| anonim_4396 a întrebat:

Creștini, ce părere aveți despre atei?
Și atei, ce părere aveți despre creștini.

Vă rog mult, fără jigniri.

59 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Daca te gandesti serios prima persoana pe care trebuie s-o cunosti esti tu.Natura omeneasca ne-a inzestrat cu abilitatea de a-i masura pe oameni-in afara de noi insine. Daca nu-ti place de tine, nu-ti va placea nici de ceilalti.Si daca nu crezi in tine, lipsa autoaprecierii te va submina in viata.Pe noi insine sa ne cercetam si atunci vom descoperi unde se dau adevaratele noastre lupte.

| danay72 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, eu nu ii judec, dar ma straduiesc sa discut cu persoane care sunt atei pentru a observa dovezi ale existentei lui Dumnezeu.Dar e dreptul lor la opinie si ii respect.

| fuzzer a răspuns (pentru danay72):

Gandire rationala, bun!

| RAY a răspuns:

Crestini cred in dumnezeu din propiu interes, multi habar nu au de biblie, nici nu le pasa de aproapele lui

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ateii sunt comozi, il iau pe nu in brate

| fuzzer a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mi se pare cel mai sincer răspuns de pana acum.

| sublime89 a răspuns:

Nu conteaza ce parere au unii despre altii. Conteaza doar cine are dreptate, cine are dovezi, cine are argumente. Ghici cine sunt aia.

| Thunderstruck a răspuns (pentru sublime89):

Crestinii?

| sublime89 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Wrong answer.

| fuzzer a răspuns (pentru sublime89):

Dacă merge, pe stiinta, ateii. Însă sunt multe intrebari la care stiinta, nu-mi aduce niciun raspuns.

| sublime89 a răspuns (pentru fuzzer):

Tu ai vrea toate raspunsurile. Nici nu ai pretentii. Nu crezi ca esti cam arogant sa vrei sa stii tot de pe acum? Si religia iti da doar iluzia si satisfactia cum ca ai sti. Dar de fapt religia e paralela cu realitatea. Doar stiinta poate sa stie adevaruri pentru ca ea are dovezi.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nici crestinii, nici ateii.

| Kalla a răspuns:

Ai pus intrebarea asta si ii rogi sa nu declanseze al treilea razboi mondial? laughing

Oricum, Dumnezeu este cel care trebuie sa judece pe ceilalti, nu eu sau ceilalti crestini.Ei pot face cea ce vor.Isi asuma singuri riscurile.

| gingergirl1 a răspuns (pentru Kalla):

Bine spus! laughing

| fuzzer a răspuns (pentru Kalla):

Razboi mondial?! E o simpla discutie, "oamenii sunt simple animale rationale"

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

«Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi» (Matei 22:39).
Religia adevărată nu îndeamnă la ură faţă de cei ce sunt diferiţi de tine.
Eu respect dreptul tuturor de a avea propriile convingeri, chiar dacă ar fi total diferite de ale mele. Şi, desigur, dacă cineva este dispus să analizeze deosebirile dintre păreri într-un mod civilizat, cu plăcere pot purta astfel de discuţii.

| Zenit313 a răspuns:

Crestinii sunt ipocriti! happy

| Kalla a răspuns (pentru Zenit313):

Ateii spun ca au adevarul in buzunar si spun ca cine nu gandeste ca ei este nebun si trebuie sa se duca la psiholog.Asta e ipocrizie!

| Zenit313 a răspuns (pentru Kalla):

Ateii au bunul simt ca isi schimbe parerile in functie de dovezi si sa recunoasca ca au gresit!
Daca omenirea ar avea cea mai mica dovada posibila ca Dumnezeu exista, in secunda 2 imi schimb radical parerea, nu imi este rusine sa recunosc ca am gresit si nu fug de adevar!

