| anonim_4396 a întrebat:

Cineva mi-a zis,chiar de aici de pe TPU, ca polutia nocturna este pacat.Este adevarat? Daca da, cum se lupta cu acest soi de vis?

32 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

După creștini e păcat să și respiri, așa că te poți calma, e ceva perfect normal.

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Dupa care crestini? Sper ca realizezi ca nu exista un crestinism standard, sau vreo autoritate crestina (in afara de isus) care sa poata sa dea legi si guidelines care sa fie respectate de toti crestinii, da?

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Bine, reformulez pentru sufletul tău de creștin atacat:

După Biblie e păcat să și respiri, așa că te poți calma, e ceva perfect normal.

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ti-ai schimbat brandul de crack? Ce biblie citesti tu?

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar nu sunt crestin. Si nici nu ma pot simti atacat de cineva ca tine, care are probleme clare de agresivitate, si frustrari latente (si zic asta pentri ca te simti nevoit(a?) sa ataci tot ce nu iti convine.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Nu mă dezamăgești, adică nu e ca și cum mi-ar păsa de viața ta și dacă ești sau nu creștin. Și totuși nu ai dat niciun argument să îți susți punctul de vedere, deci până acum ți-ai încins tastatura degeaba.
Eu vorbesc de biblia aia în care e păcat să fii ateu, să faci sex înainte de căsătorie, să crezi în alți zei și încă o listă lungă de cerințe la fel de absurde care în general se pedepseau prin uciderea cu pietre, nu vorbim de aceași carte?

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu stiu daca vorbim despre aceeasi carte. Crestinii sunt aceia care urmeaza invataturile lui Isus, si Isus nu prea zicea lucrurile alea. Si mai mult, el s-a asociat cu oameni care incalcau poruncile din vechiul testament.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Aaa, înțeleg, avem un pocăit aici? Doamne, ce dor îmi era de diversitatea de pe TPU. Cât timp creștinii spun că ei se bazează pe Biblie, iar Biblia are atât Vechiul cât și Noul Testament, cred că afirmația mea este totuși fondată, că alegeți voi ce vă place din Biblie nu e treaba mea și sincer nici nu prea mă interesează.

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Intelegi gresit, sorry. Nu sunt nici crestin, nici pocait, si nici nu cred ca Isus este singura cale. Si cum ziceam, nu exista o autoritate crestina care sa spuna pe ce carti se bazeaza crestinismul.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Ah, my bad. Acum brusc ești mai simpatic, nu mai spune de două ori că poate te scot la o bere laughing.

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ai aproape 18 ani, de ce nu? big grin

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Îmi place că te-ai asigurat prima dată. Prudența înainte de toate, nu? laughing

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ma rog, teoretic doar sa iesi la o bere cu cineva sub 18 ani nu este ilegal, nu? big grin

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Teoretic e ilegal să își ia o bere cineva sub 18 ani, deci sunt mulți factori mai puțin sau mai mult ilegali când vine vorba de „sub 18 ani" într-o discuție laughing

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Cred ca e ilegal sa vinzi o bere la persoane sub 18 ani, nu sa-ti iei o bere. Sau sa bei o bere. Sau sa dai o bere unei persoane sub 18 ani happy Oricum, se gasesc cai de a ocoli litera legii big grin

Dar inainte sa-ti placa de mine prea mult, tin totusi sa mentionez ca desi nu sunt crestin, sunt teist.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

E ilegal să vinzi, consumul nu cât timp nu e în spații publice. Deci da, se găsesc mereu rezolvări. Și nu am o problemă cu teiștii, ci cu oamenii închiși la minte care au o siguranță absurdă în credința lor și nu pot admite că există șansa să se înșele, că zeul lor poate să nu fie zeul corect, că ce ei consideră păcat e relativ și o listă lungă. Nici eu nu cred că sunt cea mai atee persoană, dar în viață nu mă ghidez după nicio carte sfântă sau zeitate și nu mă interesează în general ce e considerat păcat de o religie sau alta. Admit că poate să existe un zeu, dar dacă există tot cred că nu mă influențează cu nimic și că nu am nevoie de ajutorul lui pentru a obține ce îmi doresc.

| YesViRginia a răspuns (pentru Radu284):

Ce-mi poti spune despre teisti?

