| DarkAndDreary a întrebat:

Intrebare pentru persoanele religioase: Ati reusit pana acum sa convertiti un ateu la religia voastra?

21 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Nu. Crestinul trebuie sa lucreze in primul rand la propriul lui caracter; nu are o norma de atei de convertit, poate doar in unele secte.

| Doub a răspuns:

Nu stiu daca am reusit asta, dar cu siguranta l-am facut sa-si puna anumite semne de intrebare. Oricum imi face placere sa discut si "sa ma cert" cu ei.

| Holiday a răspuns:

In conditiile in care toti oamenii se nasc atei, evident ca inca gradul de converteala este destul de ridicat. Evident cei mai expusi sunt copiii, in copilarie sunt convertiti majoritatea. Destul de frecventa e converteala de la o religie la alta, sau si mai des de la un cult la altul in cadrul aceleiasi religii.

| sublime89 a răspuns:

Am "convertit" si eu cativa, dar mult mai putini decat as fi sperat laughing

| AlexanderAdrian a răspuns:

Trebuie sa fii labil psiho-emotional sa poti fi convertit de la ateism la o religie sau invers mai ales cand e vb de crestinism sau catolicism. Lucrul cel mai imbecil pe care credinciosii il fac e sa incerce sa-i faca pe altii sa creada. Nu cred ca un ateu sanatos la cap va incerca vreodata in mod activ sa converteasca pe cineva la ateism. Ca isi expune unele argumente in discutii asta-i cu totul altceva.

| Felys a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ai perfecta dreptate, sunt total de acord cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiai? Toti crestinii au prieteni care au fost atei si care s-au convertit. Ba mai mult de atat, majoritate au convertit cel putin un ateu si o persoana de alta religie la religia lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine are interes? s-a intamplat si se intampla destul de des, eu m-am convins singur, cand eram ateu si am vrut sa vad si latura cealalta. Cea atee LUMEASCA e mult prea mica, si limitata fata de cat e de larga cea spirituala, si am ales-o pe asta spirituala.Asta nu ma face sfant dar nici mai putin OM.Doar crestin ortodox care incearca sa paseasca, pana voi reusi sa merg, si apoi sa ma inalt.E timp putin.70-80 de ani e mult prea putin pentru o asemenea vastitate.Probabil viata vesnica, ne va permite mai mult avand in vedere ca vom scapa din legaturile trupului care ne limiteaza actiunile.La crestini nu omul converteste.Ci lucrarea duhului sfant trezeste ateul la o cu totul alta viata decat moartea in care zace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ateu ma pot lauda ca nu am convertit pe nimeni. nu imi pasa daca crede sau nu, trebuie sa il duca capul singur. cum eu am vazut prin marea de prostii asa si altul, daca nu, sa stea la linsul adidasilor la preoti.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

1. Dacă vrei să-ţi răspundă doar persoanele religioase, du-te pe un forum creştin-ortodox, aici este o zonă neutră, şi n-ai niciun drept de a pretinde ca doar "anumite persoane" să-ţi răspundă.
2. Singura modalitate prin care cineva ar putea să convertească un ateu serios, e să vină cu Dumnezeu de mână sau să prezinte o dovadă/orice dovadă destul de puternică încât să existe o bună posibilitate pentru care Divinitatea, şi nu orice divinitatea, divinitatea lui să existe. Acestea fiind spuse, cu Dumnezeu de mână nu poate veni nimeni iar argumentele pentru dumnezeu nu pot fi distinse de cauzele naturale. Niciun ateu serios nu poate fi convertit vreodată, de cineva, doar să treacă printr-o experienţă tragică, să sufere un accident ce să-i afecteze raţiunea astfel încât să nu mai posede o judecată clară. Însa, atâta timp cât vorbim de un ateu serios şi vorbim de o persoană a cărei raţiune nu a fost afectată de cauze fizice, puţin probabil.

"Ateii" convertiţi, cu care s-ar putea defila, probabil nu au înţeles niciodată de ce au ales să fie atei, astfel nu se poate vorbi de o "convertire reală".

| Macryna a răspuns:

Nu, dar as vrea pacat ca unii sunt chiar prosti si nu vad cat de mult gresesc cand spun ca nu exista Dumnezeu, ce rau imi pare pentru ei, mi se pare ca-s prea orgoliosi si nu vor sa accepte ca EXISTA DUMNEZEU

| RexCuParuCret a răspuns:

Daca ateul acela nu doreste cu adevarat si doar e curios atunci e imposibil un lucru ca acesta plus ca nu noi putem sa aducem pe cineva pe Cale doar Iisus poate, eventual noi le aratam Calea.

| digital7shady a răspuns:

Scuze ca ma bag, dar eu am reusit sa "convertesc" crestini la realitate.

| DarkAndDreary explică (pentru digital7shady):

Nu-i nici o problema. Poti sa te bagi. Si felicitari pentru "convertiri".

| anonim_4396 a răspuns (pentru digital7shady):

La biserica mergi doar pentru noroc in dragoste, te rezolva popa. Pentru noroc in altele mergi la o manastire, la o catedrala si trebuie si sa pui ceva bani la cutia milei, ca nimic nu e gratis. straight facesi zici ca i-ai convins? cu asa ceva? esti clasa intai ori a doua?

| digital7shady a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, simplul fapt ca au vazut ca exista cineva care sa sfideze "legile societatii", care sa aiba curaj sa se declare ateu, i-a determinat sa devina oficial(probabil erau deja, eu le-am dat un impuls).

| anonim_4396 a răspuns (pentru digital7shady):

Puisor? cei ce sfideaza legile societatii, sant in puscarii ori urmeaza a fi prinsi.cei ce incalca poruncile Domnului sant si ei.nu in puscarii.dar sant.cei traitori cum s-ar zice, sant in iadul lor de aici, iar cei ce murit-au sant in cel spiritual. daca ai avea ochi, ai sesiza infima diferenta intre un om de calitate si cu caracter si unul fara.este scris; visele se nasc din multimea grijilor, iar nebunia prostiei se vadeste din multimea vorbelor.Mai pe romaneste.Ma pe deasupra pare destul om,dar cand deschide gura te ingrozesti,. digitale? de-alde tine e plin pamantul, internetul, TPU-ul si altele.e plina calea cea mare fiindca pe acolo apuca toti, urmeaza curentul general.dar pe calea cea stramta si adevarata, foooaaaaarte rar apuca cate unul.acestia sant oamenii curajosi, temerari care ducand lupta cea buna, castiga cununa cea vesnica si care nu se ofileste niciodata.pai tu nu esti decat un banal intre banali, si nu ai dat impuls nimanui deoarece fiecare alege singur.

| calarasanu a răspuns:

Duhovnicul meu a fost ateu in tinerete, la fel si Pr. Savatie Bastovoi, parca si Serafim Rose, nu m-a pasionat acest topic dar lista e lunga.

| AngelaD a răspuns:

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru AngelaD):

Sunt curios sa aflu "argumentele" si "dovezile" pe care le-ai folosit. Esti dispus sa mi le zici si mie? Cine stie, poate mai treci unul pe lista ta de convertiri.