Crestinii chiar daca au toate dovezile posibile, toata informatia oferita pe tava...ei inca mai cred in Mos Craciun!
Asta se numeste prostie, nu este nici o boala. Daca iti vorbeste Mos Craciun, atunci este o boala psihica! happy

| Kalla a răspuns (pentru Zenit313):

Il asemanati pe Dumnezeu cu un stupid mit pagan fara sa aveti respect de asta. Daca nu va place Dumnezeu ce ne nu ne lasati in pace in loc sa inercati cu "dovezi" (articole scrire de persoane normale si puse in mod anonim pe internet...foarte credibil) sa ne scrimbati credintele?-? Mereu pe TPU am intalnit persoane atee care au spus: mai nu mai crede in mos craciun, lasa prostiile si nu te mai du la biserica, nu fa aia si nu fa aia!
Ti se pare normal? Altul mai de mult mi-a zis ca vrea sa macelareasca toti crestinii, altii in loc de crestini spun cretini, unde-i respectul? Daca vrei sa ma injuri mai bine nu mai raspunde ca stiu deja ca vrei s-o faci.

| Zenit313 a răspuns (pentru Kalla):

Nu este nici o diferenta intre Mos Craciun si Dumnezeu!
Amandoi sunt prieteni iamginari si nu exista absolut nici o dovada care sa le afirme existenta,amandoi ofera cadouri daca esti cuminte! happy

Crestinismul a furat multe elemente din alte religii,religii pe care le numesti tu PAGANE!
Cand a aparut Crestinismul,adeptii acestei religii erau numiti PAGANI pentru ca ei credeau in alti prieteni imaginari!
Nu ma intereseaza ce crezi,oricum o sa crezi ce vrei pentru ca ai nevoie de credinta sa crezi in Dumnezeu.
Este imposibil sa poti o discutie cu o persoana care ignora toul fara argumente si crede in "ceva fara dovezi.
Nu ma intereseaza ce cred alti oameni! Nu exista "noi ateii",nu suntem o secta, nu avem cladiri si nu furam din banii publici cum face BOR.

Nu te injur, nu am motice, esti doar o persoana inofensiva care crede in Mos Craciun si respect asta! happy
Crezi ce vrei, dar ai uitat ca aici pe TPU intram sa schimbam idei chiar daca trebuie sa discutam in contradictoriu!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Crestinii spun ca ateii sunt nebuni si morti. Ai vazut tu morti nu stiu cum? =))
App: http://dexonline.ro/definitie/ipocrizie
http://dexonline.ro/definitie/ipocrit

| Kalla a răspuns (pentru Mădă0611):

Am zic ca ne vor morti! Invata sa citesti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Eu n-am zis de ce ai zis tu de morti, am zis ce spun crestinii. Si cred ca tot crestinii vor ateii morti, ca ateii vor crestinii sa gandeasca.

| Kalla a răspuns (pentru Mădă0611):

E invers dar asta e.Eu nu vreau mort pe nimeni dar un ateu o data a zis vrea sa fim toti morti...asta e, dusmania e dusmanie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Tu nu... dar un ateu, pai nici eu nu, dar multi crestini da.

| Kalla a răspuns (pentru Mădă0611):

Suntem toti malefici si gata! devil

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Mădă, mămică dragă, n-o luați razna, ușor. Dați dovadă că sunteți oameni civilizați.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Unde vezi tu luat razna, mămică dragă?

| fuzzer a răspuns (pentru Kalla):

Malefici,nu! Dar am fost inzestrați cu o minte, și se pare că nu o folosim.

