| PorumbRodica1965 a întrebat:

Comemorarea mortii lui Isus, anul acesta se va tine in data de 3 aprilie, dupa apusul soarelui, peste tot pamantul locuit. Este o sarbatoare unica, pe care urmasii lui Isus au respectato cu strictete in fiecare an. Te ve-i alatura si tu cu respect, celor care doresc sa faca lucrul acesta in amintirea mortii lui Isus? Luca 22:19, 20.

53 răspunsuri:
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Si daca nu ma alatur ce se intampla?

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Rodicuto mersul la biserica e ca si practicarea sexului...nu vorbesc cu lumea cand o fac.
Tu faci propaganda, ca am citit intrebarea asta la tine?

| MskDesign a răspuns:

Eu nu sunt urmasul lui Iisus sau a altor divinitati.

| KodrutZ a răspuns:

Nu ma alatur nici unei comemorari a carei instiintare imi vine din partea unor agramati. Invata sa scrii mai intii.

| KodrutZ a răspuns (pentru MskDesign):

Nu ti-ar conveni sa fii progenitura lui Thor sau macar a Omului Invizibil? big grin

| MskDesign a răspuns (pentru KodrutZ):

Cand am sa fiu actor de filme, am sa iti dau un raspuns.

| KodrutZ a răspuns (pentru MskDesign):

Bun raspuns asta. Da' totusi eu zic ca Thor il bate pe gizas de se pis-caca pe el!

| MskDesign a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu amesteca sexul cu mersul la biserica! Sexul este benefic si mersul la biserica este daunator.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MskDesign):

Am vrut sa zic a aceste lucruri sunt intime si nu se discuta in public.

Răspuns utilizator avertizat
| MskDesign a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Scuza-ma Angycut, dar este pentru Ionut1492.

Daca tot esti asa de inteligent si mi-ai dat ignore, vreau sa-ti reamintesc ca doar lasii fac asa ceva si refuza o confruntare. Persoanele ca tine sunt persoane fara caracter, cu o inteligenta inspirata din biblie, nu fac altceva decat sa refuze realitatea faptelor.Despre sex si biserica iti pot spune ca am habar, si inca cum.

| KodrutZ a răspuns (pentru MskDesign):

Depinde de care parte a sexului te afli si ce orificiu penetreaza...

| sublime89 a răspuns:

Deci Isus a murit, si peste 3 zile a inviat. Asta inseamna ca e ca si cum nici n-ar fi murit deloc. Nu e Isus viu acum? Nu asa ne invata crestinismul? Cum sa comemorez moartea cuiva care e viu?

| danut a răspuns:

Draga Rodica, te-am rugat sa nu mai faci prozeletism pe aici, iti poti spune opinile dar fara prozeletism. Ti-am mai spus ca ANUAL eu cunosc peste 120.000.000 de oameni care sarbatoresc AMINTIREA SACRIFICIULUI (morti) facut de Dumnezeu Isus Hristos si acum v-ati gasit si voi sa ce? IL VETI RECUNOASTE de Mantuitor, Dumnezeu si ii veti da onoarea respectiva? Nu prea cred, mai degraba seamana cu o manipulare pentru a intari" cele pe care le sustineti, dureros moment.

| PorumbRodica1965 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Fiecare in dreptul constiintei lui, poate decide. Nu este obligat sa studieze BIBLIA sau sa primeasca instruirea spirituala potrivita. Insa alta sarbatoare pentru crestinii adevarati, nu este pe parcursul unui an.

| PorumbRodica1965 explică (pentru remus1007):

Este alegerea ta. (chiar si in scrierea corecta )

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Scumpo, consider ca o femeie credincioasa, in felul ei, nu ar trebui sa faca analogie de acest gen. Nu? Tu faci ce doresti draga mea, obligatia mea fata de tine si fata de toti semenii mei este sa te instiintez, atat. Biblia ne invata :,, unde este inima ta, acolo este comoara ta. "

| PorumbRodica1965 explică (pentru MskDesign):

Nu, esti urmasul pacatosului Adam, si pentru tine s-a jertfit Isus sa te salveze din pacat si din moarte. Recunostinta fata de acest act, inseamna, ascultare de Dumnezeu, asimilarea cunostintei prin studierea Bibliei, si infaptuirea vointei lui Dumnezeu.

| PorumbRodica1965 explică (pentru KodrutZ):

Da multumesc de sfat. Tu stii, ca sunt multi in felul lor care nu au atata carte, dar stiu ce vor. Sunt si analfabeti, si orbi si muti si surzi,, dar asa cum sunt au avut privilegiul sa-l cunoasca pe Dumnezeu, si sa-i aduca bucurie si onoare Suveranului Universului. Poti sa-l lauzi pe Dumnezeu, chiar daca ai putine clase in felul lumii.Constiinta educata pozitiv, dicteaza inimii ce pozitie sa ia.

| PorumbRodica1965 explică (pentru KodrutZ):

Uite de ce scriere si instruire dai tu dovada. De ce ocupi spatiul cu ceva care nu zideste?

