| Serenade a întrebat:

Conform crestinismului si a altor catorva religii, noi care suntem peste restul animalelor avem binecuvantarea sau blestemul sa traim vesnic dupa ce murim laughing. Stiu ca este greu de crezut dar inca avem colegi de specie care stiu ca vor trai vesnic, atentie ei nu cred, ei stiu 100% ca asa va fi. Mai exact viata aceasta este doar un test amarat care ne trimite intr-un loc frumos sau intr-un cosmar, pe scurt dupa religia crestina aceste 2 locuri se numesc iad si rai. Raiul este rasplata pentru ca ai fost suficient de credul sa crezi ca Dumnezeu a venit pe pamant ca sa faca pe mortul timp de 3 zile ca apoi sa invie miraculos si toate astea pentru a ne ierta pacatele. Iar pentru cei care au fost sceptici la aceasta povestioara prezentata in best seller-ul lui Dumnezeu(biblia), ii asteapta pedeapsa si anume iadul etern. Acum din cate stiu eu, o pedeapsa are ca scop indreptarea omului care a gresit, dar cum poate o pedeapsa eterna sa aiba vreun scop? O pedeapsa ar trebui sa te faca mai bun, dar cum poti sa devi mai bun cand esti intr-un loc unde absorbi foc si elimini durere pentru o eternitate fara nici o cale de iesire? Oare Dumnezeu este sadic si il binedispune suferinta creatiei lui? Asta ar fi cea mai buna explicatie pentru iad, ca din cand in cand si pe mine ma binedispune suferinta semenilor mei, dar doar din cand in cand si nu tot timpul, nu pot fi chiar ca si Dumnezeu.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Duucu a răspuns:

Gandesti foarte bine,daca ar fi sa o luam sincer, TOTI vom ajunge in Iad, si vom arde ca niste mititei, iar Dumnezeu de va manca cu bere, adevarat?

| Intrebari200 a răspuns (pentru Duucu):

Daca intrebi un preot despre masturbare iti va raspunde ca esti condamnat la o vesnicie in Infern. mare pacat (iti va raspunde el). pai eu as spune baietii sa ne pregatim pentru ca n-o sa mai aiba Iadul loc de noi >big grin

| 2k a răspuns (pentru Intrebari200):

We will have good company in Hell! Multe minti luminate vor fi alaturi de noi sigur nu ne vom plictisi laughing

Răspuns utilizator avertizat
| calmopenmind18 a răspuns:

Nu cred cu ardoare in Dumnezeu dar la religie o auzeam pe profa ca se vor deshide portile iadului (la sfarsitu lumii)... nu stiu uite pe aici

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/13judecatadeapoi.htm

Dumnezeu nu e asa sadic!:)

| Intrebari200 a răspuns:

Pur si simplu ai aplauzele mele!