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

"Am zic ca ne vor morti! Invata sa citesti."-asta-i la primul răspuns.
"Si cred ca tot crestinii vor ateii morti"-ăsta-i la al doilea răspuns.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Zic sa te lasi te etnobotanice ca vezi razne razna.

| fuzzer a răspuns (pentru Zenit313):

Crestinii nu au dovezi că Dumnezeu există, in afară de acel document Biblia, ce se presupune că atestă existenta lui Dumnezeu, dar bineinteles, doresti mai multe dovezi.
Interesant este ca, mai demult in istorie, un om s-a ridicat si a spus:"Peste cateva sute de ani se va naste un om care va veni pe Pamant, Fiul Tatalui, si el va muri pentru oameni desi multi il vor respinge"."Alt profet a prezis inainte cu cateva sute de ani, ca se va naste un nou imparat ce va conduce o armată puternică si a explicat totul in detaliu, este vorba de Cirus". Alte dovezi nu văd să existe, totuși e vorba de credință, eu vă respect părerile voastre, deci fiecare cum crede de cuviință.Dar acei oameni ce au prezis aceste lucruri, nu par să fie invenții și totul e notat în cărți, intervine și istoria în această "poveste".

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Okay, mersi de sfat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

A, e intrebarea ta, nu stiam de ce te bagi in seama pentru lucruri marunte. laughing Asa imi place sa discut cu Kalla, nu sunt jigniri, deci e oky.

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Se pare că tu ai băut, nu-i nimic te iert.happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

N-am baut, doar ca nu ma intereseaza a cui e intrebarea, altfel n-as raspunde unde vreau, sau as raspunde unde n-am nimic de zis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amandoua partile cred ca stiu adevarul dar nu este asa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nuuu seee pooaaaateeee. faaraaa jigniri? atunci unde e farmecul? ce fel de bun crestin sant eu daca nu pot sa-i pun la punct pe acesti rai? obraznici,dezertori de cap,oameni fara Dumnezeu,omoratori de crestini,ciudati nereligioasi,aproape satanisti, am zis aproape, si altele adica samd, etc, etc? da tu ce esti mai fuzzzer? pariez ca esti crestin?

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă omule, nu contează ce sunt.Fiecare are dreptul să-și exprime opinia cu privire la aceste 2 categorii de oameni, dar fără să jignească pe cineva personal. Înțeles?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare cu ciorba lui, cand pleci de aici o sa dai socoteala pentru tot ce ai facut sau trebuia sa faci si nu ai facut. Opinia mea. Zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai vazut ma fuzzer? cea mai buna aparare e atacul ma. madalino? esti prima care ai lovit.si numa eu sant di vina? si tu esti divina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni suntem cu totii, nu? Ma rog... exista si cazuri mai speciale.

Răspuns utilizator avertizat
| Scarbo a răspuns:

Cu totii facem parte din aceeasi rasa.

| Mikhtarian a răspuns:

Simpli oameni cazuti in pacat, si crestinii si ateii.

| IonutzWoW a răspuns:

Sunt crestin doar in acte, nu am nici-o parere despre ei, atata timp cat se comporta civilizat in societate, ii voi respecta!

| Cxena a răspuns:

Fiecare e stapan pe mintea si trupul sau, asa ca toti au libera decizia de exprimare a religiei

| NobodyANDNothing a răspuns:

Eu personal sunt ateu de o luna cred, familia mea fiind super credincioasa m-au invatat ca e ''pacat'' sa pui intrebari si pui la indoiala existenta unui ''Dumnezeu", pana cand m-am gandit astfel... Daca orice exista are o cauza, iar Dumnezeu e cauza noastra, cauza lui Dumnezeu care e? Daca nu are o cauza asta inseamna ca e inexistent nu? Totusi sunt sigur ca Biblia nu e o minciuna sau o inventie, ci o carte in care se relateaza istoria, dar fiind scrisa de catre antici, unde tehnologia nu era chiar punctul lor forte, au pus totul pe seama supernaturalului.De exemplu, ipotetic vorbind, daca m-as duce cu avionul in anul 500 i.Hr, in ziua de azi avionul e ceva normal, dar atunci oameni ar fi consideart ca e ceva dumnezeiesc, un inger de exemplu ( alb si cu aripiwinking Deci, daca dumnezeu e inexistent (ceea ce eu cred cu tarie) ce i-au facut pe oamenii de atunci sa creada intr-o astfel de divinitate? Asa ca crestinismul, eu il aseman cu un regim totalitar, in care ti se impune sa crezi un anumit lucru si unde esti judecat daca ai o parere diferita.

| fuzzer a răspuns (pentru NobodyANDNothing):

In primul rand, Dumnezeu este o creatura spirituala, el nu este generat, si a fost mai inainte de toate timpurile...Deci el exista!

