| anonim_4396 a întrebat:

? Conform crestinismului, care varianta este corecta :

a - oamenii au fost facuti inaintea animalelor
b - animalele au fost facute inaintea oamenilor

25 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Varianta "a" este oricum irelevant.
Oamenii nu aveau cum sa fie "facuti" inaintea animalelor asa cum nici gasca nu avea cum sa fie "facuta" inaintea pasarilor.
Omul este un animal, atunci cand ai creat omul automat ai creat un animal, asa ca nu ai cum sa creezi omul primul iar animalul al doilea.
Insa, chiar daca toti oamenii sunt animale asta nu implica si ca toate animalele ar fi oameni, prin urmare, varianta "b" este posibila, cu conditia ca animalele respective sa nu fie oameni.
P.S.: Tin sa reamintesc ca aici vorbim de niste termeni inventati de om. "Animal" este un termen pe care omul si-l atribuie, asa cum termenul "om" este un alt termen pe care el si-l atribuie.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

De inteles ai inteles intrebarea (sau nu?). Am zis "conform crestinismului" iar acea religie o arde gen "oamenii nu ie animale". Facandu-le pe plac crestinilor, am pus intrebarea avand in vedere ca in biblie apar 2 povesti : una in care oamenii (care nu ie animale) au fost facuti inaintea animalelor si a 2-a varianta in care animalele au fost facute inaintea oamenilor (care ie miezul din fanta). Intelegi? Nu prea are rost sa filozofezi la aceasta intrebare avand in vedere ca vorbim despre crestinism si crestini iar ei o ard cu "oamenii nu ie animale". Deci mai pe scurt, daca e sa luam biblia, atunci intrebarea este valida.

Stii ca in biblie sunt 2 variante nu? Eu voiam sa stiu care varianta considera crestinii ca e corecta (ambele nu pot fi adevarate).

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Dingr-o balaceala de povesti adunate si bagate la gramada ce sa intelegi. Daca nu intelegi tu ce crezi sau te astepti sa te lumineze crestinii.Probabil sint 2 povesti scrise de 2 personae diferite si "desteptul"care lea pus gramada era ocupat cu altceva.

| relian a răspuns:

Cel care a pus povestile din biblie gramada nu a avut coretori, probabil nu mai avea bani sa mai plateasca pe unia sa corecteze si i-a dat drumul asa.Si sa ajuns la o balaceala care din prostie i-a fost aluia favorabila.Cum se spune unde dai si unde crapa.

| Mădă0611 a răspuns:

B. In ziua a 5-a a creat pestii si pasarile si in ziua a 6-a celelalte animale si "neanimalele", oamenii.

| fuzzer a răspuns:

Daca mergi pe invataturile Bibliei, aceasta carte, iti ofera si primele date stiintifice cu privire la pamant, si chiar la omenire...

"Dumnezeu i-a creat pe primii oameni Adam si Eva, in gradina Edenului".

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Asa ceva consideri tu ca face parte din "date stiintifice"? Pentru tine "god did it" e stiinta?

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteligentule, Biblia a fost creata cu cateva mii de ani in urma, si in Biblie s-a specificat pentru prima data ca Pamantul este rotund...

Pe urma au venit si studiile lui Galileo Galilei care au dovedit asta.

Nu vorbi in necunostinta de cauza!

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

"in Biblie s-a specificat pentru prima data ca Pamantul este rotund"... rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor Pacat ca atat biblia cat si istoria te contrazic.

"studiile lui Galileo Galilei care au dovedit asta"... Galilei a dovedit ca pamantul este rotund? laughing Mai incearca.

"Nu vorbi in necunostinta de cauza! "... cum iti permiti sa imi zici mie asa ceva cand tu oferi aberatii si pretinzi ca sunt afirmatii corecte? Studiaza-ti biblia si studiaza istoria inainte sa o arzi inteligent.

Daca e sa o ardem cu interpretari si chestii de genul, atunci scrierile hinduse spun despre pamantul rotund inaintea bibliei. Ia-o p'asta.

Apropo de rotund, stii ca pamantul NU este rotund nu?

Nu o arde inteligent atunci cand nu esti. Daca ai impresia ca biblia contine chestii stiintifice (si nu idiotenii gen "zeul meu a facut asta"), atunci dovedeste.