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Isus a murit ca om. A inviat ca forma de viata spirituala, cum a fost inainte de-a se naste pe pamant ca om. El a poruncit continuatorilor sai sa comemoreze moartea sa, odata, in fiecare an (Luca 22:19, 20)Iar cei care doresc sa-i fie recunoscatori lui Duimnezeu si lui Isus, asculta sfatul (Ioan 3:16; ).

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Daca tu spui ca,, cunosti 1200... de persoane este mare lucru sa cunosti asa ceva, atatia oameni, sa le cunosti numele, calitatile, dorintele, modul de gandire de viata,, mare lucru.Dar nu inteleg de ce te acidulezi tu, pentru ceea ce fac eu? Daca nu-ti place, nu-i da importanta, doar Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa stea de partea lui. Daca tu consideri ca esti credincios, in felul tau, si cauti sa faci ceea ce tu vrei, nu ceea ce vrea Dumnezeu, este vointa ta, dar eu, atat cat tine de mine, vreau sa fac,, vointa lui Dumnezeu " care ne-a creat > (Iosua:24:15)

| KodrutZ a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Fiindca daca as avea o caramida ti-as arunca-o in cap, poate iti revii.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Fara suparare, Rodica, dar nu imi place modul vostru deseori,, agresiv'' prin care va de a face cunoscut,, cuvantul Domnului'' asa cum va place sa ziceti....Crede -ma cei interesati se pot informa si vor stii si fara ajutorul vostru.

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ok, deci nu a inviat cu trupul, sa inteleg? Asta e sigur o varianta mult mai plauzibila.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ceea ce tu numești prozelitism Isus a numit predicarea veștii bune și a poruncit continuatorilor săi s-o înfăptuiască.

| PorumbRodica1965 explică (pentru KodrutZ):

Bravoo! Multumesc esti foarte generos! Reprezinti crestinul din tine, si de ce nu, educatia ce ai primit-o. Fii bucuros ca sunt multi ca tine, si putini ca mine. Dai si tu ce poti.

| KodrutZ a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da, sigur, ca tatz care se nasc pe aici sint crestini de la mama lor, nu au dreptul la nici o alegere.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Tu, si multi, care nu pot aprecia, nu sunt obligati de nimeni sa accepte o marturie informala, insa este foarte trist, ca de fapt unii oameni resping un adevar, care le-ar putea salva viata, intr-o zi de razbunare a lui Dumnezeu, care este in fata noastra. Dar, asa sunt oamenii, unii apatici, unii au nevoie de Dmnezeu sa-i ajute numai in suferinta lor, cand le merge bine, uita si de cine i-a facut. Spui tu ca oamenii se pot informa si fara ajutorul nostru", dar tu crezi ca lucrarea pe care o facem noi este zadarnica? Multi oameni din toate natiunile, studiaza Biblia cu Martorii lui Iehova, in aceste zile, si ajung sa cunoasca Biblia.(Foarte multi oameni, nu au Biblia, nu au habar de scrierea ei, pentru ca popii i-au tinut in intuneric, ca sa nu ajunga la cunoasterea adevarului, sa creada doar ce le zic ei, departand-ui de Dumnezeu, si de aceea la unii le vine greu acum sa accepte Biblia, )Insa oamenii cu inima sincera fac schimbarile necesare in viata lor, si se lasa invatati de Dumnezeu prin Cuvantul sau, pentru a fi apti, de orce lucrare buna. Ei bine, daca tu nu esti de acord, si nu-ti place, fii pe pace, ca aceasta lucrare pe care Isus a initiat-o, nu se va opri, decat atunci cand Dumnezeu va hotara, si nu se va mai face niciodata. Noi respectam porunca lui Dumnezeu, de-a ne iubi semenii, si ceea ce Isus a poruncit. Ascultam mai mult de Dumnezeu ca stapanitor decat de oameni.