| hypothesis a întrebat:

Cine poate sa-mi ofere o lista cu multe argumente care sa fie contra ideii de existenta a vreunei Divinitati?

24 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Toti vorbesc aiurea. N-are cum sa-ti ofere cineva o astfel de lista. Daca e vorba de o anumita divinitate (botezata X sau Y), da, se pot aduce o infinitate de argumente contra. Dar daca vorbesti in general, nu poate nimeni sa faca asa ceva, din simplul motiv pentru ca nu ai la dispozitie o definitie clara. Mai intai trebuie sa stii despre ce e vorba.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nimeni nu este in stare sa aduca un singur argument pro sau contra valabil, deocamdata.
Crestinii nici atat.
Poate fizica quantica sa ne ofere explicatii mai pertinente.
Telepatia se poate explica prin entanglement quantic, influenta constiintei asupra materiei(vraji, minuni etc) este deja demonstrata, totul este energie (fum cum spuneau acum 4000 de ani anumiti filozofi) este deja de notorietate publica.
Peste 300 de ani o sa stim mai multe daca nu ne autodistrugem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Fain, cineva care are aceiasi parere ca si mine in ce priveste asa-zisa vrajitorie, totusi mai trebuie pana cand fizicieni cuantici vor ajunge la concluzia ca materia poate fi influentata prin ganduri, insa e doar o chestiune de timp, biocentrism face pasi mari spre a demostra acesta teorie. Apai legat cat exista Divinitatii sunt decord nu exista dovezi care sa certifice existenta sau inexistenta Ei, eu unul tiind sa cred ca exista.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt convins ca exista, dar nu in forma descrisa de biserica.
Exista in fiecare atom si este in afara timpului.

| Dorugar a răspuns:

Eu iti dau un nume de forum specializat in ceea ce vrei tu.
si anume
forum-anti-christi.forumers.ro

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dumnezeu exista. In cazul acesta nu putem vorbi de o lista contrara.

| hypothesis explică (pentru BogdantheDreamer):

Ok,argumente pentru existenta lui Dumnezeu.

| Dorugar a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu cred ca tu habar nu ai ce inseamna cuvantul "a exista".
Dar asta nu este o problema, poti cauta in DEX-ul on line. Si dupa ce ai gasit te rugam sa ne spui si noua carui inteles al acestui cuvant corespunde cu "existenta" lui Dumnezeu

| Denly a răspuns:

Singura curiozitate este de ce nu isi face simtita prezenta? Daca ar vorbi cu noi, ne-ar da sfaturi, ar fi usor sa ne descurcam in viata. El ne iubeste, dar ii lasa pe unii sa ne faca rau. De ce? Uneori am senzatia ca ne-a parasit. Sau ca nu exista.

| IvanMihai a răspuns:

Cel mai utilizat argument împotriva existenței lui Dumnezeu:
Cine l-a creat pe Dumnezeu?

Nici un Dumnezeu bun și atotputernic nu ar permite să se întâmple lucrurile rele.

| hypothesis explică (pentru IvanMihai):

Tu,parca pana acum o perioada, erai credincios, sau gresesc?

| IvanMihai a răspuns (pentru hypothesis):

Eu încerc să ajut răspunzând la întrebări.
În trecut am fost budist, nu mai sunt. Nu mai am aparțin nici unei religii.
Sunt sigur de un singur lucru: că avem suflet (conform budismului nu avem suflet).

De ce suferă oamenii nevinovați este întrebarea la care teiștii nu oferă un răpuns satisfăcător. Unii afirmă că de fapt nu există rău gratuit, mă îndoiesc de asta.

| Dorugar a răspuns (pentru IvanMihai):

Daca budismul spune ca nu avem suflet, asta inseamna ca este foarte inteligent, pentru ca suflet = viata sau flacara vietii.
Asa ca nu fi sigur ca exista suflet asa cu exista inima sau ficatul, sufletul este flacara care inseamna viata, flacara care se stinge camd se stinge si reactia de oxidare=ardere numita viata

| IvanMihai a răspuns (pentru Dorugar):

Sufletul există așa cum există orice organ al corpului uman.
Când o persoană moare sufletul părăsește corpul și se înalță la cer.
Este un lucru bun faptul că nu se termină totul odată cu moartea.

| Dorugar a răspuns (pentru IvanMihai):

Si ma rog unde este organul numit suflet si daca se poate transplanta ca orice alt organ, de ex rinichii?
Orice persoana moare numai dupa ce i-a murit sufletul, adica dupa ce i s-a stins flacara vietii, ai auzit ca la morti le creste unghiile si barba inca o zi dupa ce au murit? Acest lucru dovedeste ca corpul moare mai incet decat sufletul, sau mai clar corpul moare DUPA ce a murit sufletul!
2 De unde naiba scoti prostia ca nu se termina totl cu moarte?
Te gasisi tu sa contesti ceea ce spune Dumnezeu in Biblie?
Dumnezeu nu pomeneste in Biblie de nicio viata dupa moarte nici de Rai si nici de Rai, astea toate nu sunt decat minciuni inventate de niste sarlatani numiti parintii bisericii
Dupa moarte va fi la fel ca inainte de a te naste, adica nimic pentru tine.

| IvanMihai a răspuns (pentru Dorugar):

"Si ma rog unde este organul numit suflet si daca se poate transplanta ca orice alt organ, de ex rinichii?"
Sufletul este în tot corpul, dar nu poate fi văzut (în condiții normale), aparține lumii nevăzute.
Încă un mit spulberat: morţilor nu le cresc unghiile sau părul:
http://www.lovendal.ro/......sau-parul/
(Îți recomand să citești asta!)