Apropo de idiotenia debitata de tine mai sus... conform altor religii, si ele contin chestii stiintifice gen zeii X, Y si Z au creat oamenii si tot ce exista. Consideri asta o dovada valida pentru zeii respectivi? Sigur ca nu. Ignoranta, tupeismul, favoritismul si nesimtirea nu isi au locul intr-o "dezbatere" (in cazul tau nu e vorba de o dezbatere pentru ca ai pierdut inainte sa incepi). Mai pe scurt, data viitoare cand vrei sa o arzi inteligent asigura-te ca spui chestii inteligente si asigura-te ca stii despre ce vorbesti.

Acum sa revenim la "rotund". Daca te uiti la luna si la soare poti sa observi forma lor si poti sa spui la fel despre pamant fara nici o problema, nu trebuie sa fi un geniu pentru a-ti da seama de asta. Totusi, soarele si luna spun doar despre "rotund" nu si despre forma adevarata a lor. Rotund poate fi si ceva plat gen o farfurie. Ea e rotunda dar e si plata (cat de cat). Cu toate astea, termenul "rotund" contrazice anumite pasaje din biblie. Ia-o p'asta (iar).

Afirmatia "dumnezeu i-a creat pe primii oameni Adam si Eva, in gradina Edenului" contine extrem de multe date stiintifice (poate ma lamuresti si pe mine care sunt acele "date stiintifice" si poate mi le arati). BRAVO. Esti extrem de inteligent. Du-te si revendica-ti premiul Vaca de Haur. Ma mir cum de nu ti-au propus "specialistii" sa faci parte din echipa lor, sa fi si tu un cercetator desavarsit. Cred ca IQ-ul tau e undeva pe la 260 nu?

Ai inceput cu facerea oamenilor si a pamantului dupa care ai trecut la forma pamantului incercand sa pari inteligent. Penibil. Ai crezut ca daca o dai in bara cu un subiect poti sa treci la urmatorul fara nici o problema? Mai incearca.

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un ignorant, nu are rost, sa discut cu persoane ca tine, pe aceasta tema...

Dar totusi, as fi vrut sa vad oameni ca tine ce comenteaza aiurea, acum cateva mii de ani cand nu existau atatea informatii cu privire la Pamant, si sa se trezeasca unul sa spuna ca Pamantul este rotund..De fapt Pamantul este geoid, si nu-mi pasa de parerea ta, si cum m-ai catalogat tu.

Daca cunosti atat de bine istoria, ce spui despre nasterea lui Cirus cel mare(adica primul)?

Nasterea lui a fost profetita, cu cateva sute de ani inainte sa se nasca, istoria vorbeste despre asta. Dar totusi, primele detalii cu privire la acest imparat le ofera Biblia, si tot aceasta carte plina cu "povesti", iti spune in ce an a fost distrus Ierusalimul, adica in 70 e.n.

Am observat cat de bine cunosti istoria...

In cazul de fata, nu crezi ca dai dovada de ignoranta, exprimandu-ti opinia despre ceva de care nu ai niciun habar? Plus ca ma faci in tot felul, din cauza unui raspuns inofensiv, as fi un idiot sa ma contrazic, sau sa te fac pe tine in tot felul.Te las asa cum esti!

Pace-n suflet sa ai!

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Era clar ca o sa incepi sa schimbi (iar) subiectul atunci cand o dai in bara. Tipic din partea celor ca tine.

Raspuns inofensiv? Bai militecticus... cand o arzi cu "biblia contine detalii stiintifice" dupa care zici "zeul x a creat oamenii", acela NU este un comentariu inofensiv. Este atat o insulta la adresa bunului simt cat si un raspuns tupeist. Pretinzi ca biblia contine detalii stiintifice dar cand ti se cer acele detalii incepi sa dai cu stangul in dreptul iar cand e clar ca ai pierdut discutia incerci sa schimbi subiectul ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Ai inceput prin facerea pamantului si a oamenilor, ai trecut cu nesimtire la forma pamantului iar acum o arzi cu profetie. Atunci cand gresesti ceva, macar ai bunul simt sa recunosti greseala nu o sa schmbi subiectul.

Nu o mai arde atat de tupeist, nu mai fi nesimtit si nu te mai crede inteligent. Imi permit sa spun ca stiu mai multa istorie decat tine si ca un mic bonus, imi permit sa spun ca iti cunosc religia mai bine decat o cunosti tu.