Daca privesti in jur, si observi atata suferinta si durere, probabil te intrebi: "Unde este dumnezeul vostru?".Si ca sa raspund unor sceptici ca tine, Dumnezeu permite suferinta, dar nu el o cauzeaza. Lumea din zilele noastre nu este condusa de Dumnezeu daca nu ai observat, ci de Satan, asta explica suferinta provocata. Dar este doar o chestiune de timp pana ce se va pune capat rautatii.

Daca tu ai o parere diferita nu esti judecat,(doar de fanaticii religiosi, dar asta presupun ca nu prezinta interes pentru tine), iar oamenii, printre care si tu, au fost creati cu "liber arbitru", adica au puterea de a alege, restul sunt doar scuze, caci majoritatea ateilor fac pe victimele ca "Dumnezeu imi impune porunca aceea, si nu ma lasa sa fur/sa ucid etc." Tu faci ce vrei cu viata ta, chiar daca unii incearca sa te convinga cu anumite lucruri pana la urma faci cum doresti, si cum crezi de cuviinta.

Calitatea acestor alegeri este pur subiectiva!

| NobodyANDNothing a răspuns (pentru fuzzer):

Deci dumnezeu este o fantoma care a aparut pur si simplu, asa... din nimic? Care fiind atotputernica si atotstiutoare a creat un intreg univers tot din nimic? Iar acum sta in ''ceruri'' si ne priveste pe toti? Scuza-ma dar eu nu cred asta. Poate ca pe timpuri chiar era nevoie de un dumnezeu sau mai bine spus de un exemplu de moralitate, dar acum nu poti zice ca nu furi sau nu ucizi doar pentru ca nu te lasa dumezeu, ci faci asta din moralitate big grin Asa ca asta nu inseamna ca pe un ateu il lasa constinta sa fure sau sa ucida. Conceptul asta cu lupta dintre bine si rau ( Dumnezeu si Satan) a fos creat pentru a educa intr-un fel lumea. Ca si pe copii mici, creezi un basm in care sa aiba un exemplu nevativ si unul pozitiv. Dar atunci cand cresti nu mai ai nevoie de asta pentru ca sti deja ce e bine si ce nu. Iar eu consider ca lumea a avansat destul de mult incat sa nu mai lase acest basm sa o conduca. big grin

| fuzzer a răspuns (pentru NobodyANDNothing):

Da!

E parerea ta, si ti-o respect. Dar e peste ratiunea naturii umane ca noi, oamenii sa putem intelege cum a creat Dumnezeu anumite lucruri, si chiar universul. Probabil ca nu crezi in Dumnezeu, si continui sa crezi cu tarie, ca tu esti rezultatul unor fenomene fizice si chimice intamplatoare.

Si la multi am auzit aceasta chestiune ca, Biblia sau Dumnezeu, e un simplu basm. Da, ai dreptate, lumea, tehnologia au evoluat foarte mult. Dar e doar o chestiune de timp pana se vor lamuri aceste lucruri tuturor oamenilor. Tu crezi ca toata treaba aceasta cu crestinismul este o simpla poveste? Ce a rezistat mai bine de 2000 de ani?

