| Buresbista123 a întrebat:

Cine este mai tare ca Dumnezeu? cine e mai puternic? care e sefu lu DZ? cine l face? nu ma luati cu faza ca el e totul,pentru ca totul nu exista e vb de perceptie,cand zici totul oricum exista o limita, altfel nu ti ai putea reprezenta in cap asa ceva...

44 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Heii burii mai ia o pauza laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Esti limitat rau

| RAY a răspuns:

Este incredibil cum isi pierzi timpul, lasa-i ma sa creada in ce vor ce castigi ca pui intrebari de astea nu ai ce face

| Buresbista123 explică (pentru RAY):

Daca noi, astia care traim in realitate si ne bazam pe ratiune nu facem ceva, orice, viitorul nu suna prea bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul, din două motive, în funcție de percepție:
1. Dacă nu ar fi omul care să îl spele pe picioare pe Dumnezeu și căruia să îi hrănească orgoliul, ar deveni nimeni.
2. Omul l-a creat și poate să îl oprească oricând. Suntem proprii noștri Dumnezei.

| anonimg a răspuns:

Limita nu ste la Dumnezeu, ci la om.
Mintea limitata a omului nu Il poate cunoaste pe Dumnezeu in totul.
Cand un purice sau un caine mort -asa cum vorbeste David despre el- ar putea descoperi si ar putea cunoaste omul, tot atunci omul L-ar putea cunoaste pe Dumnezeu. Oare cate miliarde de ani i-ar trebui unui caine mort sau unui purice sa descopere existenta umana si sa o inteleaga? Tot atata timp i-ar trebui si omului sa Il cunoasca pe Dumnezeu...

| eliaclodia a răspuns:

Bai, cocalare, la cum te exprimi e clar ca tu crezi ca totul ti-se cuvine si oamenii sunt obligati sa iti raspunda ca vrei tu. Vai de steaua ta. Cred ca nici la filozofie, cu asa atitudine de manelist, nu era cazul sa te bagi in seama. La tine acasa se vede ca ai fost invatat ca cine e mai nesimtit si mai tare in vorba, adica dupa impresia ta :dur, ala e smecher. Cum latra unul, nu te lasi mai prejos, ca sa nu cumva sa insemne asta ca ai sef. Aici nu latra nimeni, asa incat vocea ta se aude clar, in liniste, cu toate nuantele de vai de steaua lui de maidanez, jumulit si muscat zilnic de altii mai mari, pe la el pe acasa. Nu mi-e mila de tine. Tine minte si fugi:oamenii daca nu au mila, pentru ca ii perturbi, lasa lucrurile sfinte cinci minute si te pun pe fuga de nu te vezi, de nu mai te alegi vesnic cu pomana sau altele. Aici crezi ca esti anonim si nu te vezi, dar in linistea asta, sentimentele ajung la tinta clara si se vor tine dupa tine, ca un feromon, daca stii ce e aia, astfel incat o sa vezi oamenii din Matrix, daca ai auzit de Matrix, cum fac cand nu sunt la biserica.

| Tomanecre a răspuns:

Mai tare decat Dumnezeu Creatorul, este Dumnezeul Veacului Acestuia, care conform Bibliei:
Corinteni 4 4. În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor!

| JustBlack92 a răspuns:

Te-ai gandit cand ai pus aceasta intrebare?, Dumnezeu nu are superior lui, sa ti minte asta!

| Buresbista123 explică (pentru JustBlack92):

Cum adica nu are superior? nu inteleg? cum definesti ceva absolut, in ce context ti l pui in cap cand il definesti?

| EmaS a răspuns:

Raspund asa cum''vrea muschii mei''.

| AndraDea a răspuns:

1) nu mai prescurta numele Lui Dumnezeu pentru ca este pacat!
2)cine e mai puternic decat Dumnezeu? Nimeni! El e cel mai puternic, El e Atotputernicul! Acum si eu ma intreb cum a aparut Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat