| AnicaiAlin a întrebat:

Conform
http://www.tpu.ro/......u-ingerul/

si

http://www.tpu.ro/religie/cand-au-fost-creati-adam-si-cu -eva-iadul-exista/

si a interpretarii bibliei, adam si eva au fost primi oameni(trup si suflet) iar iadul nu exista.
Prin deductie logica daca iadul nu exista de unde a aparut sarpele cel rau care ia indemnat pe eva si adam sa mance din copacul interzis, de unde stia sarpele ce este bine si ce este rau? cum putea sarpele sa vorbeasca? Oare nu e o mare minciuna si o mare nedrptate ca viata oamenilor sa fie ghidata de niste aberatii si de niste contraziceri si de paradoxuri.
Oare nu este o mare nedreptate sa ii insusesti unui animal proprietati divine doar pentru simplul fapt ca e diferit fata de restul?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Referitor la "interpretarea" Bibliei,
multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie. Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Poate ai dori sa gasesti adevarul, doar facand un studiu al Bibliei la domiciliul tau, gratuit. Daca doresti accesezi www.jw.org, si specifici ce doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarpele era diavolul atotstiutorule!

| AnicaiAlin explică (pentru anonim_4396):

Pai daca iadul nu exista cum mama lui a ajuns sarpele diavol, sau cumva nu ai tinere de minte despre existenta si intemeierea iadului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

laughingCe legatura are ma inexistenta iadului cu sarpele? Nu a ajuns sarpele diavol ci divolul a intruchipat sarpele. Logica de capra posezi omule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi cum zici, dar de ce te scremi tu atata in necunostinta si nestiinta, ca doar nu e treaba magarului de unde beau oile apa? pe tine ar trebui sa te doara in scula ca pe soarecele de la siloz, fiindca fata vaca greu.deci?