Ramane de vazut!

| NobodyANDNothing a răspuns (pentru fuzzer):

Sincer ma bucur ca imi respecti parerea, dar daca ai putea te rog sa imi dai un exemplu, si anume un lucru care s-a format pur si simplu din nimic, eu mi-as schimba parerea. ( Dar nu ma lua cu faze de genu ''D-zeu a creat universul din nimic'', nu, vreau ceva concret ). Si cum am mai zis, nu cred ca Biblia e in totalitate un basm, eu cred ca acele lucruri s-au intamplat, dar au fost intelese gresit... iar crestinii le i-au prea ca atare. Si ca sa iti raspund la ultima intrebare tot cu o intrebare. big grin Tu ai crezut in Mos Craciun? Daca da, ei bine acum sigur nu mai crezi. Si daca ne gandim bine care e scopul acestui Mos Craciun? Daca esti cuminte ti se da un cadou, dar daca nu esti cuminte ti se da o nuia, sau ceva de genul asta. Conceptul acesta Biblic care e? Daca esti bun ajungi in Rai iar daca esti rau ajungi in Iad. Mie sincer mi se pare cam acelasi lucru. Pe masura ce crestem nu mai credem in Mos Craciun, iar pe masura ce omenirea avanseaza, nu o sa mai credem nici in Dumnezeu. Si inca o chestie, Grecii antici credeau cu tarie in Zeus, Poseidon, Hades etc. Acum de ce nu mai credem in asta? Ca pana la urma si Dumnezeu tot un zeu e, la fel ca Zeus.

| fuzzer a răspuns (pentru NobodyANDNothing):

Daca si Dumnezeu era tot un zeu la fel ca Zeus si ca multi altii, oamenii nu mai credeau de mult in asa ceva.

E un subiect mult prea delicat pentru a fi dezbatut pe plan virtual.

Te poti uita la profetiile lui Isaia, care a prezis cu-= cateva sute de ani ca Ierusalimul va fi distrus, si aceasta profetie s-a implinit. Eu nu pot sa-ti explic cum, caci n-am putere, ma depaseste.Sau cum a facut Dumnezeu lumea din nimic, sunt constient, ca tu vrei sa fii lamurit rational, pe calea ratiunii si a luciditatii, dar cand vorbesti de divnitate, este necesara exercitarea credintei in supranatural.

| NobodyANDNothing a răspuns (pentru fuzzer):

straight face Cu prima fraza mai lasat mut. Cu ce crezi ca e diferit Zeus de Dumnezeu? Amandoi sunt zei, entitati care locuiesc in ''ceruri'' si se zice ca sunt atotputernice si atotstiudoare. Prin urmare, singura diferenta este ca Zeus s-a dovedit ca fiind un mit, ce te face sa crezi ca Dumnezeu nu este acelasi lucru. Eu ti l-am dat ca exemplu pe Zeus, dar mai sunt o multime de zei si de diferite culturi in care sunt sigur ca nu crezi. Ok, trecem la a 2 parte... si anume profetiile lui Isaia, omul asta a prezis viitorul da? Ce te face sa crezi ca asta este neaparat un fapt de la Dumnezeu? De ce acest Isaia a devenit sfant pentru acest lucru? Presupun ca il sti pe Nostradamus, probabil o sa razi, dar si el a avut niste profetii destul de adevarate, ca Napoleon, Hitler si Turnuriile Gemene. De ce acest lucru pe el nu l-a facut sfant? Si prin urmare ai afirmat ca sta peste puterea oamenilor sa dovedeasca cum a format Dumnezeu lumea din nimic, poate pentru ca nu ai cum sa dovedesti un lucru fictiv nu? Cred ca ai auzit de Big-Bang, Explozia care a creat materia si intreg universul, asta e mult mai logic decat faptul ca un spirit a pocnit din degete si ''poc'' a aparut intreg universul. Voi crestinii aveti o vorba si anume '' crede si nu cerceta'', pot sa intreb oare de ce? Pentru ca poate daca cercetezi s-ar putea sa nu mai crezi?

| fuzzer a răspuns (pentru NobodyANDNothing):

Eu am propriile principii, si sunt diferit de multi crestini, deoarece eu imi bazez cunostintele spirituale pe Biblie, eu nu cred in sfanta treime, in iad, rai, etc.

Big-bang, marea explozie ce se presupune ca in urma ei s-a creat universul, dupa care si oamenii. Unde-i logica? Noi, omenirea, suntem, rezultatul unor fenomene fizice si chimice intamplatoare?

Refuz sa cred asta!

