns:

Bai, cocalare, la cum te exprimi e clar ca tu crezi ca totul ti-se cuvine si oamenii sunt obligati sa iti raspunda ca vrei tu. Vai de steaua ta. Cred ca nici la filozofie, cu asa atitudine de manelist, nu era cazul sa te bagi in seama. La tine acasa se vede ca ai fost invatat ca cine e mai nesimtit si mai tare in vorba, adica dupa impresia ta :dur, ala e smecher. Cum latra unul, nu te lasi mai prejos, ca sa nu cumva sa insemne asta ca ai sef. Aici nu latra nimeni, asa incat vocea ta se aude clar, in liniste, cu toate nuantele de vai de steaua lui de maidanez, jumulit si muscat zilnic de altii mai mari, pe la el pe acasa. Nu mi-e mila de tine. Tine minte si fugi:oamenii daca nu au mila, pentru ca ii perturbi, lasa lucrurile sfinte cinci minute si te pun pe fuga de nu te vezi, de nu mai te alegi vesnic cu pomana sau altele. Aici crezi ca esti anonim si nu te vezi, dar in linistea asta, sentimentele ajung la tinta clara si se vor tine dupa tine, ca un feromon, daca stii ce e aia, astfel incat o sa vezi oamenii din Matrix, daca ai auzit de Matrix, cum fac cand nu sunt la biserica.

| robby212 a răspuns:

Dumnezeu este in afara timpului si spatiului.De asta nu are inceput si sfarsit, fiindca El le-a creeat.Domnul este "Imparatul Maririi, Domnul cel Tare si Puternic, Domnul cel Tare in roazboaie"(Psalmul 23). Daca El a creat totul, nu e logic ca ceva sa fie mai puternic decat El.Gandestete ca totul are un inceput in mintea noastra umana, dar Domnul este fara de inceput.Noi cunoastem (foarte putin), timpul si spatiul.La noi nimic nu e fara de sfarsit sau fara de inceput, dar Domnul fiind Creatorul, El le-a creeat si atunci e in afara lor si nu il afecteaza.

| RAY a răspuns:

Este incredibil cum isi pierzi timpul, lasa-i ma sa creada in ce vor ce castigi ca pui intrebari de astea nu ai ce face

| Buresbista123 explică (pentru RAY):

Daca noi, astia care traim in realitate si ne bazam pe ratiune nu facem ceva, orice, viitorul nu suna prea bine

| anonimg a răspuns:

Limita nu ste la Dumnezeu, ci la om.
Mintea limitata a omului nu Il poate cunoaste pe Dumnezeu in totul.
Cand un purice sau un caine mort -asa cum vorbeste David despre el- ar putea descoperi si ar putea cunoaste omul, tot atunci omul L-ar putea cunoaste pe Dumnezeu. Oare cate miliarde de ani i-ar trebui unui caine mort sau unui purice sa descopere existenta umana si sa o inteleaga? Tot atata timp i-ar trebui si omului sa Il cunoasca pe Dumnezeu...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Esti limitat rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa daca o iei o sa zic ca X este mai tare ca Dumnezeu. Dupa o sa ma intrebi dar cine este mai tare ca x? Deci nu are sens intrebarea ta!

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Are tot sensul din lume, daca ti ai folosi putin capul ti ai da seama despre ce vorbesc, vad ca raspunsul l ai dat deja, ceea ce e f. bine dar inca nu l ai procesat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Sensul pentru un ateu! Se naste si moare! De ce viata ar avea un sens daca dupa ce mori mai devreme sau mai tarziu, nu o sa mai sti nimic? De ce are un sens daca pentru umanitate este la fel de important ca un fir de praf? Sens- Scop! Scopul omului necredincios este acela de a trai si a muri!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

A dar sunt ametit..am crezut ca este alta intrebare! Cer scuze! Explia-mi ce sens are intrebarea te rog!

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

In primul rand esti nesimtit, 2- amice aici ai o problema,omul care e normal si nu isi bazeaza viata pe ce e scris in niste carti are mult mai multe orizonturi in fata lui decat unul fix-care de fapt e de sclav la un zeu suprem-,sensul vietii daca ti l gasesti intr o carte e grav,sensul vietii ti l dai tu,tu decizi pentru ce traiesti si cum o faci, dar daca alegi sa iti bazezi viata pe niste superstitii care nu au nimic in comun cu realitatea asta e o alta chestie si e pacat pentru ca in viata trebuie sa fii sincer chiar si atunci cand ti e frica sau nu ai toate raspunsurile, sa accepti ca nu detii raspunsurile pentru tot ce se intampla in viata ta, de abia atunci poti sa fii liber si sa gandesti independent, atunci esti umil cand accepti fata de propria persoana ca tu nu stii totul
3-Adevarul doare, da cand o sa mori n o sa mai stii nimic, si care e problema? nu ai trait? o sa ti continui existenta sub forma de oase sau cenusa? care e marea scofala? trebuie sa te minti ca sa ti iei din frica, trebuie sa inventezi tot felul de zeitati sau trebuie sa fii onest si sa incerci sa te respecti si sa te accepti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Eu nu ma mint cu nimic! Dumnezeu exista!

| Inferno a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu are sens, pentru ca este o eroare de logica.

Daca Y este mai puternic decat X atunci Y este Dumnezeu.
Daca Z este mai puternic decat Y atunci Z este Dumnezeu.
Daca K este mai puternic decat Z atunci K este Dumnezeu.

Daca acest sir este finit atunci Dumnezeu este capatul.
DAca acest sir este infinit atunci, este mai complicat. Putem spune ca DUmnezeu nu exista, sau ca acesta exista dar este infinit.

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Oare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul, din două motive, în funcție de percepție:
1. Dacă nu ar fi omul care să îl spele pe picioare pe Dumnezeu și căruia să îi hrănească orgoliul, ar deveni nimeni.
2. Omul l-a creat și poate să îl oprească oricând. Suntem proprii noștri Dumnezei.

| Tomanecre a răspuns:

Mai tare decat Dumnezeu Creatorul, este Dumnezeul Veacului Acestuia, care conform Bibliei:
Corinteni 4 4. În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor!

| JustBlack92 a răspuns:

Te-ai gandit cand ai pus aceasta intrebare?, Dumnezeu nu are superior lui, sa ti minte asta!

| Buresbista123 explică (pentru JustBlack92):

Cum adica nu are superior? nu inteleg? cum definesti ceva absolut, in ce context ti l pui in cap cand il definesti?

| AndraDea a răspuns:

1) nu mai prescurta numele Lui Dumnezeu pentru ca este pacat!
2)cine e mai puternic decat Dumnezeu? Nimeni! El e cel mai puternic, El e Atotputernicul! Acum si eu ma intreb cum a aparut Dumnezeu?