| KhludCiprian a întrebat:

Convertiti un ateu: care e argumentul ce credeti ca ar convinge (aproape) orice ateu?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Vorbim de adulţi neîndoctrinaţi religios sau eliberaţi de îndoctrinare, da?
Poate...o bruscă criză de stupiditate extremă.

Mi-a plăcut link-ul. :))
http://youtu.be/ld_tg4W7Hf8

159 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si daca ar invia mortii nu ar crede, sunt cuvintele lui Hristos

| Filip23 a răspuns:

Dupa vechimea mea pe TPU, nu exista.

| Felys a răspuns:

Nu exista asa ceva, si eu sunt ateu si nimic pe lume nu ma poate convertii catre nici un fel de religie

| DarkAndDreary a răspuns:

Niciunul.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca ar invia mortii as crede ca a venit zombie apocalypse.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Greu...foarte greu! happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Este adevarat ceea ce am scris iar ceea ce a spus Hristos acum 2000 de ani e de actualitate, multumesc pentru confirmare

| Inferno a răspuns:

E greu sa persuadezi un om liber de prejudecati ca exista o entitate groteasca ce a reat lumea.

| 4b a răspuns:

"De foarte mult timp nutresc dorinţa nesfântă de a invita câţiva atei la cină, să îi servesc cu cele mai rafinate feluri de mâncare, iar după ce termină de mâncat să-i întreb: "Care este părerea dumneavoastră: Există un bucătar?" big grin

| DarkAndDreary a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Uhm...Cu placere. Cred.

| casablanca40 a răspuns:

In opina mea, ateismul este o stare ireversibila

| Wehrmacht a răspuns:

Nu exista argumente care sa faca asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O Biblie ilustrata.

| suffarstar a răspuns:

Argumentul nu ti-l poate da nimeni. Totul depinde de tine.
Poti vedea totul ca pe ceva extraordinar construit special pentru tine sau poate sa te lase rece si nepasator. Omul este un sac de carne, oase si lichide, natura este o corcitura de substante chimice,
emotiile sunt simple reactii ce au loc in creier etc. Ca sa te convertesti trebuie sa schmbi perspectiva. Pentru ca noi nu vorbim aici despre niste crezuri tra la la. Vorbim despre o noua viziune asupra lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu au nevoie de salvare lasa stingatorul jos.fa 2 pasi in spate.
uita-te cum ard in iad!

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Respect că respecţi libertatea şi nu faci pe pompierul nesolicitat pe mare.

O să-ţi trimit cărţi poştale din iad, în timp ce îţi bei apă plată cu lămâie pe un norişor şi te joci cu îngeri. Dragostea nu are frontiere.hee hee

| Jardelin a răspuns:

Cel mai greu este sa faci un ateu sa treaca de la necredinta la credinta!

Gindeste-te cit de greu este sa convingi un musulman, hindus, taoist, etc., etc., sa se convertesca la crestinism! Ei bine, convertirea unui ateu la credinta crestina este si mai grea!

NOname
| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

O dată sunt şi eu de acord cu tine.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

laughing de fapt sunt pierdut si toate catedralele, psalmii, si atatea ave maria ma fac sa ma pierd pe drumuri. de fapt dumnezeu e prea sublim ca sa se arate crestinilor, de fapt el e cu ateii care nu se gandesc la el.
deci sodom or las vegas?

| Narcis2007 a răspuns:

Eu nu cred pana nu vad

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Godmânia (sau mania, ia-o cum vrei). : ))

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Tu nu esti proasta! Esti foarte orgolioasa! Eu stiu (simt) ca ai mai fost si de alte dati de acord cu mine. Uneori ma contrazici dar o faci doar asa ca sa-ti "pastrezi" linia!

Si mai stiu ca in adincul sufletului tau apreciezi corectitudinea, bunatatea, linia morala, sensibilitatea din comportamentul celor care cred (cu adevarat) in Dumnezeu. Se vede uneori din felul cum compui mesajele.

P.S. Cindva mi-ai spus ca iti place cum scriu...

| LordMuffinosawr a răspuns:

Țâțe gratis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Eu jardelin mor pentru voi. ma infometez, ma tai, sangerez, ma castrez, fac baie cu gheata, ma dau cu gaz mor! tu doar intr-un lucru nu esti prost. pentru ca voi sunteti cei care cantati prohodul si varsati vin in timp ce altii fac show stapanului si se crucifica

NOname
| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Ţi-am mai zis că nici tu nu îmi eşti antipatic în permanenţă;)) ai şi momentele tale bune (deşi nu ţin minte să-ţi fi complimentat scrisul) şi, într-adevăr, apreciez corectitudinea, bunătatea, linia morală (poate alta decât cea pe care o apreciezi tu), sensibilitatea...doar că dai cam rar dovada de ele.

Penultima dată am căzut de acord aici http://bit.ly/PGzjQq (sau aici? ...partial http://bit.ly/1kVthrX ) şi doar pentru că am ignorat voit implicarea religioasă a întrebării tale şi dorinţa ta malefică şi mascată de a-i cârcoti pe cei din alte confesiuni religioase. Spectacolul auditiv-vizual era mult prea bun, ca să-i scad valoarea şi efectul pozitiv, contrazicându-mă cu tine şi trăgându-te de urechi pentru obrăznicii ipocrit-vualate. Ai scăpat uşor. :P

Nici eu nu te consider un prost, Jardelin, doar că spui prostii (şi răutăţi nefondate) cam multe.;))

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e rinduiala si o respectam!
Si as avea o rugaminte la tine: nu te mai lua de mine si nu ma mai jigni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

M-am dus sa aduc pisica in casa si am vazut lumea stapanilor. m-am intins cu mainile pe piept, mi-am sapat mormantul. ar trebui sa ai mii de exituri pentru eternitatea, sau cum o numesti tu, din tine.pentru ca am inceput sa ma scurg in ea

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă faci să zâmbesc...iar.
Tinele tău e foarte familiar şi blând şi-i prieşte fiarei din mine...dar şi copilului nebun. : ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Daca eurile noastre stau fata in fata oare ce stii despre plansul pe care il am in mine, oare ce stiu eu de al tau

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ştiu că după plâns vine zâmbet...şi ştii şi tu.
Îmi place să dansez în ploie... uneori, în loc să mă amărăsc că n-am umbrelă. Încearcă! happy