"Te gasisi tu sa contesti ceea ce spune Dumnezeu in Biblie?"
Da, contest ceea ce "scrie" în biblie.

| Dorugar a răspuns (pentru IvanMihai):

Ce faci ping pong cu cuvintele si crezi ca ma duci?
In Biblie scrie si ce spune Dumnezeu si ce a spus Isus dar si ce au zis diferiti alti cioflingari inculti si analfabeti, ca Luca sau Marcu si multi altii, pai ce logica ai tu daca pui semnul de egalitate intre Dumnezeu Creatorul si un cioflingar nenorocit din comuna primitiva doar pentru ca biblia scrie de el`?
Pai ce a ajuns si cioflingarul Iuan sa fie egalul lui Dumnezeu?
Nu-ti dai seama ca deja modul de a gandi asa este o blasfemie?
Eu stiam ca in tot corpul este viata si nu sufletul, daca tu crezi ca sufletul este altceva decat viata corpului atunci din ce cauza e contrazici singur!
Daca sufletul este viata, si exact asta este, atunci prin moarte nu mai exista viata si nici suflet, ceea ce este confirmat de realitatea in care vedem ca niciun om mort NU are suflet viu.
Te rog sa nu-mi jignesti inteligenta cu Forumul lui LoveUnCal ca asa ceva am citit la gradinita

| IvanMihai a răspuns (pentru Dorugar):

Deci tu iei din biblie numai pasajele care îți plac?

| Dorugar a răspuns (pentru IvanMihai):

Si tu ca si credincios, nu faci acelasi lucru?
Macar eu iau din Biblie ceea ce zice Dumnezeu sau Isus in timp ce tu iei din Biblie ceea ce zic niste cioflingari primitivi ca Luca sau Marcu care trage in fund cu arcu!
Ce crezi ai voie sa alegi intre ceea ce spune Dumnezeu si ceea ce spune cioflingarul Marcu, un satanist care il are ca Dumnezeu pe Lucifer=Satana?
Tu cum iti permiti sa nu asculti de Dumnezeu si sa asculti de niste cioflingari?
Eu macar constientizez ca Biblia mare carte a miciunii a fost compilata amestecand cuvintele lui Dumnezeu cu cele ale unor cioflingari ca Ioan, Luca sau Marcu, si eu imi permit sa iau din mizeria numita Biblie doar pasajele in care vorbeste Dumnezeu sau Isus, restul de rahat, vad ca il iei tu!

| justadream94 a răspuns (pentru IvanMihai):

Chiar daca asta ar fi scopul omenirii? de a lua decizii singura? si de a-si decide singura soarata?

| Georgescu_Andrei_1990 a răspuns:

Inca de la inceputul timpurilor Oameni au cautat mijloace de manipulare in masa, acum 2000 de ani, nu exista nici tv, nici masini, nu exista tecnologie. Omul a fost creativ si a invetat Biserica, ne-a spus ca exista un Dumnezeu si un Hristos, Ei sunt stapani la tot, si daca mergi la biserica ei te iarta de pacate. Au fost popoare care nu au crezut in asta, asa ca conducatori au inventat cate ceva pentru fiecare... De aceea sunt atatea religi..si in ziua de azi, daca va fi o apocalipsa tecnologica, Biserica va detine toate puterea, nu parlamentul! (Asta este Logica mea)

| hypothesis explică (pentru Georgescu_Andrei_1990):

Lobotomie,clar!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Georgescu_Andrei_1990):

"Omul a fost creativ si a invetat Biserica, ne-a spus ca exista un Dumnezeu si un Hristos, Ei sunt stapani la tot, si daca mergi la biserica ei te iarta de pacate. Au fost popoare care nu au crezut in asta, asa ca conducatori au inventat cate ceva pentru fiecare... "
Cine ce a inventat intram deja in teoria conspiratiei.
". De aceea sunt atatea religi..si in ziua de azi, daca va fi o apocalipsa tecnologica, Biserica va detine toate puterea, nu parlamentul!"
Foai de mine ce previziuni, mai tu esti un mare profet. Daca ar un motiv pentru aparitia religiei, primul ar fi ca, omul avea nevoie sa-si explice propria existenta nicidecum controlul maselor, sau poate tu consideri ca in epociile tribale era de nevoie de tehnici de manipulare in masa.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit! Omul nu avea nevoie de religie ca sa-si explice lucrurile pe care nu le intelegea ci de stiinta, dar cum stiinta umbla inca cu pampersi la fund, omul a inlocuit-o cu credinta si nu cu religia.
Religia a fost facuta cu scopul de a controla si manipula masele folodindu-se de credintele populare.
In ziua de azi vedem ca stiinta da raspuns la mai toate intrebarile, ceea ce doveste clar ca nu era nevoie de religie ci de dezvoltarea Cunoasterii Rationale, pe care ce sa vezi, chiar religia a franat-o cat a putut!