| WhatheWow a întrebat:

Comform Vechiului Testament, viata Omului pe pamint e o pedeapsa; atunci de ce spun crestinii ca viata e un dar de la Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Nu! Nu e o pedeapsa ce tine de loc ci de conditia umana.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Unde scrie asa ceva?

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Adam si Eva nu au fost alungati din Eden si pusi sa-si traiasca viata pe pamint prin sudoarea fruntii ca pedeapsa?

| doctorandus a răspuns (pentru WhatheWow):

Ei da, dar printre urmasii lor au fost si bogatani.

| WhatheWow explică (pentru doctorandus):

Da ma, dar bogatanii sint mai smecheri!

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a creat pe om ca sa se bucure si sa fie fericit.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Da, aici nu stii ce sa mai spui; e viata omului pe pamint o pedeapsa?

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu,ea este o binecuvantare.Este viata in care ne pregatim locul unde ne vom petrece vesnicia.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Tot nu vrei sa recunosti, chiar daca Biblia e foarte clara in aceasta privinta.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu stiu ca Dumnezeu a spus:,, Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul.,, Suferinta si boala sunt consecintele neascultarii, dar Dumnezeu ne-a creat ca sa isi gaseasca placerea in noi! Daca vrei iti dau trimiteri.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

17. "Iar lui Adam i-a zis: "Pentru că ai ascultat vorba femeii tale şi ai mâncat din pomul din care ţi-am poruncit: "Să nu mănânci", blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrăneşti din el în toate zilele vieţii tale!
18. Spini şi pălămidă îţi va rodi el şi te vei hrăni cu iarba câmpului!
19. ÃŽn sudoarea fetei tale îţi vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care eşti luat; căci pământ eşti şi în pământ te vei întoarce".
20. Şi a pus Adam femeii sale numele Eva, adică viaţă, pentru că ea era să fie mama tuturor celor vii.
21. Apoi a făcut Domnul Dumnezeu lui Adam şi femeii lui îmbrăcăminte de piele şi i-a îmbrăcat.
22. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!"
23. De aceea l-a scos Domnul Dumnezeu din grădina cea din Eden, ca să lucreze pământul, din care fusese luat."
Mie asta nu mi se pare o binecuvintare!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Da,sigur asta a fost dupa ce Adam si Eva au pacatuit!

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Am specificat; viata omului pe pamint!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Dorinta lui Dumnezeu de la inceput a fost ca sa-si impartaseasca dragostea Sa.In mod etern, a existat dragoste Intre Tatal, Fiul Si Duhul Sfant. Dorinta lui Dumnezeu a fost sa aiba copii - o familie cu fii şi fiice creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, care in mod intim sa poata relata cu Dumnezeu intr-un mod care sa-L satisfaca pe El.Copii care sa fie ca El, care sa-L iubeasca din inima pentru ca au vrut asta, aceasta este ceea ce Dumnezeu-Tatal vrea. Acesta a fost scopul lui Dumnezeu in creatie- sa aiba o familie catre care El sa- si poata exprima dragostea Sa si sa primeasca dragoste.(Efeseni 1:3-5)

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Iar ma faci sa-ti dau un citat care sa darime ceea ce spui :22. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!" Vad, ca Dumnezeu a vrut sa fim ca El!?

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Asta s-a intamplat dupa caderea lor in pacat.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Pai Dumnezeu nu a vrut sa ne faca unul dintre Ei, ci un rob fara gindire care sa execute ce porunceste El!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu una stiu ca atunci cand va veni El vom fi ca El!

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Da, e convigerea ta si vreau sa crezi ca incerc sa ti-o schimb ci doar purtam discutii logice pe aceasta tema.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru WhatheWow):

Pedeapsa e munca pentru mancare. inainte adam si eva traiau practic in puf, acum te chinui o luna de zile pentru cativa banuti

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu este corect sa dam vina pe Dumnezeu.El doreste binele nostru.A platit pretul pentru pacatele noastre si ne cheama sa primim iertarea pentru pacatele noastre si sa fim fericiti cu El in eternitate.

| WhatheWow explică (pentru Allrc24Orthodox):

Da, ai dreptate dar e mai mult decit atit.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Eu nu dau vina pe nimeni EmaS, mai ales pe Dumnezeu, spun doar ce scrie Vechiul Testament. Stiu ca pentru voi e mai important Noul Testament dar, asta e o alta discutie.

| shadovv a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu! Nu e o pedeapsa ce tine de loc ci de conditia umana.

| doctorandus a răspuns:

EmaS zice ca Dumnezeu ne-ar fi trimis in aceasta lume in care durerea este inevitabila iar mantuirea este nesigura pentru ca altfel el nu ar fi fost satisfacut. Oare de ce Dumnezeu, daca e iubitor, nu ne-a creat abia dupa Judecata de Apoi, ca sa nu mai avem parte nici de durere, nici de posibilitatea de a fi damnati? In Biblie nu scrie nicaieri ca i-ar fi interzis sa creeze suflete omenesti dupa incheierea Judecatii de Apoi si ajungerea mantuitilor in rai.

| doctorandus a răspuns:

EmaS va deveni ca El, asta inseamna ca va deveni Dumnezeu. E prin urmare mormon(a).

| WhatheWow explică:

Am postat mai sus argumentele Jasser.

| DyNo a răspuns:

Trebuie sa intretina cumva docma, nu-i asa?

Răspuns utilizator avertizat