| anonim_4396 a întrebat:

Constantin Brancoveanu a fost scurtat de cap, impreuna cu puradeii lui. Biserica Ortodoxa spune ca motivul a fost ca Brancoveanu nu a vrut sa renunte la credinta crestina si sa treaca la musulmanism cum l-au rugat, cu bitele, musulmanii. Alt motiv pare asemanator celui caruia lui Ceausescu I s-au facut mai multe gauri (citeste ciuruit): ar fi refuzat sa spuna unde-s averiile. Acuma, in 1992 parca Biserica Ortodoxa l-a facut pe Brancoveanu sfint! Sunteit de accord sa facem petitie sa il faca si pe Nea Nicu tot sfint si sa-l bage dracului in calendar ortodox? La urma urmei si secretaru ala general a fost oltean si si-a tinut gura cind a fost intrebat "unde-s bah paraii?" Si oricum peste 200 de ani cine mai stie cine a fost de fapt Ceausescu...sau Brancoveanu deci sunteti de accord sa cerem bisericii sfinte Ortodoxe sa mareasca calendaru si sa il bage si pe marele Carmaci acolo? Va rog, raspunsuri la obiect nu delirari cu bai tu esti cu diavolu si denigrezi biserica, da?

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ar avea loc de craciun? ca de pe 25 decembrie a fost martirizat

5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Abia ai scapat de mucii galbeni de pe barba si il batjocoresti pe Brancoveanu si pe fii sai. Ma tem ca nici peste 30 de ani unul ca tine nu o sa inteleaga sacrificiul lor.

| milan9 a răspuns:

In privinta nationalismului, tovarăşu' a incercat să fie un model, dar in privinţa spiritualităţii creştine a picat în mare parte testul (bine, a mai şi combătut crima avorturilor, "decadenţa capitalistă", etc...).

| Exilee a răspuns (pentru milan9):

Sau eliminarea persoanelor ce intretineau relatii de sodomie, pedofilie etc.

| M25M a răspuns:

Nu stiu unde vezi tu asemanarile in comparatia sugerata...

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Pai si nea nicu a fost pro si anti-Russia in acelasi timp, bgat si sarac in acelasi timp, patriot si tradator in acelasi timp si executat pentru aceleasi motive ca brancoveanu. Asemanari exista, ce vreau sa stiu este daca merita sa facem scrisoare sa o trimitem la mitropolitu de rigoare sa facem odata dreptate ca la adnatura din calendarul orthodox numai Ceausescu mai lipseste acuma ca l-au bagat si pe brancoveanu.