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Deci tu atunci esti un fel de agnostic deist? happy Good happy
Eu sunt ceva de genul 3/4 teist/deist.
Cred ca exista un creator, cred ca suntem aici pentru un scop (a ajunge ca el sau better), cred in viata eterna, suflet si reincarnare, si nu cred in conceptul de pacat, sau bine/rau absolut.

| Radu284 a răspuns (pentru YesViRginia):

Teismul este o doctrina in care exista un creator care a creat universul si participa activ la mersul universului. Deismul este doctrina in care exista un creator, dar acesta nu participa la univers dupa creatie, si fie doar observa, fie a plecat.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Nu mă omor după împărțirile ăstea, sinceră să fiu, sunt doar o persoană care nu se simte influențată de ceva superior și nu apelează la acel ceva.
Și totuși, mi-ar plăcea să existe reîncarnarea, deși îmi e frică în ce aș putea să mă reîncarnez eu laughing

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Exista unele dovezi (in sensul de evidence, nu proof) pentru reincarnare. Daca stii engleza bine, iti pot da niste linkuri interesante.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Știu, știu, chiar mi-ar plăcea. Să sperăm că o să mă convingă.

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Good :)
http://www.youtube.com/watch?v=NnCr4etOZLw
http://www.youtube.com/watch?v=EocU-JKWpuc (poti sa sari de primele 2 minute)

Let me know ce crezi.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Îți zic diseară, că momentan sunt pe wifi și merge ca naiba, dar revin și îți zic big grin

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Interesante clipurile, dar tot m-au lăsat cu câteva întrebări, nu m-a convins complet, deși ar fi prea frumos să fie așa. Dacă aș găsi un nene ca ăsta chiar aș încerca așa ceva, sunt curioasă, sinceră să fiu.

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Uite inca ceva: http://www.youtube.com/watch?v=7mKGdK_JCcU

As incerca si eu un past life regression, am multe intrebari. Poate gasim ceva sa mergem impreuna :D

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Nu mai mă uit și la ăsta în seara asta că deja e prea mult pentru o singură noapte, poate mâine. Mă îndiesc că putem găsi așa ceva fără să coste o grămadă și să fie cel mai probabil fals, adică nu pare ceva ce poate face orice fraier. Dar dacă găsești ști unde să mă cauți big grin

| Radu284 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Take your time, mai am multe :p
Ideea e ca nu prea poti sa-ti iei teapa, adica ori merge ori nu merge. Daca nu merge, probabil ca-ti poti lua banii inapoi. Eu am incercat odata un grup hypnosis pe youtube, adica cineva facea o demonstratie pentru o sala intreaga, si am avut niste flashbackuri (si aproape ca am adormit). Dar ideea e sa ai pe cineva care sa te ghideze, sa te intrebe, etc.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Păi eu cred că nu poți să îi iei înapoi și o să te aburească pe banii tăi, nu știu exact cum funcționează, dar totuși trăim în România, deci nu m-ar mira deloc.

NOname
| NOname a răspuns:

Cum a zis FucktheSystem.

| sublime89 a răspuns:

Asta ar fi un pacat "fara de voie" laughing Nu exista, chill.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia nu spune că aşa ceva este păcat. Îţi dau o idee: când cineva spune că ceva este corect sau greşit roagă-l să-ţi arate baza biblică, adică versete din care să reiese acea idee.
Cele bune!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Procesul, numit poluţie nocturnă, este absolut normal şi e menţionat chiar şi în Biblie (Leviticul 15:16, 17). El reprezintă dovada că sistemul de reproducere funcţionează şi că eşti pe cale de a deveni bărbat.
E o chestie involuntara, nu te ingrijora pentru asta