Oricum, in jur se petrec atatea, suferinta, durere, moarte etc..Cineva cauzeaza aceste lucruri, ca nu vin ele doar de la niste simpli oameni.

Si Nostradamus, a fost un "profet", puterea asta a primit-o de undeva, cel putin logica mea imi spune lucrul acesta. Ca doar nu s-a trezi acum un om, si-mi va spune ca peste 5 luni, o sa-mi zboare porcii, si asta se va intampla.

Toate au un izvor, si este un echilibru in natura. Eu am observat ceva foarte interesant, si anume ca natura mereu e cu un pas inaintea omului.

Chestia cu divinitatea, e o alegere pur subiectiva, si mie unu mi se par normale poruncile date de acest Dumnezeu, cum ar fi " sa nu furi, sa nu ucizi, etc", ce-ar avea un om de pierdut atata timp cat respecta acele porunci?

Ma rog e vorba si de credinta, cum ai spus si tu, sunt atatea zeitati, dar un crestin adevarat ar crede intr-un singur Dumnezeu. Caci crestin, vine de la Cristos, si inseamna urmasul sau.

Si e normal sa fi dezorientat, cand atatea milioane de ganduri interpreteaza biblia.

P.S(Pe scurt): Nu cred in popa, biserica, si alte lucruri de la ortodocsi, cruci, sfinti etc.

Toate cele bune!

| NobodyANDNothing a răspuns (pentru fuzzer):

Aham... deci preferi sa crezi ca o fantoma, un spirit sau un duh invizibil si atotputernic a creat un intreg spatiu infinit ca prin magie, decat sa crezi ca a avut loc un fenomen fizic si chimic, care a dus la crearea universului? Ok, eu consider ca e mult mai lipsita de logica prima varianta. Religia nu se bazeaza pe logica, ba chiar se poate spune ca e paralela cu aceasta. Natura, la randul ei tot cu ajutorul unor fenomene fizice si chimice a aparut. Iar faza cum ca natura e cu un pas inaintea omului, eu sincer nu am inteles-o, probabil ca asta depinde cat de avansat esti la nivel spiritual. Dar nu are nici o legatura cu un zeu supernatural. Porunci? Da-te de un dumezeu? De unde ai certitudinea ca aceste porunci au fost date de un dumnezeu ci nu de un om care isi dorea liniste si pace? Primele patru porunci sincer mi se par ca fiind da-te de un dictator, dar celelate tin pur si simplu de moralitate. Cum ai spus tu ''un crestin adevarat ar crede intr-un singur dumnezeu'' Toate cultele si toate religile spun acelasi lucru. Un om normal ce sa creada? Ca sunt mai multi zei iar el isi alege in cine sa creada? Asta ar insemna ca ori toti sunt reali ori nici unul nu este. Si da e normal sa fi dezorientat de Biblie atata timp ca se contrazice. Eu nu sunt un mare preot si nici nu am ascultat celelalte pareri ale oamenilor si totusi am fost foarte dezorientat. Cum daca dumnezeu a dat porunca ''sa nu ucizi'' si chiar Iisus o incalca? Regi IV, 2:23-24. 42 de copii ucisi de ursi pentru ca au ras de chelia unui profet. Tie ti se pare moral? Mie sincer nu, absolut deloc.

P.S ( post scriptum) Nici eu nu credeam inainte in popi, icoane, matanii etc. Iar acum am ajuns sa imi dau seama ca nu mai cred in nici un duh supernatural. big grin

| Silvianus a răspuns (pentru fuzzer):

Pai Religia este de vina pentru toata acea durere, suferinta moarte. Are logica sa fii rezultatul unor fenomene chimice decat sa te faca barbosul!

| JojoAni06 a răspuns:

Fiecare are religia sa.
Noi nu trebuie sa-i jignim. Fiecare crede in cine vrea.Conteaza doar cine doveseste ca reliagia lui e buna, sau ca re dreptate in privinta relicii sale.
Parerea mea...