Nu te fac in diverse feluri din cauza unui raspuns "inofensiv", te fac in diverse feluri pentru ca :

1 - esti asa
2 - aberezi in comentarii
3 - prezinti greseli pe post de afirmatii corecte
4 - te crezi inteligent si nu e cazul

Du-te si invata inainte sa o arzi inteligent in raspunsuri, invata macar lucrurile de baza, sa stii macar datele elementare legate de subiectele pe care vrei sa le dezbati.

Momentan ai trecut prin 3 lucruri : facerea pamantului si a oamenilor, forma pamantului si profetie. Bravo, esti campionul zilei la tupeism si ignoranta.

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vina mea ca tu ai inteles gresit!

Am inceput, cu facerea lumii prin Adam si Eva inteligentule, caci la asta se refera intrebarea ta, cu animalele si oamenii.

Pe urma am trecut, la stiinta sa-ti arat ca Biblia contine si detalii stiintifice, eu nu ma feresc de ceea ce am spus, si "nu-mi dau cu stangul in dreptul"...

Tu nu cunosti religie, niciun gram, uite dovada:

Biblia raspunde: "…eu eram mesterul Lui, la lucru langa El, si in toate zilele eram desfatarea Lui, jucand neincetat inaintea Lui, jucand pe "rotocolul pamantului" Sau, si gasindu-mi placerea in fiii oamenilor." (Proverbele 8:30-31)...

Am observat cata istorie, stii...

Pe urma am trecut la profetii, sa-ti demonstrez ca Biblia continte date, si evenimente istorice.

Chiar nu-mi dau seama care face aici pe desteptu, si-si da cu stangu in dreptu...

Poate ca tu ai dreptate... Poate ca eu am dreptate...Pastreaza-ti calmul, n-o lua razna, e doar o discutie, asta nu te face mai inteligent.

Am incheiat aceasta discutie!

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Tu fie esti "special" fie esti "special".

De cate ori trebuie sa iti repet ca "zeul meu a facut asta si asta" NU reprezinta un "detaliu stiintific"? Vad ca nu te ajuta inteligenta sa intelegi acest lucru simplu. Cred ca ai IQ-ul mai mic decat numarul meu de la papuc.

Ai trecut de la un subiect la altul, ti-am aratat ca sunt gresite, ai facut afirmatii stiintifice ERONATE iar acum vad ca nu te lasi, inca esti tupeist si iti permiti sa imi comentezi in loc sa recunosti ca ai gresit. Se pare ca aroganta si mandria nu te lasa sa recunosti ca ai gresit.

"asta nu te face mai inteligent"... din pacate ai dreptate, discutia cu tine nu ma face mai inteligent motiv pentru care nu am de ce sa mai raspund viitoarelor tale aberatii.

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu imi bazez cunostintele pe o carte, si pentru tine aceasta carte poate fi una cu "povesti", tot ce-am scris am scris din "Biblie". si-am dat citate...

Am precizat si date istorice, precum si evenimente, mentionate in Biblie.

Eu n-am zis nimic de la mine, daca eu gresesc, greseste si aceasta "carte".Si aici nu e cazu!
Nu te fac in niciun fel, crezi ce vrei, fa-ma cum vrei, pentru mine nu prezinta importanta!

| Maxim96 a răspuns:

Omul a fost facut in ultema zi a creatiei

| Scarbo a răspuns:

B, asa zice in geneza, oricum omul tot este un animal chiar daca are cateva jucarii.

| Dumniezău a răspuns (pentru Scarbo):

Ce vrei sa zici prin jucarii?

| Scarbo a răspuns (pentru Dumniezău):

Tehnologie.

| Ben00 a răspuns:

C - nu prezinta importanta

| Inferno a răspuns (pentru Ben00):

O completare este absolut necesara:
"C -(Pentru ignoranti) nu prezinta importanta."

| RisenLight a răspuns:

Varianta b. intrebare simpla.Dar hai sa mai completez cu o explicatie practica.
La fel cum inainte sa te muti intr-o casa ti-o finisezi cumperi mobila, iti asiguri confortul si conditile mai intai si abia apoi te muti acolo tot asa si omul era irelevant sa fie creeat inainte de a i se asigura toate conditiile.
Simplu happy

| ITvladutu a răspuns:

B// daca dragonii (care cred ca sunt animale) au fost mai inainte. Si daca oamenii au sunt trasi din maimute. e clar. Dar conform crestinismului, oamneii au fost creati de Dumnezeu.

| DiandraDya a răspuns:

Animalele apoi omul