| Steregoi a întrebat:

Copiii mici mor pentru ca primii oameni Adam si Eva au ales sa cunoasca si raul. De ce mor copiii mici? Ce vina au ei?

6 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

Moartea de care mor copiii mici, la fel ca moartea adulților sau bătrânilor nu e o plată pentru păcat. Toți oamenii vor învia și cei pierduți vor suferi moartea a doua care este o executare a sentinței judecății divine. Moartea a doua e plata pentru păcat pentru cei care refuză moartea Mântuitorului în locul lor.

Dar prima moarte e, într-adevăr, un rău care a intrat în lume o dată cu păcatul. În natură se-ntâmplă multe rele datorită faptului că primii noștri părinți au deschis ușa răului. Dar prima moarte nu e o vină în sine, nu ești vinovat pentru că mori, la fel cum nu ești vinovat pentru că animalele se mănâncă unele pe altele.

Un copil care moare nu e deloc o bucurie pentru divinitate, Dumnezeu suferă alături de noi și a plănuit calea de a ne salva de aici. Pe Noul Pământ nu va mai fi suferință și moarte. Dacă lucrurile nu se întâmplă atât de repede cât ni le dorim, dacă suferința în lume continuă ani de zile, e doar pentru că în harul Său vrea să ne întoarcem la El și atunci când va pune capăt suferinței să fim și noi salvați în universul curățit de păcat.

Copiii mici nu au vină. Chiar dacă prin naștere primim o natură căzută cu înclinații spre păcat, o natură în care legea eredității și-a făcut lucrarea mii de ani, ne naștem totuși iertați prin jertfa Mântuitorului. Unde primul Adam a căzut, al doilea Adam a biruit. De aceea, copiii nu sunt păcătoși, ci păcatul e rezultatul alegerilor greșite pe care le facem. Copiii sunt nevinovați și chiar dacă mor Împărăția cerurilor este a lor. Și a unora ca ei.

| Steregoi explică (pentru unvecin):

Daca copiii nu ar avea urma de pacat Dumnezeu nu i-ar lasa sa moara de vreo boala.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Intrebarea a fost "de ce mor copiii?" si nu ce va fi cu ei. happy

Am putea spune ca ei sunt fara pacat comis de ei insa ei avand urma pacatului adamic prin care Adam a ales sa cunoasca si raul parintii si copiii in cauza cunosc raul.

Evident ca copiii nenascuti sau avortati vor fi readusi la viata prin continuarea vietii lor in viitor. Hristos nu a avut compatibilitate genetica cu Maria si Dumnezeu a facut ca trupul Mariei sa nu respinga sarcina. Daca parintii avortatului nu vor mai invia atunci avortatul readus la viata va fi purtat pana la nastere intr-o alta mama pe Pamant in viitor.

Dumnezeu a stiut ca Esau nenascut avea sa ajunga neascultator pe baza ADN-ului sau.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

"Normal ca parintii nu vor asta dar este o problema acolo" - pai despre problema aia de acolo vorbesc. Sunt parinti sanatosi cu un stil de viata sanatos si carora le mor copiii datorita unor probleme de sanatate neasteptate survenite in timpul sarcinii sau dupa nasterea copilului. Si nu sufera doar parintii in cauza ci toata lumea pentru ca afla si greu inteleg ca de fapt de la Satan si Adam si Eva pleaca toate aceste rele.